Problém s bývalými předsedy. Strany to s nimi „neumí“

Problém s bývalými předsedy. Strany to s nimi „neumí“Nové
Domov

Expředsedové

Sjezdy, kongresy či sněmy několika parlamentních stran z poslední doby provází zajímavý trend. Nezvou totiž bývalé předsedy, nebo na ně pozvaní exšéfové odmítnou přijít. To potvrzuje často skloňovanou myšlenku, že české politické strany s delší historií vztahy s bývalými šéfy tzv. neumí. Naposledy se to projevilo na pátečním sjezdu KDU-ČSL, který v sobotu pokračuje. Na sjezdu sice nechyběl expředseda Jan Kasal a mezi pozvanými byl Jiří Čunek, nepozván ale zůstal Miroslav Kalousek (dnes TOP 09).

„Pan Kasal tu je, pan Čunek samozřejmě byl pozván, ale je na dovolené,“ uvedla pro Echo24 v pátek odpoledne během sjezdu KDU-ČSL mluvčí strany Denisa Morgensteinová. „Pan Svoboda (expředseda Cyril Svoboda – pozn. red.) přijede na oslavy 100 let strany v neděli a pan Kalousek nebyl mezi pozvanými, za TOP 09 vystoupil pan předseda Pospíšil,“ dodala. Kalouskův rozchod s KDU-ČSL je oproti ostatním expředsedům spojen se vznikem konkurenční strany. Kalousek lidovce opustil v roce 2009, TOP 09 spoluzaložil ve stejném roce.

Komplikované vztahy s expředsedy má i ČSSD. Z pozice prezidenta na jejím posledním sjezdu sice vystoupil Miloš Zeman, který zároveň uvedl, že sociální demokraty bude volit v eurovolbách. Vztah ČSSD a Zemana ale provází i řada konfliktů. Zvláště pak expremiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) Zeman „nešetřil“. Pamětná je scénka z Pražského hradu, kam Sobotka na jaře 2017 nesl demisi své vlády a Zeman na něj ukazoval holí a odcházel, když Sobotka ještě hovořil. Sám Bohuslav Sobotka na březnový sjezd ČSSD pozván byl, nedorazil ale. Na sjezdech ČSSD už několik let nevystupuje ani expředseda Jiří Paroubek.

Podobné je to i s ODS. Expředsedy má dva, Mirka Topolánka a Václava Klause. Ani jeden na kongresech ODS nevystupuje. O nejčerstvějším konfliktu Václava Klause s ODS, který se točil kolem vyloučení Václava Klause ml. ze strany, píšeme ZDE.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články