Konec obchodní války? Čína od USA odkoupí zboží za 27 bilionů korun

Cla se chýlí ke konci

Konec obchodní války? Čína od USA odkoupí zboží za 27 bilionů korunAKTUALIZOVÁNO
Obchodní válka mezi Čínou a USA Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

Svět

Echo24

Čína v rámci obchodních rozhovorů se Spojenými státy souhlasila, že nakoupí americké zboží v hodnotě až 1,2 bilionu dolarů (zhruba 27 bilionů Kč). Informovala o tom v pátek televize CNBC s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Uvedla rovněž, že americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching by se koncem března mohli sejít na Floridě.

Cílem nynějších rozhovorů je ukončit obchodní válku mezi Washingtonem a Pekingem. Mezi oběma stranami nicméně podle CNBC přetrvávají velké rozpory v otázce přesunů duševního vlastnictví, která je pro USA klíčová.

Americký ministr financí Steven Mnuchin podle agentury AFP uvedl, že nynější obchodní jednání mezi představiteli USA a Číny ve Washingtonu budou pokračovat až do neděle. Prohlásil rovněž, že obě strany dospěly k dohodě v měnových otázkách.

Trump v pátek hovořil o velmi dobrých šancích na dosažení obchodní dohody. Upozornil rovněž, že tato dohoda by se mohla týkat i čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei. Avizoval také velmi brzké setkání s čínským prezidentem, napsala agentura AFP.

Firma Huawei je nyní v centru pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojených států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Washington se snaží přímět své spojence, aby technologie Huawei ve své telekomunikační infrastruktuře nepoužívali.

Americké úřady rovněž obvinily firmu Huawei a její finanční ředitelku z porušování sankcí vůči Íránu. Čínský podnik čelí také obvinění z krádeže technologií amerického operátora T-Mobile US. Trump  v pátek uvedl, že američtí představitelé v současnosti nediskutují o stažení obvinění vůči společnosti Huawei.

Spojené státy a Čína spolu po velkou část loňského roku vedly obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalovaly cla. To narušilo výměnu zboží mezi oběma největšími ekonomikami světa a vyvolalo obavy ohledně vývoje globálního hospodářství.

V prosinci se Washington a Peking dohodly na 90denním příměří s tím, že se během této doby budou snažit o vyřešení obchodních sporů a nebudou na sebe uvalovat další cla. Příměří platí do 1. března. Trump dal nicméně opakovaně najevo, že by se tento termín mohl posunout.

Bílý dům se pomocí cel snažil vyvinout tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Cla jsou i reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. Peking na postup Washingtonu reagoval odvetnými cly na dovoz z USA.

Čtěte také: Čína chce vybudovat první solární elektrárnu ve vesmíru. Vědci již zahájili zkušební výstavbu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.