Škoda, že covid nejde zahnat pětilitrem
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
CENY POTRAVIN
Ceny potravin v České republice i nadále rostou a podle analytiků se trend může v nadcházejících měsících ještě zrychlit. Zdražování podle dostupných statistik ...
Když Andrej Babiš v rámci ekonomických koronavirových opatření ohlásil, že senioři dostanou 5000 korun, nejeden ekonom a expert kroutil hlavou. Vzhledem k tomu, že mají příjem zaručený od státu, jsou důchodci jednou z ekonomicky nejméně ohrožených skupin. Seniorský bonus tak byl brán především jako Babišův úplatek jeho nejvěrnější volební skupině. Jenže rozdávání peněz svým voličům je jediné, co tato vláda umí dobře. Senioři sice nejsou ekonomicky ohrožení, ale zdravotně ano. Očkování je nejlepší cestou, jak se z pandemie dostat, a rychlé proočkování starších lidí má potenciál strmě srazit smrtnost na covid. Proto Babiš připravil důchodcům nefunkční registrační web. V těch vzácných chvílích, kdy fungoval, se v něm měla problém zorientovat i technologicky zdatná vnoučata, která si babičky a dědečkové povolali na pomoc.
Špatný start registračního webu by možná šel omluvit, kdyby se jednalo o první selhání vlády. Koneckonců, spouštění téměř každého webu provázejí porodní bolesti, mnoho chyb se objeví až za ostrého provozu. Toto však nebyl případ potřeby vychytat pár bugů. Vláda zapomněla na tak základní věci jako informovat mobilní operátory o potřebě navýšit kapacitu SMS zpráv, web je podle technologických expertů poměrně mizerně vytvořený a věkový limit na očkování se dá docela lehce obejít. Není jasné, jestli zaregistrovaní senioři budou automaticky zařazeni do fronty a bude jim přidělen očkovací termín s tím, jak budou přibývat další dodávky vakcín.
Celé to ukazuje naprosto mizernou přípravu vlády na masové očkování, jednu z nejdůležitějších operací této země. Pomalu se tak naplňuje noční můra, kdy většina naočkované Evropy bude normálně fungovat, a Česká republika bude přežívat ve zničujících lockdownech. Nepřekvapí tak, že Česko je na chvostu očkování v EU. Průměr je zhruba 1,1 %, u nás je to 0,66 %. Hůř jsou na tom jen Francie, Lucembursko, Belgie, Nizozemsko a Bulharsko. Nejlepší Dánsko má naočkováno asi 2,54 %. Británie, jež je mimo EU, naočkovala 5,42 % lidí. Ve Francii je pomalé očkování národním skandálem, u nás Babiš prohlásil, že Vladimíra Dzurillu, státního zmocněnce pro IT, který měl tvorbu registračního systému na starost, navrhne na státní vyznamenání.
Jediní, kdo situaci zachraňuje, jsou někteří hejtmani, kteří na vlastní pěst stavějí očkovací centra a řídí distribuci. Do toho brněnského se premiér přijel vyfotit, přestože s ním nemá nic společného, jedná se o projekt Brna a Jihomoravského kraje.
Babiše také zachraňuje děsivá vakcinační politika EU, díky níž se má nač vymlouvat. Avšak zatímco Němci si nejspíš oprávněně trhají vlasy hrůzou, proč se spoléhali na Brusel, Česko nakonec může být Unii vděčné. Vzhledem k tomu, že vláda si až na poslední chvíli vzpomněla, že je potřeba nakoupit také injekční jehly a stříkačky, mohlo být Česko v situaci Ukrajiny, která žádá EU o pomoc.
Kdyby někdo ve vládě uvažoval rozumně, třeba by se podařilo pozvat expertní tým z Izraele, jednoho z nejbližších spojenců Česka a nejrychleji očkující země na světě, jako to učinila Británie. Třeba by českým expertům vysvětlili, že je dobrý nápad propojit zdravotnické databáze s registračním systémem, aby lidé nemuseli vypisovat své problémy ručně.
Kauza ze Státního zdravotního ústavu, kde se rozdalo tisíc dávek vakcíny mimo pořadí, je tak vlastně prkotina. Dá se říct, že je to nakonec dobře, alespoň někdo ty vakcíny dostal.
Z událostí posledních dní je jasné, že koronavirus tu bude s námi ještě dlouho. Škoda, že virus nejde odehnat dotací či příspěvkem. To bychom opravdu byli „best in covid“.