Indie otestovala obranný systém proti satelitům, jeden sestřelila. Je to divadlo, tvrdí opozice

Indie otestovala obranný systém proti satelitům, jeden sestřelila. Je to divadlo, tvrdí opoziceNové
Svět

Sestřelený satelit

Echo24

Indie sestřelila z oběžné dráhy kolem Země satelit a úspěšně tak vyzkoušela nový obranný systém. Oznámil to v televizním projevu předseda indické vlády Naréndra Módí. Indie, jež vlastní jaderné zbraně, je po Číně, Rusku a USA teprve čtvrtým státem, kterému se to podařilo. Podle vůdkyně indické opozice je premiérovo oznámení předvolebním divadlem. Úřadující ministr obrany USA Patrick Shanahan v souvislosti s indickým testem varoval před zanesením oběžné dráhy kolem Země troskami, což by mohlo zkomplikovat vesmírné lety.

„Indie dosáhla bezprecedentního úspěchu. Zaregistrovala se jako vesmírná mocnost,“ prohlásil podle tiskových agentur Módí v krátkém přímo přenášeném proslovu ke spoluobčanům. „Naši vědci sestřelili satelit umístěný na oběžné dráze ve výšce 300 kilometrů,“ oznámil.

Zároveň ujišťoval, že cílem Indie „je zabezpečit mír, nikoli vyvolat válečnou atmosféru“. „Není to namířené proti žádné zemi,“ zdůraznil předseda vlády.

V posledních měsících se opět vyhrotilo napětí mezi Indií a sousedním Pákistánem, který je rovněž jadernou mocností. Nejprve v únoru kašmírští separatisté provedli sebevražedný atentát v indické části Kašmíru, který si vyžádal životy více než 40 členů indické polovojenské policie. V oblasti Kašmíru, na nějž si dělají nárok oba státy, pak následoval krátký ozbrojený střet, v němž zasáhly i bojové letouny a dělostřelectva.

Indické ministerstvo zahraničí uvedlo, že zkouška protidružicové rakety se uskutečnila s cílem zabránit ohrožení stále početnějších indických aparátů ve vesmíru raketami s dlouhým doletem. Upřesnilo také, že test byl proveden na nízké oběžné dráze, aby po něm ve vesmíru nezůstaly žádné trosky, které „se během týdnů rozpadnou či dopadnou zpět na Zemi“.

Agentura Reuters v této souvislosti připomněla, že Čína v roce 2007 podobně zničila svůj satelit a vytvořila přitom kolem Země největší mračno trosek v historii. Po testu zůstalo v okolí naší planety více než 3000 různých úlomků.

Na kontroverznost podobných zkoušek upozornil Shanahan, který komentář adresoval všem zemím. „Všichni žijeme ve vesmíru, tak v něm nedělejme nepořádek,“ uvedl. „Nelze ho (vesmír) destabilizovat,“ varoval. Dodal, že Spojené státy indickou zkoušku stále vyhodnocují.

USA naposledy zničily satelit na oběžné dráze v únoru 2008, tehdy se jednalo o nefunkční vojenskou výzvědnou družici. Washington oficiálně akci zdůvodnil ochranou lidských životů. V satelitu byla nádrž s asi půl tunou toxického hydrazinu, která by mohla přečkat vstup do atmosféry a následně dopadnout do obydlené oblasti. Spekulovalo se ale, že skutečným důvodem je obava USA, že by se špionážní technologie dostala do rukou cizích vlád, případně reakce na čínský test sestřelu družice. Americký satelit byl zničen na nízké orbitě, takže se předpokládalo, že trosky shořely v atmosféře do několika týdnů.

Indie, v níž žije 1,3 miliardy obyvatel, má vedle zbrojního rovněž ambiciózní vesmírný program. Módí minulý rok oznámil, že Indie do 75. výročí získání nezávislosti v roce 2022 vypustí do vesmíru jako čtvrtý stát vlastní loď s posádkou.

Módí úspěšný test protidružicového systému oznámil dva týdny před zahájením parlamentních voleb. Hlasování proběhne v sedmi etapách od 11. dubna do 19. května a výsledky mají být známy 23. května, napsala agentura DPA.

Vůdkyně indické opozice Mamata Banerdžíová už oznámila, že kvůli zprávě o zasažení satelitu podává volební komisi stížnost na premiéra pro porušení volebního kodexu chování. „Oznámení je dalším bezmezným divadlem a veřejným štvaním Módího, který se zoufale snaží získat v době voleb politické body,“ citoval Banerdžíovou Reuters.

Čtěte také:Michelinskou hvězdu letos v Česku obhájily dvě restaurace. Hodnotilo se 31 pražských podniků

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články