Kdy přijde policejní zásah u Andreje Babiše
komentář
Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) je v posledních týdnech velmi aktivní. Začátkem března pozatýkala část buňky Babišova hnutí ANO v Brně. Pět lidí včetně dvou členů ANO poslal soud do vazby. Za korupci a zločinné spolčení jim hrozí až 16,5 roku vězení. V případě korupce při tendru na mýto udělala kvůli podezření z korupce a pletich při zadávání veřejných zakázek domovní prohlídky mimo jiné u Babišova prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka, šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) Petra Rafaje a šéfa firmy Kapsch Karla Feixe. Případy spolu úzce souvisí. Bývalý babišovec Jiří Švachula, kterého policisté a žalobci považují za hlavu zločinného spolčení v Brně, byl zároveň členem rozkladové komise ÚHOS a podle policie měl sedět i schůzky Faltýnka s Rafajem.
Tento týden NCOZ oznámila, že provedla další zátah. Tentokrát se nedostala ven jména lidí ani firem, jichž se měl týkat. Policisté ale zveřejnili, po čem šli. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej na policejním webu informoval, že v souvislosti se zátahem obvinili čtyři lidi a sedm právnických osob z krácení daně a účasti na organizované zločinecké skupině. „Jedná se o jednu z větví v jiné trestní věci stíhané organizované zločinecké skupiny, která vykazováním nákupu záměrně nadhodnocené reklamy měla krátit DPH a daň z příjmu právnických osob,“ vysvětlil Ibehej. Celková výše škody podle něj dosahuje skoro 30 milionů korun. Případ opět dozoruje olomoucké Vrchní státní zastupitelství pod vedením Ivo Ištvana.
Záměrně nadhodnocená reklama? Krácení DPH a daně z příjmů? Připomíná vám to něco? To jsou přesně zločiny, kvůli nimiž teď pražští kriminalisté pod dozorem Městského státního zastupitelství v Praze prověřují Andreje Babiše a jeho firmy z holdingů Agrofert a SynBiol (toho času zaparkované ve svěřenských fondech ovládaných jeho manželkou a právníky). Jde o nezákonný odpočet DPH, stamilionové částky vynaložené na reklamu a podezření z dalších daňových deliktů.
Babišovy daňové delikty v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo poprvé zmínil už v roce 2014 německý finanční úřad, který měl pochybnosti o platbách za údajnou reklamu německé pobočky Agrofertu u olbramovické farmy. Své podezření Němci oficiálně předali českým kolegům z finanční správy. Ta je odložila. Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala ale oznámil, že policie je prověřuje.
Vykazování nadhodnocené nebo naprosto zbytečné reklamy je jedním z nejklasičtějších daňových trestných činů. Zpravidla se děje právě v holdingu nebo mezi spřízněnými firmami. Ta, která by měla zisky, pošle fakturu za reklamu jiné firmě z holdingu. Tím si sníží daň z příjmu i DPH. Na německé berní úředníky zcela logicky působilo podivně, proč si německý Agrofert u jakési farmy Čapí hnízdo zadává reklamu. Reklama je náklad a firma musí vždy prokázat, že náklad je oprávněný, nikoliv jen fiktivní za účelem snížení daní.
V případě, který NCOZ zveřejnila a kde padla obvinění ze zločinného spolčení, šlo o nadhodnocenou reklamu za asi 30 milionů korun. Reklama zadávaná v Čapím hnízdě byla řádově ve stovkách milionů korun. Vyšetřovaný daňový únik je u Agrofertu a Čapího hnízda výrazně vyšší.
Za povšimnutí stojí také to, že NCOZ u případu z tohoto týdne obviňovala i právnické osoby, tedy firmy. Chystá se k něčemu takovému i pražská kriminálka u Agrofertu a Čapího hnízda? Důkazy z Německa nejsou žádné spekulace, ale tvrdé daňové dokumenty – a důkazy se dají velmi snadno dohledat v účetnictví Agrofertu i Čapího hnízda. Chystají tedy pražští kriminalisté na Babiše podobný zátah, jako udělala kvůli stejným zločinům tento týden NCOZ?
To je velmi důležitá informace nejen pro veřejnost ve chvíli, kdy je majitel prověřovaných firem ministerským předsedou Česka. Klíčová informace je to pro banky, jimž firmy z holdingu Agrofert dluží 34 miliard korun. Andrej Babiš už je obviněn a v dohledné době bude s největší pravděpodobností obžalován a poslán k soudu za dotační podvod velkého rozsahu na Čapím hnízdě. U osob s takovými potížemi se zákonem mají banky povinnost spustit takzvanou compliance. To znamená z důvodu rizika požádat o předčasné splacení úvěrů.
Pokud se u firem prověřují i podezření z trestných činů daňových úniků, riziko dál stoupá a compliance se stává akutní.
Kdy udělají kvůli nadhodnocené reklamě a podezření z daňových úniků za desítky miliard korun zátah u Andreje Babiše?