Aféra novičok: EU stahuje velvyslance z Moskvy, Česko zvažuje vyhoštění diplomatů

Summit v Bruselu

Aféra novičok: EU stahuje velvyslance z Moskvy, Česko zvažuje vyhoštění diplomatůAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Evropská diplomatická služba oznámila odvolání velvyslance EU v Rusku Markuse Ederera ke konzultacím. O krok v souvislosti s případem útoku nervovým plynem v Británii požádal summit EU. Ke konzultacím s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou má velvyslanec dorazit už tento víkend.

Česká republika zvažuje, že kvůli útoku nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury vyhostí několik ruských diplomatů. Novinářům to po jednání summitu Evropské unie řekl premiér v demisi Andrej Babiš; v pondělí věc hodlá probrat s ministrem zahraničí Martinem Stropnickým a některými dalšími členy vlády.

„Ano, pravděpodobně půjdeme tímto směrem,“ řekl premiér s tím, že by se mělo jednat o jednotlivce.

„Informoval jsem i pana prezidenta o tom, jak to proběhlo, aby to věděl dopředu, aby se nepřekvapoval, jak to v zahraniční politice bylo v minulosti,“ řekl na závěr summitu Babiš novinářům s tím, že se Zemanem ale osobně nehovořil. Hrad už oznámil, že ministr Stropnický je pozván na jednání se Zemanem na čtvrtek.

Kvůli otravě bývalého ruského tajného agenta, ze které Britové obviňují Moskvu, už Londýn vyhostil 23 ruských diplomatů. O podobném kroku uvažují i další unijní státy, zmiňovány jsou pobaltské země, ale i některé další. Jiné unijní země se ale k takovému kroku nechystají.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

15:30 Tusk očekává, že státy EU budou proti Rusku jednat rychle

Předseda Evropské rady Donald Tusk očekává, že na základě diskuse na summitu přijme řada členských zemí Evropské unie už od pondělí další dodatečné kroky kvůli útoku nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury. Summit v noci na dnešek souhlasil s hodnocením britské vlády, že za incident je s největší pravděpodobností odpovědná Ruská federace a jiné věrohodné vysvětlení neexistuje.

13:40 Babiš o vyhoštění diplomatů informoval Zemana

Premiér v demisi Andrej Babiš v pátek informoval prezidenta Miloše Zemana o plánu na vyhoštění několika ruských diplomatů kvůli kauze použití nervové látky v Británii. Babiš to řekl v Bruselu novinářům na konci summitu EU. „Informoval jsem i pana prezidenta o tom, jak to proběhlo, aby to věděl dopředu, aby se nepřekvapoval, jak to v zahraniční politice bylo v minulosti,“ řekl na závěr summitu Babiš novinářům s tím, že se Zemanem ale osobně nehovořil.

11:55 EU odvolala svého velvyslance v Rusku kvůli konzultacím

Evropská diplomatická služba v pátek oznámila odvolání velvyslance EU v Rusku Markuse Ederera ke konzultacím. O krok v souvislosti s případem útoku nervovým plynem na Sergeje Skripala v Británii požádal summit EU. Ke konzultacím s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou má velvyslanec dorazit už tento víkend.

10:15 Londýn tlačí ostatní do sporu s Ruskem, tvrdí Lavrov

„Rusko je stále přesvědčené, že v případě Skripala není vina na straně Moskvy,“ citovala ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova agentura Tass.. „Londýn chce, aby jeho vztahy s Ruskem uvázly na mrtvém bodě,“ dodal. Podle něj Britové tlačí své spojence do konfrontace s Kremlem.

09:00 Evropští politici souhlasí, že za Skripala je odpovědné Rusko

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se na summitu shodli na tom, že za útok nervovou látkou v jihobritském Salisbury je velmi pravděpodobně odpovědné Rusko. Postavili se tak za britskou premiérku Theresu Mayovou, že stopy „drzého a bezohledného“ útoku vedou do Kremlu. Uvedl to na Twitteru předseda unijních schůzek Donald Tusk s tím, že podle summitu EU není jiné věrohodné vysvětlení.

08:00 Babiš zvažuje, že ČR vyhostí několik ruských diplomatů

Český premiér v demisi Andrej Babiš prohlásil, že Praha zvažuje vyhoštění několika ruských diplomatů. „Ano, pravděpodobně půjdeme tímto směrem,“ prohlásil Babiš s tím, že případné vyhoštění by se mělo týkat jednotlivců. Česká republika by tak mohla navázat na krok Velké Británie, která už vypověděla 23 ruských diplomatů.

PÁTEK 23. BŘEZNA

14:34 Babiš vyzval k jednotě EU v postoji ke Skripalově kauze

„Já jsem v očekávání, co řeknou ostatní členské země,“ řekl premiér Andrej Babiš. Podle něj je důležité hlavně to, jak se k věci postaví velké členské země. „Jsme připraveni podpořit naše spojence,“ zdůraznil český premiér s tím, že je důležité především to, aby se evropská osmadvacítka domluvila na společném postupu.

13:52 Londýn měl podle ruského velvyslance v Británii zásoby novičoku

Británie nepředložila jediný důkaz, který by Rusko spojoval s otravou bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. Dnes to prohlásil ruský velvyslanec v Británii Aleksandr Jakovenko, který podle agentury Reuters naznačil, že již před útokem na Skripala měla Británie zásobu nervové látky novičok. Londýn tvrdí, že tuto substanci útočník použil a že tato látka vznikla v sovětských a později v ruských laboratořích.

12:07 Andrej Babiš v NATO odmítl tvrzení Moskvy spojující ČR s látkou novičok

„Spekulace o produkci látky novičok (nováček) v České republice jednoznačně a zcela odmítáme, je to skutečně lež,“ prohlásil český předseda vlády Andrej Babiš. Označil za lež opakovaná tvrzení Moskvy, která ČR spojuje s vývojem a výrobou nervové látky novičok.

12:01 Závěry unijní schůzky by mohly být ještě tvrdší než pondělní prohlášení ministrů zahraničního bloku, prohlašují diplomaté

Především Řecko a Itálie se ovšem podle dostupných informací snaží použité formulace mírnit. EU dá navíc najevo, že – stejně jako NATO – čeká ruskou spolupráci s Británií i mezinárodními organizacemi. Unie svůj další postup přizpůsobí tomu, jak se Moskva v této kauze zachová.

Čtvrtek 22. 3.

22:06 Rusko znovu zopakovalo tvrzení, že ČR vyvíjela jed novičok

Ruské ministerstvo zahraničí dnes v oficiálním dokumentu znovu zařadilo Českou republiku mezi země, které pracovaly na vývoji armádního jedu novičok. Obvinění obsahuje oficiální ministerský text, který úřad podle vlastního dnešního oznámení předal všem cizím velvyslanectvím v Moskvě. Plné znění dokumentu zveřejnila agentura Interfax.

20:03 Moskva se prý bojí o důkazy z případu Skripal, neobviňuje Česko

Britové mohli zničit klíčové důkazy o útoku nervovým plynem na někdejšího dvojího agenta v anglickém Salisbury. Britské úřady totiž buď nejsou schopné ochránit lidi před podobným teroristickým útokem, anebo samy zinscenovaly útok na Sergeje Skripala a jeho dceru. Prohlásil to dnes v Moskvě před pozvanými velvyslanci ruský diplomat Vladimir Jermakov.

19:45 Výroky o látce novičok jsou jako vytržené z britských televizních seriálů, řekl vysoce postavený ruský diplomat Vladimir Jermakov

Vyzval britskou diplomatku Emmu Nottinghamovou, aby se zbavila své rusofobie a ostrovní mentality.

18:13 Senátoři: Summit EU by měl odsoudit útoky v Británii i Sýrii

Čeští zástupci by měli podle senátního evropského výboru prosazovat, aby summit EU ve čtvrtek ostře odsoudil turecké útoky v Sýrii s dopadem na civilní obyvatelstvo. Stejně tak by se měl postavit k útoku nerovovou látkou novičok v Británii. EU by v obou případech měla přijmout vůči původcům odpovídající a dostatečně razantní opatření, doporučil výbor.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Byly různé názory, cíl debaty bylo najít nějaký společný postup. To se úplně nepodařilo, ale jsou tam země, které to (vyhoštění diplomatů) zvažují,“ podotkl Babiš. Potvrdil, že Česko se pravděpodobně touto cestou vydá, jednat by se podle něj mělo „spíš o jednotlivce“.

Podle šéfa ODS Petra Fialy měla Česká republika postupovat razantněji hned poté, co ji Rusko spojilo s chemickou látkou novičok. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek zase v reakci na Babišovo prohlášení uvedl, že diplomaté už měli být vyhoštěni. Pro razantní diplomatický krok se vyslovují i zástupci TOP 09 či Starostů a nezávislých, naopak šéf komunistů Vojtěch Filip by počkal do vyřešení případu.

Summit v Bruselu

Summit EU ve čtvrtek souhlasil s názorem britské vlády, že za útok nervovou látkou na někdejšího dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dceru je velmi pravděpodobně odpovědné Rusko, jiné věrohodné vysvětlení prý není. Britská premiérka Theresa Mayová na summitu prohlásila, že útok zapadá do vzorce agresivního ruského chování z posledních let, které neuznává hranice a je hrozbou pro celý evropský blok.

Moskva spojování s kauzou odmítá, v minulých dnech ruští činitelé naopak v souvislosti s možným původem použité nervové látky novičok (nováček) hovořili také o Česku či Slovensku. Babiš tyto výroky označil za lež například ve čtvrtek po své schůzce s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Čtěte také: Mayová spojila útok v Salisbury s agresivním chováním Ruska k EU

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články