Středočeská obec zveřejnila výsledky eurovoleb. Může jít o trestný čin

volby v Mirošovicích

Středočeská obec zveřejnila výsledky eurovoleb. Může jít o trestný činnové
Domov

Echo24

Na webu Mirošovic byl v sobotu odpoledne objevil krátce zveřejněný výsledek eurovoleb v této středočeské obci. Výsledky hlasování o Evropském parlamentu lze přitom v celé EU, tedy i v České republice zveřejňovat až v neděli před půlnocí, kdy už odhlasují voliči ve všech členských státech. Podle kraje šlo o chybu volební komise. Výsledky z webu po upozornění krajského úřadu zmizely.

„Všichni byli proškolení, že se to může udělat až zítra (v neděli) po 23. hodině, až se uzavře poslední volební místnost v Itálii. Řešili jsme to s panem starostou, už jsou ty výsledky sundané,“ řekla vedoucí oddělení správních agend Středočeského kraje Eva Jůzová.

Podle ní jde v kraji o ojedinělý případ. „Členové komise to mají ve všech pokynech a metodikách. Chybu způsobil lidský faktor,“ dodala vedoucí. Podle ní byli členové volebních komisí proškoleni dostatečně.

Podle výsledků, které obec zveřejnila nejvíce hlasů získala ODS (20,53 %). Druhé skončilo uskupení STAN+TOP 09 (17,55 %) a třetí Piráti (17,55 %). Účast byla podle webu 32,51 %.

V Mirošovicích žije téměř 1400 obyvatel. Obec vedou zástupci STAN.

Předčasné zveřejnění výsledků voleb může podle Jůzové znamenat problém. „Pokud by někdo podal oznámení, může to být trestný čin maření voleb,“ řekla Jůzová. Možné postihy ale neuvedla.

„Účelem je, aby zveřejněné výsledky voleb v jednom členském státě nemohly ovlivnit voliče v jiných členských státech, kteří ještě hlasují,“ řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška.

Čtěte také: Eurovolby: největší zájem volit byl v Praze

„Teď už mohu nahlas.“ Kalousek zkritizoval vedení TOP 09 za eurovolby a tříštění sil