Babišových šest změn ve vládě. Nikdo neměnil ministry častěji

Změny ve vládě

Babišových šest změn ve vládě. Nikdo neměnil ministry častějiAKTUALIZOVÁNO
Domov

Echo24

Andrej Babiš sice opakovaně tvrdí, že do vlády vysílá samé na slovo vzaté odborníky, ovšem při detailnějším pohledu je jasné, že své lidi velmi často mění. A to dokonce nejvíce ze všech dosavadních ministerských předsedů. 

Tři nové tváře dostane dnes vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Prezident Miloš Zeman odpoledne na Pražském hradě jmenuje Karla Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu, Vladimíra Kremlíka ministrem dopravy a Marii Benešovou ministryní spravedlnosti (všichni za ANO). Havlíček se stane vicepremiérem, podobně jako ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Vystřídají ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

Dosavadní místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Havlíček vystřídá v menšinové vládě ANO a ČSSD Martu Novákovou, pro jejíž výměnu se rozhodl Babiš. Náměstek Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kremlík nahradí Dana Ťoka (za ANO), který se rozhodl z politiky odejít a vedle vládního křesla se vzdal i místa ve Sněmovně.

Členka poradního týmu prezidenta, bývalá ministryně spravedlnosti a nejvyšší státní zástupkyně Benešová do vlády nastoupí místo Jana Kněžínka (za ANO). Ten se stal ministrem loni v červenci. Podle Babiše to bylo v nouzi po odchodu Taťány Malé (za ANO) a jmenování bylo od počátku dočasné. Při oznámení rezignace uvedl, že nikdy netoužil po politické kariéře. Část opozice pokládá Kněžínkův odchod za vynucený a výměnu dává do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, v níž čelí Babiš návrhu na podání obžaloby.

Babiš ve své druhé vládě provedl již šest personálních změn

Přehled personálních změn v koaliční vládě Andreje Babiše
 
2018 
9. července – Ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) skončila po 13 dnech od jmenování ve vládě. Čelila obvinění z plagiátorství ve svých diplomových pracích. V úřadě ji 10. července nahradil legislativec Jan Kněžínek.
18. července – Prezident Miloš Zeman přijal demisi ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD), který rezignoval kvůli podezření z plagiátorství v bakalářské práci. Nahradila jej 30. července Jana Maláčová, která na ministerstvu dosud vedla odbor rodinné politiky a politiky stárnutí.
16. října – Zeman jmenoval ministrem zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), který od srpna 2018 působil na MZV jako náměstek. Předtím byl vedením ministerstva pověřen první místopředseda vlády, ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček, protože Zeman odmítl jmenovat do funkce původního kandidáta ČSSD europoslance Miroslava Pocheho.

2019
8. dubna – Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) oznámil, že se rozhodl odejít z vlády.
18. dubna – Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) oznámila, že ji Babiš informoval o tom, že skončí ve funkci. Babiš týž den navrhl Zemanovi jmenovat místo Novákové ministrem průmyslu místopředsedu vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karla Havlíčka a ministrem dopravy náměstka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Vladimíra Kremlíka.
18. dubna – Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) oznámil, že se rozhodl skončit ve funkci. Babiš na jeho místo navrhl Marii Benešovou, která ministerstvo spravedlnosti v minulosti už vedla.
30. dubna – Prezident Zeman jmenuje nové ministry dopravy, průmyslu a obchodu a spravedlnosti Kremlíka, Havlíčka a Benešovou. Havlíček a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se stanou vicepremiéry pro hospodářství a pro ekonomiku a finance. Schillerová ve funkci vicepremiéra nahradí ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

Druhá vláda Andreje Babiše (ANO), do které dnes prezident Miloš Zeman jmenuje tři nové ministry, zažila (včetně dneška) během necelého roku fungování již šest personálních změn. V prvním roce působení se dosud vyměnilo nejvíce ministrů – pět – v druhém kabinetu Václava Klause. Po čtyřech šéfech resortů pak v prvních 12 měsících fungování vyměnili premiéři Jan Fischer a Petr Nečas.