V pardubických továrnách jsou vykořisťováni dělníci, píše The New York Times
pracovní podmínky v Česku
- red,
The New York Times se zaměřil na pracovní podmínky agenturních zaměstnanců v pardubických továrnách Foxconnu a Panasonicu. Deník se dozvěděl převážně od rumunských nebo bulharských dělníků o pravidelných přesčasech, nečekaných nočních službách či nízkých mzdách.
Dělníci, kteří jsou továrnám dodáváni agenturami, americkému deníku řekli, že podepsali smlouvu v češtině, tedy v jazyce, kterému nerozuměli. Podle firmy Foxconn jde však o nesmysl.
„Zaměstnanci dodavatelských agentur mají stejné platové a pracovní podmínky, jako kmenoví zaměstnanci. A pracovní smlouvy jsou dvojjazyčné – v češtině a v mateřském jazyce daného pracovníka,“ reagoval pro Info.cz manažer komunikace společnosti Pavel Tuček.
The New York Times uvádí příklad rumunského páru, který byl do Čech zlákán agenturou na příslib, jednoduché práce, zajištěného ubytování a na nadprůměrný plat, na který byli z Rumunska zvyklí. Dělníci však museli pracovat přesčasy, noční a víkendové směny, aby dosáhli mzdy kolem 15 tisíc korun, která jim byla smlouvou slíbena.
Foxconn se však proti výpovědi rumunského páru ohradil. „Přesčasová práce je v rozsahu stanoveném zákonem, to znamená, že žádný z pracovníků dodavatelských firem neodpracuje více, než je českým zákonem stanovený limit,“ reagoval pro Info.cz Tuček.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Podle Tučka americký deník dostatečně nereflektoval vyjádření firmy a do článku vložil jen ty fragmenty, které se mu hodily: „Ten článek je založený na chybných a neověřených informacích.“
„Článek nekomentuje plošně pracovní podmínky v pardubické továrně, ale zaměřuje se na údajné jednání jedné z dodavatelských firem,“ řekl navíc pro Info.cz Tuček. „Pravidelné audity potvrzují, že podmínky zaměstnanců dodavatelských firem jsou v souladu s českým pracovním právem, což pravidelně potvrzuje také kontrola oblastního inspektorátu práce,“ dodal Tuček.