Národní fronta Le Penové mění název. „Zrada,“ reagoval její otec a bývalý šéf strany

Změna ve francouzské krajní pravici

Národní fronta Le Penové mění název. „Zrada,“ reagoval její otec a bývalý šéf stranyNOVÉ
Šéfka Národní fronty Marie Le Penová Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět

Francouzská krajně pravicová Národní fronta (FN) změnila v pátek název na Národní sdružení (RN). Krok, který má straně pomoci distancovat se od její antisemitské a rasistické minulosti, získat nové stoupence a na politické scéně spojence, navrhla v březnu šéfka strany Marine Le Penová. V pátek Le Penová na zasedání širšího výboru strany v Lyonu oznámila, že změnu podpořili v korespondenčním hlasování členové strany. Pro podle Le Penové hlasovalo přes 80 procent z nich.

„Svět se mění a my také. Ve světě a v Evropě fouká nový vítr,“ prohlásila Le Penová podle francouzských médií.

Bývalý šéf FN Jean-Marie Le Pen označil nový název za zradu, „ostudné mazání identity“ strany a nejdrsnější ránu, jakou kdy strana od svého vzniku v roce 1972 dostala. Le Pen byl šéfem FN téměř 40 let. Skončil v roce 2011, kdy jej nahradila jeho dcera Marine Le Penová.

FN loni utrpěla porážku v prezidentských volbách, když Le Penová výrazně prohrála ve druhém kole s Emmanuelem Macronem. V červnových parlamentních volbách do 577členného Národního shromáždění získala strana osm křesel, čímž si o šest polepšila.

Strana, která se staví proti evropské integraci a proti imigraci, se od té doby pokouší přiblížit k hlavnímu proudu francouzské politické scény. Nechce už být vnímána jako protestní hnutí, ale potenciální vládní síla. Pod vedením Le Penové se Národní fronta distancovala od rasismu. Nyní hlásá politiku silného státu podporujícího sociální zabezpečení, který má být určen pouze „pravým Francouzům“ a chránit je před globalizací a před „islamizací“ Francie.

Podle agentury AP Le Penová doufá, že šance její strany posílí i první populistická vláda v západní Evropě, která vznikla v Itálii a v pátek složila přísahu. „Je to vítězství demokracie nad zastrašováním a výhrůžkami Evropské unie. Nic nezabrání návratu lidu na scénu dějin,“ napsala Le Penová na svém Twitteru.

Čtěte také: Šéfkou Národní fronty je opět Le Penová, její otec ztratil funkci čestného předsedy

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.