Izraelské letectvo v noci zaútočilo na 80 cílů Hamásu v Pásmu Gazy

Izraelské letectvo v noci zaútočilo na 80 cílů Hamásu v Pásmu GazyAKTUALIZUJEME
Svět

násilí na hranici

Izraelské letectvo v noci na dnešek zaútočilo na 80 cílů v palestinském Pásmu Gazy, odkud bylo na území Izraele vypáleno asi 30 raket. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Podle armády byly cílem náletů objekty radikálního hnutí Hamás, které pásmu vládne. Noční násilí následovalo po pátečních palestinských protestech u hranice mezi Izraelem a Pásmem Gazy. Izraelci tam zabili pět demonstrantů a přes 200 jich zranili.

Mluvčí izraelské armády řekl, že do noční letecké akce bylo nasazeno několik desítek letadel. Mezi zasaženými cíli byly dvě dílny, kde radikálové údajně vyráběli zbraně, a budova používaná bezpečnostními oddíly Hamásu.

Na jihu Izraele rakety vypálené z Pásma Gazy aktivovaly poplašné systémy. Deset raket zničil protiraketový systém Iron Dome, další dopadly na neobydlená místa nebo ještě do Pásma Gazy. K raketové palbě se přihlásila radikální skupina Islámský džihád a zdůvodnila ji tím, že nehodlá nečinně přihlížet zabíjení Palestinců. Izrael připisuje všechny násilnosti páchané proti němu z Pásma Gazy Hamásu.

Náčelník generálního štábu izraelské armády Gadi Eisenkot svolal mimořádnou schůzku bezpečnostních představitelů. Obyvatelům vesnic a měst na jihu bylo doporučeno, aby se neshromažďovali ve velkém počtu venku.

Minulý týden jedna z palestinských raket zasáhla dům v Beerševě a těžce ho poškodila. Eisenkot kvůli tomu zkrátil návštěvu v USA a ministr obrany Avigdor Lieberman nařídil uzavřít hraniční přechody Erez a Kerem Šalom.

Související články