Olympijské hry v Tokiu jsou v ohrožení. MOV přiznal, že uvažuje o jejich odložení
Olympiáda v ohrožení
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) poprvé přiznal, že kvůli pandemii koronaviru uvažuje o odložení olympijských her v Tokiu. Rozhodnutí by mělo padnout do čtyř týdnů. Úplné zrušení her ale ve hře není.
„To by žádný problém nevyřešilo a nikomu by to nepomohlo. Proto není téma zrušení her na stole,“ uvedl Mezinárodní olympijský výbor po dnešním krizovém jednání své výkonné rady.
Olympijské hry v Tokiu se mají konat od 24. července do 9. srpna. Představitelé MOV i japonští organizátoři dosud na trvali na tom, že hry se uskuteční v původním termínu. V posledních dnech ale začaly sílit hlasy z národních olympijských výborů, sportovních svazů i od samotných sportovců, aby byly kvůli koronavirové krizi hry odloženy.
Podle Reuters, že už vznikají scénáře různých možností odložení. „Byli jsme požádáni o simulaci variant odložení her. Proto vytváříme alternativní plány B, C, D podle doby, o jakou by se hry odložily,“ řekl jeden z nejmenovaných zdrojů. Součástí těchto plánů jsou podle něho i ekonomické dopady.
Druhý zdroj uvedl, že se uvažuje o odložení her o rok či dva, ale i o kratší dobu – měsíc nebo 45 dnů. „Rozhodnout se o tom ale každopádně musí co nejdříve, jinak náklady porostou,“ řekl.
Šíření nákazy v současnosti sportovní svět takřka zastavilo a kvůli omezeným možnostem přípravy sílí hlasy žádající odložení tokijských her.
Japonsko doufá, že olympijské hry přilákají množství zahraničních turistů. Jednou z uvažovaných možností je však i konání soutěží bez diváků. To by znamenalo ztrátu 800 milionů dolarů (asi 20,5 miliardy korun) za 7,8 milionu vstupenek.
Náklady pořadatelů na OH v Tokiu jsou oficiálně 12,6 miliardy dolarů (322 miliard korun). Rekordní více než tři miliardy dolarů jsou od japonských sponzorů, mezi nimiž podle Reuters vzrůstá nervozita.