Rusko dopadne špatně, Čína si nemůže dovolit ho podporovat, píše přední čínský politolog
SPOJENECTVÍ S RUSKEM
Rusové udělali strašlivou chybu, když se rozhodli napadnout Ukrajinu. Pokud se Čína od režimu Vladimira Putina nedistancuje, hrozí jí mezinárodní izolace. Naopak by Čína měla Putinovy imperiální choutky mírnit a prezentovat se jako odpovědný mírotvůrce, aby se vyhnula devastujících postihů ze strany sjednoceného a posíleného Západu. Aspoň to tvrdí čínský politolog a ředitel šanghajského politologického centra Hu Wei, který má vazby na Státní radu, nejvyšší orgán čínské výkonné moci. Mezitím se ale objevují zprávy, že Čína je otevřená poskytnout Rusku vojenskou pomoc.
„Čína se nemůže vázat na Putina a musí se od něj co nejdříve odříznout,“ napsal Hu v článku, který je podle deníku South China Morning Post v Číně cenzurován, dostupný je ale v zahraničí. „Za současných mezinárodních okolností může Čína postupovat pouze tak, že bude chránit své vlastní zájmy, zvolí menší zlo a zbaví se břemene Ruska. V současné době se odhaduje, že ještě máme okno jednoho nebo dvou týdnů, než Čína ztratí manévrovací prostor. Čína musí jednat rozhodně,“ uvedl.
Globální důsledky rusko-ukrajinské války budou podle Hua větší než byly po teroristickém útoku ve Spojených státech 11. září 2001. Nevylučuje, že se do konfliktu zapojí i západní státy, a obává se, že by se Putin vzhledem k svojí povaze odmítl vzdát. Možné je podle Hua dokonce i použití jaderných zbraní. „Výsledkem by byla katastrofa pro celé lidstvo a konečný střet mezi Spojenými státy a Ruskem. Tato konečná konfrontace by vzhledem k tomu, že vojenská síla Ruska se nemůže rovnat síle NATO, byla pro Putina ještě horší,“ říká.
Navíc by ani v případě vojenského úspěchu na Ukrajině Putin neměl podle Hua vůbec vyhráno. „Rusko by neslo těžké břemeno a snadno by bylo zahlceno. Za těchto okolností, bez ohledu na to, zda je Volodymyr Zelenskyj naživu, Ukrajina s největší pravděpodobností vytvoří exilovou vládu, která bude dlouhodobě čelit Rusku. Rusko bude vystaveno jak západním sankcím, tak vzpourám na území Ukrajiny. Bojové linie se budou rýsovat velmi dlouho. Domácí ekonomika bude neudržitelná a nakonec bude stažena dolů. Nebude to trvat déle než pár let,“ napsal Hu. Dodává ale, že ruské šance na vítězství jsou velmi nízké.
Pozice Spojených států v důsledku války značně posílí, dodává Hu. Západ a NATO se stanou více sjednocenými a po pádu Ruska se budou moci plně zaměřit na zbývajícího ideového protivníka západní demokracie, tedy autokratickou Čínu. Z toho důvodu se Hu domnívá, že Čína musí ustoupit od neutrálního postavení a postavit se na stranu odporu vůči Rusku.
Hu Wei je odborník na marxismus a politologii, je předsedou Šanghajské asociace pro výzkum veřejné politiky a profesorem Šanghajské školy komunistické strany.
Tlak na to, aby se Čína vymezila vůči Moskvě, roste. Jake Sullivan, poradce pro národní bezpečnost USA, Čínu varoval, že nabídnutí materiální a ekonomické pomoci Rusku by se neobešlo bez odezvy. List Financial Times (FT) s odvoláním na představitele USA informuje o tom, že Rusko od začátku invaze na Ukrajinu žádá Čínu o vojenské vybavení a další pomoc. FT píše, že podle představitelů USA Čína dala najevo „otevřenost" poskytnout Číně vojenskou pomoc. Čína to později vyloučila.