Zeman se v Pekingu krátce sešel s Putinem. Poukázal na rizika Hedvábné stezky

pán Kremlu a pán Hradu

Zeman se v Pekingu krátce sešel s Putinem. Poukázal na rizika Hedvábné stezkyAKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman se na konferenci v Pekingu věnované projektu nové Hedvábné stezky krátce sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Sdělil to v sobotu Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Prezidenti se v sobotu účastní summitu, který probírá spolupráci zemí v rámci čínského projektu Hedvábné stezky.

„Pan prezident se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem sešel velmi krátce o přestávce mezi programy, ve své podstatě to bylo jenom přátelské pozdravení, nebyl příliš čas na širší diskusi,“ popsal prezidentův mluvčí schůzku v Pekingu českým novinářům. Na twitteru zveřejnil fotografii obou státníků, kteří sedí v křeslech a povídají si.

Konference se v Pekingu koná od pátku, v sobotu končí. Kromě Putina na ni přijel například rakouský kancléř Sebastian Kurz nebo italský premiér Giuseppe Conte, celkem jsou v hlavním městě Číny zhruba čtyři desítky prezidentů či premiérů. Je to už druhé setkání světových státníků nad tématem Hedvábné stezky. To minulé se konalo před dvěma lety rovněž v Pekingu. Tehdy se Zeman s Putinem setkal zhruba na hodinu, mluvili třeba o terorismu nebo ekonomice.

Konference má v plánu zasedání kolem kulatého stolu. Zeman by měl před ostatními státníky podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka vystoupit v následujících hodinách.

Zemanovi chybí diskuze o rizicích Hedvábné stezky

Prezident se v projevu k Hedvábné stezce věnoval třem příkladům problémů, které jsou nepřátelské myšlence Hedvábné stezky. Jako první dva jmenoval obchodní války mezi Spojenými státy a Evropskou unií a mezi USA a Čínou. Za třetí problém pak prezident považuje nedostatek rovných obchodních podmínek a soutěží.

„Na příkladu Huawei prezident Zeman poukázal na nepodložená obvinění, která omezují soukromé subjekty v podnikání a rovném přístupu na trhy,“ podotkl Jindrák. Zeman další účastníky konference informoval, že jako výraz solidarity se v sobotu sejde s majitelem společnosti Huawei Žen Čeng-fejem.

Foto:

prezident Zeman v Pekingu, Foto: archiv Kremlu 

Huawei čelí tlaku některých západních států, podle kterých mohou jeho technologie znamenat bezpečnostní riziko a čínská vláda by je mohla využívat ke špionáži. Tvrdí to zejména Spojené státy, Huawei to odmítá. Postoj zemí Evropské unie k této záležitosti je nejednotný. Zeman se opakovaně vyjádřil, že pro takové tvrzení nebyly předloženy důkazy. Spor označil za nekalou obchodní soutěž.

Před technologiemi Huawei, stejně jako další čínské společnosti ZTE, varoval v závěru loňského roku i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Mohou podle něj představovat bezpečnostní riziko. Zeman se proti stanovisku NÚKIB opakovaně postavil.

Zeman se společnosti Huawei zastal v Pekingu i v pátek na česko-čínském hospodářském fóru.

Čtěte také: ‚Fláknu mu ji‘. ‚Vodpad‘. Němcová chce řešit Jandákovy urážky novinářů. Může skončit v Radě ČRo

Rakouská televize vs. Svobodní. Jejich plakát proti migrantům prý vypadá jako nacistická propaganda

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články