Německý pilot šokoval svět, přistál s cessnou na Rudém náměstí
NĚMECKÝ PILOT NA RUDÉM NÁMĚSTÍ
Jeho příběh šokoval svět. V malém sportovním letadle přeletěl přísně střežené hranice SSSR a z Helsinek se dostal se až na Rudé náměstí v Moskvě. Věznili ho a velitelé sovětské armády kvůli němu rezignovali. Letos uplynulo třiatřicet let od kaskadérského kousku Mathiase Rusta.
Tehdy osmnáctiletý pilot pocházel ze Spolkové republiky Německo a v květnu 1987 se rozhodl překlenout propast, kterou mezi Východem a Západem vytvořila studená válka. Ačkoliv měl k dispozici jen malé sportovní letadlo a několik desítek nalétaných hodin, naplánoval riskantní přelet sovětského území. 28. května nasedl do cessny, patřící jeho leteckému klubu, a vyletěl z Helsinek směrem k ruské metropoli. Tento plán vypadá přinejmenším odvážně, vzhledem k tomu, že o čtyři roky dříve Rusové sestřelili nad Ochotským mořem jihokorejské letadlo s 269 pasažéry.
Nad hlavní město se dostal 28. května navečer. Původně plánoval přistát přímo v Kremlu, ale bál se, že by ho okamžitě zatkla KGB. Kvůli davu chodců mu nevyšlo ani Rudé náměstí, a tak s letadlem dosedl na Moskvorecký most a zastavil před chrámem Vasila Blaženého. Vystoupil z letadla s cílem předat generálnímu tajemníkovi KSSS Michailu Gorbačovovi svůj manifest o cestě ke světovému míru. „Udělal jsem to pro mír. Chtěl jsem mluvit s Gorbačovem a postavit imaginární most mezi Východem a Západem,“ řekl po letech kanálu DW News. Kolemjdoucí se ho zvědavě vyptávali, odkud přiletěl a když odpovídal, že ze Západního Německa, považovali to za vtip. K předání manifestu se už ale nedostal, protože ho po chvíli zatkla sovětská policie.
Celá událost byla pro sovětskou armádu ponižující, tím spíš, že v ten den Rusko slavilo „Den pohraničním vojsk.“ Gorbačov přinutil k rezignaci ministra obrany, velitele vzdušné obrany a přibližně dva tisíce dalších důstojníků. To vedlo ke vzniku konspiračních teorií o tom, že Gorbačov o Rustově letu věděl, a využil situaci proti konzervativním oponentům.
V procesu Rusta odsoudili na čtyři roky v pracovním táboře, ale nakonec strávil ve vězení osmnáct měsíců. Díky snaze zlepšit vztahy se Západem do Sověti v roce 1988 propustili a poslali zpět do Německa, kde ho vítali jako hrdinu.