Zabila se holandská politička proto, že ji hromadně znásilnili muslimové?

záhadná smrt

Zabila se holandská politička proto, že ji hromadně znásilnili muslimové?NOVÉ
zesnulá politička Dilleová Foto:

Foto: radnice v Haagu

Homepage

Echo24

Otazníky kolem smrti nizozemské političky Willie Dilleové. Třiapadesátiletá radní v Haagu za pravicově konzervativní Stranu pro svobodu (PVV), která je kritická k islámu a vystupuje proti islamizaci Evropy, spáchala ve středu sebevraždu. Den předtím zveřejnila video, v němž hovoří o tom, že ji před rokem údajně hromadně znásilnili muslimové, a to kvůli jejím postojům kritickým vůči islámu. Prý po ní požadovali, aby držela hubu. Na holandských sociálních sítích se okamžitě začala šířit teorie o tom, že Dilleová se zabila právě kvůli znásilnění muslimy. Mluví se o další oběti v boji s islámem.

Ve videu, které mezitím zmizelo z Facebooku, mluví komunální politička též o tom, že jí opakovaně vyhrožovali smrtí a že chce ukončit svou politickou práci. „Chci s tím skončit (...),“ říká, přičemž podle holandských médií není zřejmé, co slovem skončit (niz.: „stoppen“) míní. Ve svém posledním filmovém poselství působila Dilleová zmateně a také její tělesný stav poskytoval důvody k obavám, napsal třeba domácí list Algemeen Dagblad (AD), který o videu informoval mezi prvními.


Holandské sdělovací prostředky (AD, NOS, NRC) jsou ohledně sebevraždy političky, jež v letech 2010 až 2012 seděla za PVV známého politika a kritika islámu Geerta Wilderse v dolní komoře haagského parlamentu, opatrné. A to i pokud jde o možnou souvislost tragické události se znásilněním, k němuž došlo podle Dilleové už před rokem, konkrétně v den konání parlamentních voleb v Nizozemí. Dilleová působila od roku 2012 až do své smrti jako radní města Haagu. Ve svém portfoliu měla hlavně práci s mládeží a pomoc postiženým.

Willie Dilleová otevřeně prohlásila, že její znásilnění zosnoval někdejší člen PVV Arnoud van Doorn, který roku 2012 konvertoval k islámu. Z tohoto důvodu ho PVV vyloučila ze své haagské radniční frakce. Od té doby Van Doorn opakovaně verbálně štval jak proti straně PVV, tak proti samotné Dilleové. Ta tvrdila, že za výhrůžkami proti ní stojí právě konvertita Van Doorn, jenž začal dělat politiku pro islámskou Stranu jednoty (PvdE; Partij van de Eenheid), která má rovněž zastoupení na radnici v Haagu. Van Doorn se k obviněním ze strany zesnulé dosud oficiálně nevyjádřil.

Už loni policie vybídla Dilleovou k tomu, aby kvůli svému údajnému hromadnému znásilnění muslimy podala trestní oznámení. Ta to ale neučinila. A policie neměla podle svého tvrzení dost informací k tomu, aby věc mohla sama začít vyšetřovat. Že by její zesnulá kolegyně Dilleová byla jakkoli labilní, odmítla už v den zveřejnění jejího videa šéfka radniční frakce PVV v Haagu Karen Gebrandsová. Byla to podle ní silná žena, jíž naopak po jejím (údajném) znásilnění nechala na holičkách politika, uvedla v tiskovém prohlášení.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

V Nizozemsku schválili zákaz zahalování tváře na veřejným místech

Proti uprchlíkům bojujte klidně zdí, řekl Wilders v Praze