Erdogan v Istanbulu prohrál. Žádá opakovat volby

Opakování voleb v Turecku

Erdogan v Istanbulu prohrál. Žádá opakovat volbyNové
Erdogan Foto:

Foto: FB Recep Tayyip Erdoğan

1
Svět

Echo24

Turecká vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana požádá ústřední volební komisi o zopakování místních voleb v Istanbulu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místopředsedu strany. Istanbulskou radnici ve volbách koncem března podle zatím neoficiálních výsledků získal kandidát opoziční Lidové republikánské strany (CHP). AKP svůj výjimečný požadavek zdůvodňuje volebními nesrovnalostmi.

„Mimořádné odvolání podáme dnes. Uvedeme v něm, že se staly události, které přímo ovlivnily výsledek voleb a že v Istanbulu požadujeme nové volby,“ řekl na tiskové konferenci v Ankaře místopředseda AKP Ali Ihsan Yavuz. Pokud komise žádosti nevyhoví, nad výsledkem voleb podle něj přetrvá stín pochybností. Eventualitu volby v Istanbulu zopakovat zmínil už v pondělí Erdogan před odletem do Ruska, místní volby podle něj zhatil „organizovaný zločin“.

Ústřední volební komise odmítla dřívější požadavek AKP přepočítat všechny hlasy a vyhověla návrhu revidovat 51 volebních uren v 21 z 39 okrsků. Zvažuje opakování voleb na předměstí Büyükçekmece, kde byla podle vládní strany neprávně registrována řada voličů. Po nezvyklém požadavku AKP se už kontrolovaly lístky označené za neplatné v několika okrscích; jinde se přepočítávaly všechny lístky.

V místních volbách, které se konaly poslední březnovou neděli, AKP sice celkově zvítězila a se svým spojencem nacionalistickou Stranou národní akce (MHP) ovládla v zemi přes polovinu radnic, prohrála ale mimo jiné v Ankaře, Izmiru a podle neoficiálních výsledků i v největším tureckém městě Istanbulu.

Výsledky v Ankaře a v Istanbulu vládní strana napadla. Ústřední volební komise v pondělí oficiálně potvrdila vítězství kandidátů opozice v Ankaře a Izmiru.

Opoziční kandidát na starostu Istanbulu Ekrem Imamoglu v pondělí uvedl, že po přepočítání 95 procent zpochybněných lístků stále vede, a to asi o 15.500 hlasů. Původní předběžné výsledky uváděly náskok zhruba o 28.000 hlasů. V Istanbulu může volit deset milionů lidí, což jsou asi dvě třetiny jeho obyvatel.

Ztrátu vedení metropole Ankary a Istanbulu někteří považují za velkou porážku vládní strany i jejího lídra, prezidenta Erdogana, který jako starosta Istanbulu v letech 1994 až 1998 začínal ve vysoké politice. Islamistická AKP a její předchůdkyně držely radnice těchto dvou měst poslední čtvrtstoletí.

Čtěte také: Posmrtný život Kurta Cobaina

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.