1 starosta v centru Prahy

Lomecký po neúspěchu TOP 09 v Praze 1 rezignuje. Nahradí ho bratr Čižinského?

, NOVÉ

Témata: , ,

Po výrazném volebním neúspěchu na Praze 1 dosud vládnoucí TOP 09 se na funkci předsedy regionální organizace strany rozhodl rezignovat současný starosta městské části Oldřich Lomecký. Neúspěch přičítá především problémům s Airbnb a opilými turisty, se kterými se Praha 1 musí dlouhodobě potýkat. Na radnici by místo Lomeckého mohl usednout lídr vítězného hnutí Praha 1 Sobě Pavel Čižinský.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

12:30 V Praze 6 se rýsuje koalice ODS, STAN, TOP 09 a KDU-ČSL

V Praze 6 vyjednává o vzniku koalice ODS, STAN a koalice KLID, která je složena z TOP 09 a KDU-ČSL. Tyto strany spolu na základě programové shody uzavřely dohodu o společném postupu, podle níž budou do ustavující schůze zastupitelstva městské části jednat o možné budoucí koalici pouze mezi sebou. Ustavující zastupitelstvo, na kterém bude zvolen starosta, místostarostové a radní, je naplánováno na čtvrtek 1. listopadu.

12:00 Piráti a Praha Sobě: Ať končící rada nedělá závažná rozhodnutí

Zástupci pražských Pirátů a hnutí Praha Sobě (PS) se dnes přidali k nedělní výzvě předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila končící primátorce Adrianě Krnáčové (ANO), aby odcházející radní nečinili žádná závažná rozhodnutí. Sdělily to mluvčí PS Julie Kochová a zastupitelka Pirátů Michaela Krausová. Krnáčová v pondělí sdělila, že rada nemůže přestat pracovat a bude fungovat i nadále. Volby v Praze vyhrála ODS, druzí byli Piráti, třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. ANO skončilo páté.

11:25 Komplikace ve vyjednávání v Olomouci

Povolební jednání v Olomouci se komplikuje. Lídr vítězného hnutí ANO Miroslav Žbánek dnes oznámil, že zástupci dvojbloku hnutí ProOlomouc a Pirátů a starostů vedou paralelní jednání o vzniku koalice bez ANO. Povolební jednání v Olomouci dosud organizovalo ANO, které naposledy v pondělí večer postupně usedlo ke stolu se zástupci šesti politických stran a hnutí a nyní připravuje další kolo jednání zejména s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně. Po posledních komunálních volbách vítězné ANO v Olomouci nakonec skončilo v opozici.

11:00 Vítězná ODS se v Praze 8 vzdává vlády. Nabízí ji Pirátům a Němečkovi

Zajímavý tah udělala ODS v Praze 8, kde v koalici se Svobodnými vyhrála komunální volby podobně těsně jako ve volbách do magistrátu. Vítězná ODS se totiž nejen vzdává nároku na pozici starosty, ale i zastoupení v městské radě. Jednička tamní ODS Vladimíra Ludková nabídla druhým Pirátům a třetímu umístěnému nezávislému uskupení Osmička žije, že podpoří vznik jejich koalice. Požaduje za to ale post předsedů kontrolního a finančního výboru v zastupitelstvu a předsedu komise pro sociální věci.

10:00 Výsledky obecních voleb byly vyhlášeny ve Sbírce zákonů

Výsledky víkendových komunálních voleb byly v úterý vyhlášeny ve Sbírce zákonů, stejně jako výsledky souběžných senátních voleb v Praze 4 a na Vsetínsku. Od středy je tak bude možné zpochybnit u správních soudů. Lidé na to budou mít deset dní, lhůta uplyne v pátek 19. října.

9:00 Havířov povede čtyřkoalice s vítězným hnutím ANO

V Havířově na Karvinsku se na spolupráci dohodlo vítězné hnutí ANO s ČSSD, koalicí lidovců a STAN, která kandidovala pod názvem Společně pro Havířov, a s Hnutím pro Havířov. Koalice bude mít většinu 27 hlasů ze 43. Primátor by měl být z vítězného hnutí ANO. Stát by se jím měl lídr Josef Bělica.

Úterý 9. října

23:15 Jak dál v Olomouci

Vítězné hnutí ANO bude o případném vytvoření koalice v Olomouci v následujících dnech dál jednat zřejmě už pouze s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOlečně. Dalšího kola jednání by se nemělo zúčastnit hnutí ProOlomouc, které ve volbách skončilo druhé, ani třetí seskupení Piráti a starostové.

22:13 Praha 7 sobě bude jednat o koalici, ačkoliv má v Praze 7 většinu

Zastupitelé hnutí Praha 7 sobě se rozhodli, že na radnici sedmé městské části sestaví koaliční vládu. O dalším postupu budou ještě jednat. Po jednání to sdělil poslanec a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Hnutí získalo při víkendových volbách většinu 55,47 procenta hlasů a v devětadvacetičlenném zastupitelstvu má 18 mandátů.

„Dohodli jsme se, že půjdeme v koalici, ale s kým, o tom budeme teprve jednat. Detaily musíme teprve domluvit,“ uvedl Čižinský.

21:29 V Brně pravděpodobně vznikne čtyřkoalice

Brně velmi pravděpodobně uzavře koalici vítězné ANO s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Nepředpokládají, že by přizvaly další strany. Po druhém kole jednání to novinářům oznámili lídři všech čtyř stran. Budou tak mít 45 mandátů z 55 v zastupitelstvu.

Na jednání lídři stran zjišťovali, zda se jsou schopni dohodnout na zásadních tématech. „Očekávali jsme, že se na některých tématech zadrhneme o poznání déle, ale jednání šlo nad očekávání hladce,“ uvedl současný primátor a lídr ANO Petr Vokřál.

20:43 Šéf Zelených v Praze Mirovský kvůli výsledku voleb rezignoval

Předseda Strany zelených (SZ) v Praze Ondřej Mirovský kvůli výsledku voleb rezignoval na funkci šéfa pražské organizace strany. Oznámil to dnes na twitteru. Zelení se v Praze s Mirovským jako volebním lídrem nedostali do zastupitelstva na magistrátu. Ve volbách dostali pouze 1,84 procenta hlasů. Při minulých volbách v roce 2014 dostali v koalici s lidovci a Starosty a nezávislými (STAN) 11,22 procenta.

20:22 Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu začnou společně jednat ve středu

Piráti, Praha Sobě (PS) a koalice Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) začnou ve třech společně vyjednávat o programu možné budoucí koalice v metropoli. Poprvé se strany sejdou ve středu. Nepůjde ještě o domlouvání koalice, ale vyjednavači budou diskutovat o programech stran. Řekli to zástupci vyjednávacích týmů Praha Sobě a Spojených sil pro Prahu.

19:26 TOP 09 bude vyjednávat o koalici s Piráty a Prahou Sobě, Pospíšila zvolili předsedou klubu

Předsedou zastupitelského klubu TOP 09 a STAN v Praze se stal předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Na ustavujícím zasedání o tom rozhodl zastupitelský klub TOP 09 a STAN. Klub rovněž rozhodl, že bude vyjednávat o koalici s Piráty a Prahou Sobě. Uskupení Spojené síly pro Prahu, ve kterém TOP 09 a STAN společně kandidovaly, skončilo ve volbách s 16,3 procenty hlasů na čtvrtém místě, v 65členném zastupitelstvu má 13 mandátů.

Zástupci TOP 09 a STAN pověřili vyjednáváním o koalici v Praze tým v čele s Hanou Marvanovou. Cílem Spojených sil pro Prahu je podle Pospíšila prosadit maximum z volebního programu. Personální otázky chtějí TOP 09 a STAN řešit až podle toho, zda se jim podaří s Piráty a hnutím Praha Sobě dohodnout na společném programu pro městskou radu.

18:56 V Praze 8 ODS nabídla Pirátům a Osmička žije vznik „koalice změny“

Vítěz voleb v Praze 8, ODS, nabídla Pirátům vznik takzvané koalice změny. V ní by se ODS vzdala míst v radě městské části a ponechala by si jen kontrolní funkce a místo předsedy komise pro sociální oblast. Řekla to jednička kandidátky ODS v Praze 8 Vladimíra Ludková. Stejnou nabídku ODS předložila i sdružení Osmička žije. ODS v koalici se Svobodnými v Praze 8 vyhrála volby se ziskem 17,38 procenta hlasů a v 45členném zastupitelstvu má devět mandátů. Piráti skončili na druhém místě a Osmička žije na třetím.

18:06 Z 65 pražských zastupitelů obhajovalo mandát 40, polovina uspěla

Z 65 zastupitelů hlavního města obhajovalo ve volbách mandát 40 politiků. U voličů uspělo 20 z nich. Z radních, kteří jsou ve vedení Prahy v posledních letech, se do zastupitelstva dostali tři, Jana Plamínková (STAN), Radek Lacko (ANO) a Jan Wolf (KDU-ČSL). Vyplývá to z výsledků voleb.

17:30 Piráti jednali s ANO, chtějí v budoucnu projednat témata navržená opozicí

Zástupci vyjednávacích týmů Pirátů a ANO se na informační schůzce shodli na tom, že na program jednání budoucího pražského zastupitelstva by měly být zařazovány také materiály navržené opozicí. O možné budoucí koalici v metropoli strany nejednaly. Novinářům to řekli lídři obou stran Zdeněk Hřib (Piráti) a Petr Stuchlík (ANO). Hřib zopakoval, že Piráti primárně jednají s hnutím Praha Sobě (PS) a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL).

17:25 Celkem 36 pražských zastupitelů má mandát i v městské části

Více než polovina nových zastupitelů hlavního města získala ve volbách křeslo i v zastupitelstvu některé z městských částí. Do obou zastupitelstev se jich dostalo 36. Šest z nich je zastupiteli i v Praze 7, všech šest je ze sdružení Praha Sobě. Čtyři jsou zastupiteli v Praze 5. V zastupitelstvech Prahy 11 a Prahy 13 budou mít tři zastupitele hlavního města.

17:09 Kladenský zastupitel Hašek končí v TOP 09 kvůli koalici s SPD

Kladenský zastupitel Petr Hašek z TOP 09 ukončí členství ve straně. Vedení strany je proti jeho účasti v nové kladenské koalici zahrnující vedle ODS a ANO i SPD. „Jsem si vědom, že uzavření spolupráce s SPD, byť na komunální úrovni a navíc v této velmi specifické situaci, je jednání, které vedení TOP 09 může považovat a také považuje za vybočení ze směru, který tato strana jde,“ uvedl Hašek v prohlášení.

16:02 Nejstarší voliče měly v Brně KSČM a ANO

Nejstarší voličskou základnu v komunálních volbách v Brně měli komunisté, hned po nich následovalo vítězné hnutí ANO. Asi 90 procent voličů komunistů překročilo padesátku, u ANO je jich více než 80 procent, ukázal víkendový průzkum odborníků a studentů z Katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Nejmladší voličskou základnu mělo Žít Brno, Piráti, Zelení, TOP 09 a STAN.

15:25 Praha 1 Sobě se dohodla s Piráty a Zelenými

Vítěz voleb v první pražské městské části, hnutí Praha 1 Sobě, se domluvil na koaliční spolupráci s Piráty a Zelenými. Zatím nemají většinu hlasů v zastupitelstvu, a jednají tak se čtvrtým partnerem, koalicí STAN, KDU-ČSL a Iniciativy občanů. Na svém facebookovém profilu to uvedl lídr Prahy 1 Sobě Pavel Čižinský.

15:20 Praha Sobě nebude trvat na postu primátora, řekl Čižinský

Lídr hnutí Praha Sobě Jan Čižinský nechce dopustit, aby spor o primátorské křeslo zhatil vyjednávání s Piráty a koalicí TOP09 a STAN v Praze. „Je pro nás nemyslitelné, aby změna v Praze ztroskotala na osobních ambicích a otázce, kdo zasedne v primátorském křesle,“ řekl v rozhovoru pro Echo24 Čižinský.

14:20 Koalice s SPD je nepřijatelná, komentuje Pospíšil situaci v Kladně

V Kladně se pár hodin po vyhlášení výsledků voleb ustavila koalice složená z ODS, SPD, ANO a hnutí Kladeňáci, v němž jsou i zástupci TOP09 a STAN, která tak vyšachovala vítěze voleb Volbu pro Kladno. „Za TOP09 jasně říkám, že koaliční paktování s SPD je nepřijatelné. TOP 09 má platné usnesení, kterým tuto spolupráci zakazuje,“ napsal předseda TOP09 Jiří Pospíšil na svém twitterovém účtu. Podle něj má člen TOP09 jen dvě možnosti, z koalice vystoupit a nebo vystoupit ze strany. Pokud tak neučiní, bude vyloučen.

13:02 Alexandra Udženija vyzvala hnutí Praha sobě k jednání

„Jsem jednoznačně přesvědčena o tom, že nejlepší koalice pro Pražany by byla ODS, Spojené síly pro Prahu, což jsou naši přirození partneři, a Praha sobě. Vyzývám Jana Čižinského k jednání o dohodě pro Prahu,“ napsala Udženija na svou facebookovou stránku.

12:24 Předsedou zastupitelů ANO v Praze je poslanec Patrik Nacher

Předsedou zastupitelského klubu ANO v pražském zastupitelstvu se stal poslanec a zastupitel Patrik Nacher. Na ustavujícím zasedání o tom rozhodl zastupitelský klub ANO. Klub rovněž rozhodl, že bude vyjednávat o možné koalici s ostatními stranami, které se do zastupitelstva dostaly.

12:16 Roztoky povedou TOP 09 s nezávislými a Sakura 2018

Roztoky u Prahy povede koalice dvou subjektů – TOP 09 s nezávislými, kde je lídr současný starosta Jan Jakob (TOP 09), a hnutí Sakura 2018. Dohodu o budoucím vytvoření koalice podepsali jejich zástupci v neděli, dohromady mají 12 mandátů v jednadvacetičlenném zastupitelstvu.

12:03 Piráti stále chtějí primátora, nabízejí partnerům čtyři radní

Piráti v Praze přišli s nabídkou pro možné koaliční partnery v Praze, podle které by TOP 09 a STAN a Praha Sobě dostaly po čtyřech místech v pražské radě včetně náměstků a Piráti obsadili dvě místa a post primátora.

11:50 V Přerově se rýsuje koalice ANO, ODS a KDU-ČSL s TOP 09

V Přerově se po komunálních volbách rýsuje koalice vítězného hnutí ANO s ODS, která skončila na druhém místě, a s koalicí KDU-ČSL a TOP 09. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu by tak získali těsnou většinu, 16 mandátů. Hnutí ANO, které má mandátů deset, si v povolebním vyjednávání nárokuje pro svého lídra Petra Měřínského funkci primátora.

11:38 David Vodrážka bude starostou Prahy 13 páté období

V Praze 13 podepsaly koaliční smlouvu ODS, ANO a koalice KDU-ČSL a STAN. Starostou bude David Vodrážka z ODS, který stojí v čele městské části od roku 2002. Na podobě koaliční smlouvy se domluvily vyjednávací týmy stran.

11:31 V Sokolově vzniká koalice ANO, ČSSD, Hnutí pro Sokolov a KSČM

Sokolov zřejmě v následujících čtyřech letech povede stejná koalice jako dosud, ANO s ČSSD, Hnutím pro Sokolov a KSČM. Změní se jen poměry zastoupení jednotlivých stran

11:24 V Liberci není vznik čtyřkoalice moc pravděpodobný

Koalice čtyř stran v Liberci nejspíš nevznikne. Vítězní Starostové pro Liberecký kraj jednají o široké koalici s ANO, ODS a uskupením Liberec otevřený Lidem (LOL). Podle dnešního vyjádření lídrů ODS a LOL ale společně v jedné koalici být nechtějí.

10:53 Pirátům by pětikoalice v Brně nevadila

Piráti se v Brně sešli s vítězným hnutím ANO, které chce na magistrátu sestavit širší koalici. Většinu mezi 55 zastupiteli má přitom s ODS, se kterou ANO jednalo jako s první. O víkendu už oslovilo ke spolupráci i KDU-ČSL s ČSSD a dnes také Piráty. Pirátům by případná pětikoalice nevadila.

9:57 Frýdek-Místek povede ČSSD, ANO a lidovci

Ve Frýdku-Místku vznikla koalice. Smlouvu podepsaly ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL. V třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu mají 23 mandátů. Primátor bude z ČSSD, stane se jím opět Michal Pobucký. Komunální volby ve městě vyhráli sociální demokraté. Frýdek-Místek je prvním statutárním městem v regionu, kde je uzavřena koaliční smlouva.

8:37 ANO podle deníků i přes zisk nejvíce hlasů ve volbách zklamalo

Hnutí ANO v komunálních volbách podle dnešních komentářů v českých denících svým výsledkem zklamalo i přes zisk největšího podílu hlasů v celé republice. ANO sice podle tisku vyhrálo v řadě velkých měst, ale navzdory velkým investicím do kampaně neobhájilo vítězství v Praze a také nedosáhlo tak výrazného úspěchu jako ve sněmovních volbách.

Neděle 7. října

21:53 V Praze o spolupráci jednají Piráti, hnutí Praha sobě i TOP 09 a STAN

Politické strany a hnutí v Praze, které se dostaly do zastupitelstva hlavního města, zahájily povolební vyjednávání. Podle představitelů jednotlivých stran se jednalo především informativní schůzky. Zástupci Pirátů a hnutí Praha sobě se potom shodli, že preferovanou variantou pro ně je spolupráce s TOP 09 a STAN, které kandidovaly společně pod názvem Spojené síly pro Prahu. Vítězem voleb se v hlavním městě stala ODS, dosud vládnoucí ANO skončilo na pátém místě.

21:00 Mladou Boleslav povede koalice ODS, ANO, STAN a ČSSD

Mladou Boleslav povede koalice ODS, STAN, ANO s Volbou pro Mladou Boleslav a ČSSD. Strany spolu v podepsaly koaliční smlouvu. Primátorem zůstane Raduan Nwelati z ODS. V opozici bude KSČM a koalice KDU-ČSL se Zelenými, řekl lídr kandidátky hnutí STAN Daniel Marek.

20:30 Babiš je pro pražské ANO v opozici

Hnutí ANO by si po komunálních volbách v Praze zasloužilo, aby na magistrátu skončilo v opozici. České televizi to řekl předseda ANO a premiér Andrej Babiš v reakci na to, že hnutí, které v minulém období mělo primátorku Adrianu Krnáčovou, skončilo v hlavním městě na pátém místě a bude mít 12 křesel. Podle Babiše se na výsledku voleb negativně podepsalo působení lidí za ANO na pražském magistrátu, případně jejich mediální prezentace, a práce starostů za ANO.

19:21 V Ostravě nejspíš bude pokračovat stávající koalice, možná se přidají i Piráti

Řekl to lídr za ANO a současný starosta Tomáš Macura. Jednání se podle něj konají od rána a budou probíhat celý den. „Chceme se postupně potkat se všemi, se kterými uvažujeme, že bychom to mohli poskládat, to znamená hnutí Ostravak, ODS, KDU-ČSL případně Piráti,“ řekl Macura. Stejně jako Lukáš Semerák (Ostravak) vyloučil povolební spolupráci s KSČM a SPD.

18:55 ANO v Brně bude jednat o koalici s ODS, KDU-ČSL a ČSSD

Vítězné hnutí ANO v Brně bude jednat o koalici s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Novinářům to řekli lídři všech čtyř stran. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál uvedl, že se v příštích dnech uvidí, zda se strany dohodnou na magistrátní koalici, nebo bude počet nižší případně rozložení jiné. ANO chce ještě jednat i s Piráty. Zbývá pak už jen SPD, se kterým nechce ANO ani ODS jednat.

18:30 V Kladně vznikla koalice ODS, SPD, ANO a hnutí Kladeňáci

Koaliční smlouvu podepsali v neděli, den po volbách. Vítězná Volba pro Kladno primátora Milana Volfa bude v opozici. Primátorem má být dle koaliční dohody Dan Jiránek (ODS), který už město v minulosti vedl, řekl ČTK Lukáš Hanes z kladenské ODS. Kladno v uplynulých čtyřech letech vedla koalice Volby pro Kladno, ANO a KSČM.

Podle Lomeckého, který radnici vedl od roku 2010, mohou za volební neúspěch TOP 09 problémy v Praze 1, u kterých starosta nemá kompetence je účinně řešit, lidé mu za ně nicméně i tak připisují zodpovědnost. Těmi jsou podle něho především nedostatek městských strážníků nebo ubytovací služby typu Airbnb. K neúspěchu však mohly přispět i osobní antipatie k jeho osobě, řekl Lomecký pro Aktuálně.

Oldřich Lomecký je zároveň voleným členem krajského výboru, rezignaci rovněž na tuto funkci zatím nevyloučil. „Určitě rezignuji jako předseda regionální organizace, to rozhodně. A uvidí se, kam až ta rezignace bude pokračovat,“ řekl Lomecký pro server Lidovky.cz.

V čele nejlukrativnějšího pražského obvodu by Oldřicha Lomeckého mohl nahradit Pavel Čižinský, starší bratr lídra úspěšného hnutí a člen vítězné Prahy Sobě. Ten se výrazněji zviditelnil zkraje letošního roku snahou zabránit pronájmu Nemocnice Na Františku soukromníkům. Čižinský tehdy začal sbírat podpisy pod petici pro vyhlášení obecního referenda, jeho záměr podpořili i Piráti společně se Stranou zelených. Zastupitelé ve výsledku privatizaci nemocnice odvrátili.

Kritika Lomeckého

V poslední době čelil Lomecký kritice kvůli omezení kol v centru metropole, kdy Praha 1 jako podobu značení zvolila výrazné bílé čáry, či obvinění z údajného zmanipulovaného prodeje bytů. Kvůli prodeji bytů a pod cenou, který měl Prahu připravit až o několik desítek milionů korun, podal člen Pirátů David Bodeček trestní oznámení. Kritika padla na hlavu starosty také kvůli zastavění piazzety vedle hotelu Intercontinental. Lomecký veřejně podporoval snahu o zachování piazzety. Zastupitelé ale poté přijali 16 podmínek, které navrhoval nový pražský územní plán. Jedna z připomínek také byla, aby se dalo vedle hotelu Intercontinental stavět. Pro stavbu nakonec hlasoval i Lomecký.

Vítězné hnutí Praha 1 Sobě získalo ve volbách 21,3 procenta voličských hlasů a šest mandátů v 25členném zastupitelstvu. Druhá skončila ODS se 17,9 procenta a pěti křesly a třetí Piráti, které podpořilo 15,6 procenta voličů a kteří získali čtyři zastupitele. Dosud vládnoucí TOP 09 se do zastupitelstva dostala s 12,4 procenty a třemi křesly

V minulých komunálních volbách před čtyřmi lety přitom získala TOP 09 zhruba 23 procent a vytvořila tak koalici s ODS a ČSSD pod vedením Lomeckého.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Kurdové čelí turecké invazi v Sýrii. Oddechový čas skončil

Echo týdne: Kurdistán, Norsko, fotbal ● Svět: Facebook zaléhává na matrace ● Esej: Když Češi pohřbívali boha ● Kauza: Politici nejsou schopni zkrotit… koloběžky ● Recenze: Jako Salieri a Mozart

Proč Češi zaostávají v cizích jazycích Jen 27 procent lidí u nás věří, že se domluví anglicky
Za chajdou schovaná SPECIÁL ARCHITEKTURA
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.