Zpravodajci varují před Čínou, podle Hradu se silný stát obávat nemusí

Hrad ke zpravodajcům

Zpravodajci varují před Čínou, podle Hradu se silný stát obávat nemusíNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

V Česku loni výrazně vzrostla intenzita činnosti čínských zpravodajců působících pod diplomatickým krytím. Ve své výroční zprávě za rok 2017 to uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Nátlakové metody k prosazování čínských zájmů však využívali i kariérní diplomaté, upozorňuje kontrarozvědka. Čínský přístup je z toho důvodu podobně hybridní jako v případě Ruska. Podle Hradu silný demokratický stát nemusí podléhat obavám.

Čína se podle BIS snaží prostřednictvím „českých entit“ narušit jednotnou politiku Evropské unie. Zpravodajsky Číňané cílí na české silové resorty a klíčové sektory, jako jsou energetika, telekomunikace, finance, logistika, zdravotnictví a špičkové technologie. Věnují se také ekonomické a vědeckotechnické špionáži.

Čína se podle BIS v loňském roce méně soustředila na ovlivňování, naopak více aktivit směřovala do zpravodajského pronikání. „V roce 2017 BIS nezaznamenala posilování čínských zpravodajských kapacit v rámci diplomatické mise v ČR. Výrazně však vzrostla intenzita zpravodajské činnosti čínských zpravodajců působících v ČR pod diplomatickým krytím a zpravodajská činnost proti českým cílům vedená z Číny,“ uvádí zpráva.

Zpravodajskou činnost podle BIS vykonávají i někteří důstojníci působící v různých delegacích, které přijíždějí do Česka. „S ohledem na vysokou intenzitu čínské zpravodajské činnosti v ČR pokládá BIS riziko vystavení českých občanů čínskému špionážnímu zájmu v Číně za extrémně vysoké,“ píše kontrarozvědka.

V Česku však podle ní nepůsobí nepřátelsky jen čínské zpravodajské služby, ale k nátlakovému prosazování čínských zájmů se uchylovali i kariérní diplomaté. „V tomto kontextu je nutné konstatovat, že čínský přístup je de facto stejně hybridní jako ruský, hrozbu může představovat zpravodajský důstojník stejně jako kariérní diplomat či byznysmen,“ konstatuje tajná služba. Čínští diplomaté podle ní také provedli opatření, díky kterým mohou lépe ovládat a kontrolovat čínskou krajanskou komunitu v ČR.

Za znepokojující označila BIS vývoj čínských aktivit v oblasti politiky, špionáže, legislativy a ekonomiky. „Čína disponuje téměř neomezeným kapitálem, který je schopna nabízet zahraničním firmám výměnou za přístup k duševnímu vlastnictví, anebo vstup na zahraniční trhy,“ uvádí rozvědka. Čínský zájem se podle BIS soustřeďuje na strategické sektory hospodářství, jako jsou energetika, telekomunikace, finance, logistika, zdravotnictví a špičkové technologie.

„Investice do těchto odvětví podporuje čínská vláda, jejímž politickým cílem, shrnutým do desetiletého plánu Made in China 2025, je nezávislá a soběstačná produkce Čínské lidové republiky,“ uvádí BIS. Informace o několika případech čínských aktivit vůči českým společnostem považuje BIS za součást čínského úsilí o naplnění plánu Made in China 2025, nesou znaky ekonomické a vědeckotechnické špionáže.

Podle Hradu se silný stát nemusí bát

Sebevědomý a silný demokratický stát nemusí podléhat obavám a zájmem České republiky je co nejširší ekonomická spolupráce. V reakci na varování Bezpečnostní informační služby (BIS) a Vojenského zpravodajství ohledně čínské nové Hedvábné stezky a vlivu čínských tajných služeb to na dotaz ČTK uvedl mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Kontrarozvědka BIS v zveřejněné výroční zprávě za rok 2017 mimo jiné uvádí, že vzrostla intenzita činnosti čínských zpravodajců působících pod diplomatickým krytím. Jejich vojenští kolegové z Vojenského zpravodajství ve své zprávě píšou, že Iniciativa nové Hedvábné stezky se kvůli její globální ambici a kvůli pravděpodobnosti jednostranné čínské expanze stane zdrojem rostoucích obav představitelů Evropské unie.

Prezident Miloš Zeman se netají podporou ekonomické spolupráce s Čínou i projektu Hedvábné stezky, podporuje i čínské investice v ČR včetně společností CEFC a CITIC. Šéfa CEFC Jie Ťien-minga ustanovil jako svého poradce. Ve funkci ho nechává i poté, co se Jie dostal v Číně do potíží se zákonem. Zeman se v dubnu chystá na již pátou návštěvu Číny ve své funkci, zúčastní se summitu o Hedvábné stezce.

Na dotaz ČTK, zda se prezident neobává, že svou podporou Hedvábné stezce poškodí zájmy ČR, Ovčáček odpověděl, že sebevědomý a silný demokratický stát nemusí podléhat obavám. „Zájmem ČR je co nejširší ekonomická spolupráce. V tomto směru nesmíme zaostat za našimi partnery v EU, kteří právě s Čínou velmi úzce spolupracují v ekonomické oblasti,“ uvedl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zpráva tajné služby: Zahraniční agenti se snažili posílit vliv na české politiky

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články