Rána raketovému odzbrojení. Trump ohlásil vypovězení smlouvy INF s Ruskem

smlouva INF

Rána raketovému odzbrojení. Trump ohlásil vypovězení smlouvy INF s RuskemNOVÉ 1
Krátké zprávy

Echo24

Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že Spojené státy odstoupí od smlouvy s Ruskem o likvidaci raket středního s krátkého doletu (INF) z roku 1987, protože Moskva smlouvu porušuje. Z nedodržování klíčové odzbrojovací smlouvy, která zakazuje pozemní balistické rakety a řízené střely s dosahem 500 až 5500 kilometrů, obviňuje Pentagon i velení NATO Moskvu už několik let.

"Smlouvu vypovíme," řekl šéf Bílého domu na předvolebním mítinku v Nevadě. "Potom začneme ty zbraně vyvíjet, pokud nebude Rusko a Čína souhlasit s novou dohodou," citovala prezidenta agentura AP. Podle amerických médií, o věci informoval list The New York Times, má Rusko o vypovězení smlouvy oficiálně informovat Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton, který v sobotu odletěl do Moskvy.

Ruská armáda podle západních států vyvíjí nové střely s plochou dráhou letu, které po dlouhou dobu od uzavření INF vůbec neexistovaly. Ruské velení podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga samo připustilo, že taková zbraň existuje. Aliance proto Moskvu žádá, aby její znepokojení rozptýlila. Americký Kongres loni schválil finance pro analogické odvetné kroky USA.

Rusko západní výhrady energicky popírá a z porušování INF naopak viní Washington. Pentagon prý může například využít protiraketový systém Aegis k tomu, že v případě potřeby jím nahradí rakety s plochou dráhou letu smlouvou zakázané. Systém je nasazen v Rumunsku a bude rozmístěn v Polsku.

Tím, že si vymýšlejí pochybení ze strany Ruska, Spojené státy podle ruských diplomatů chtějí smlouvu zničit. Ruský tisk v reakci mimo jiné připomíná, že americký Kongres loni  v listopadu schválil 58 milionů dolarů na vývoj rakety středního doletu odpalované ze země. RIA Novosti píše, že Moskva mnohokrát uvedla, že přísně dodržuje všechna ustanovení smlouvy a že naopak ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov zdůrazňoval, že ruská strana má vážné otázky na americké kolegy ohledně dodržování některých bodů smlouvy. Rusko třeba poukazovala na to, že Američané umisťují v Polsku a Rumunsku zařízení, jež mohou odpalovat střely typu Tomahawk. 

Smlouvu INF podepsali 8. prosince 1987 tehdejší prezidenti USA a Ruska Ronald Reagan a Michail Gorbačov.