Koronavirus přehledně: Co se zatím kolem něj v Česku stalo
Šíření koronaviru
Po čtyřech potvrzených případech koronaviru v České republice se ruší část leteckých linek či dochází k omezení výuky v některých školách. Na nemoc reagují kromě leteckých spojů také autobusové linky, či dochází k omezení návštěvních hodin v léčebnách dlouhodobě nemocných nebo domovech důchodců. Omezení se dotkne také Světového poháru v biatlonu a otazník visí i nad pražským fotbalovým derby Slavie se Spartou, kam se chystá zamířit 20 tisíc lidí.
Ve školství se situace radikálně změnila od pondělí, kdy se některé děti vrátily z jarních prázdnin. Základní a střední školy se tak řídí doporučením, podle kterého, kdyby se u dětí či zaměstnanců vyskytl kašel, potíže s dýcháním nebo teplota nad 38 stupňů, by měly lidé zůstat doma a kontaktovat svého lékaře. Podobnou radou se řídilo i Mendelova univerzita v Brně, která ruší od úterý výuku na dva týdny. Studenti budou po celou dobu přerušené výuky na samostudiu a budou dostávat úkoly elektronickou cestou.
Dvě pražské fakulty Strojní a Elektrotechnická na Českém vysokém učení technickém vyhlásily omezení výuky pro pondělní den. Škola na to přistoupila poté, co jeden z profesorů leží na Bulovce právě s koronavirem. V úterý by však výuka měla normálně bez omezení pokračovat. Na pondělí a úterý byla přerušena výuka také na České zemědělské univerzitě v Praze (ČZU).
Změny nastaly také v dopravě. Vláda už na konci ledna rozhodla o tom, aby se zrušily lety do Číny, kde je největší výskyt koronaviru. Po pondělním jednání bezpečnostní rady státu se však od čtvrtka ruší i lety do Itálie a Jižní Korey. Ministerstvo zahraniční navíc doporučuje občanům, aby necestovali do italských regionů Lombardie a Benátska. Rušení linek do Itálie se dotkne pěti letišť a na 50 leteckých spojů týdně. Jedná se o destinace Bergamo, Mapensa, Benátky, Treviso a Boloňa.
Kromě letecké dopravy se omezení dotkne i autobusových linek. Dopravce RegioJet na konci tohoto týdne pozastaví linky Praha-Brno-Benátky-Řím a zpět a Praha-Miláno a zpět. „Cestujícím, kteří mají rezervace na spoje jedoucí příští týden, bude umožněna buď přerezervace na spoje, které jedou během tohoto týdne, tak aby měli možnost vrátit se zpět do České republiky a nezůstali v Itálii bez dopravy. Nebo jim bude umožněno zrušení cesty a vrácení peněz bez stornovacího poplatku,“ uvedl mluvčí společnosti Aleš Ondrůj. Podle něj poslední autobusový spoj vyjede do Itálie v pátek. Preventivní opatření probíhají i v Praze 6, kde radnice požádala DPP o zvýšenou dezinfekci autobusů linek 119 a 191, které míří na Letiště Václava Havla.
Ministerstvo pro místní rozvoj pak informuje, že čeští zákazníci při zakoupení zájezdu od cestovní kanceláře v oblasti postižené koronavirem, mohou podle občanského zákoníku odstoupit od smlouvy bez zaplacení storno poplatků. Více informací zde. Ministerstvo zahraničí pak při rušení již zakoupených letenek doporučuje, aby lidé kontaktovali svého dopravce.
Speciální oblastí kde dochází k omezením je ve zdravotnictví. Bezpečnostní rada státu doporučila omezení návštěv léčeben dlouhodobě nemocných, domovů seniorů či ústavů sociálních služeb. Podobně zareagoval pražský IKEM, který zakázal návštěvy a omezil provoz ambulancí.
10 základních doporučení v období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění
1.Často a důkladně si myjte ruce mýdlem. Pokud si nemůžete ruce umýt, použijte účinný dezinfekční gel. S výběrem vám poradí lékárník.
2. Pravidelně otírejte dezinfekčními ubrousky také vlastní předměty, kterých se často dotýkáte – mobilní telefon, tablet, notebook, klávesnici aj.
3. Kašlejte a kýchejte do rukávu, šály nebo kapesníku, ne do ruky.
4. Používejte jednorázové kapesníky a po použití je vyhoďte.
5. Snažte se vyhýbat velkým kolektivům.
6. Bezpečný odstup ve společnosti jsou asi 2 metry.
7. Zůstaňte doma, pokud se necítíte dobře.
8. Pokud to nevyžaduje váš zdravotní stav, odložte plánovanou návštěvu lékaře. Eliminujete tak kontakt s nemocnými pacienty v čekárně.
9. Zdravého jedince rouška před infekcí koronavirem neochrání, k tomu je nutný respirátor s třídou FFP3. Roušky jsou vhodné pro nemocné a nakažené, aby infekci dále nešířili.
10. Nepropadejte zbytečné panice a dodržujte základní hygienická pravidla. V případě nejasností se poraďte s vaším lékárníkem.
Zdroj: Česká lékárnická komora
Na zvýšené riziko nakažení koronavirem přistupují i zaměstnavatelé. Řada společností nařídila zaměstnancům karanténu, zejména těm, kteří se vrátili z oblastí zasažených koronavirem. „Podle našich informací z členské základny jsou zaměstnavatelé kvůli šíření onemocnění mnohem benevolentnější při poskytování práce z domova, samozřejmě tam, kde takzvaný home office je z povahy pracovního zařazení možný, tedy v kancelářských profesích,“ uvedl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Jedná se například o společnosti Generali Česká pojišťovna, Nestlé, Moneta Money Bank, Kooperativa nebo T-Mobile.
V obchodech se podle vyjádření obchodníků podařilo zvládnout velký nápor a zboží je tak k dostání ve většině obchodů. Řetězce čelily velkému zájmu nakupujících v prvních dnech při výskytu koronaviru v Evropě. „O víkendu se situace pomalu zklidňovala, vyprodané zůstávalo v některých obchodech jen to nejlevnější zboží, kterého je vždy omezený objem. Uvidíme, co udělají zprávy o prvních nakažených. Strach lidí bohužel zhoršují některé nápady politiků, jako třeba návrh na vyhlášení nouzového stavu. Pro nic takového není důvod – vždyť tady máme tři nemocné s mírným průběhem infekce. Je samozřejmě důležité být připraven, ale není potřeba lidi strašit,“ uvedl pro Echo24 předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Zatím nedošlo k žádnému omezení u tuzemských sportovních událostí. Vláda ale rozhodla, že se letošní světový pohár v Novém Městě na Moravě uskuteční bez diváků a fanoušků. Na biatlonový závod se chystalo tradičně desetitisíce lidí. Bezpečnostní rada státu však může ve středu přitvrdit a zakázat další sportovní události. Rozhodne se tak o osudu pražského fotbalového derby mezi Slavií a Spartou, na které se chystá na 20 tisíc fanoušků.