1 Babišova žaloba Slovenska

Babišova žaloba Slovenska se může táhnout roky. Stejně všichni ví, že to byl StBák, říká Kalousek

, NOVÉ

Témata: , ,

Žaloba Slovenska, kterou předseda vlády Andrej Babiš v polovině června podal u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, nebude řešena přednostně. Premiér mohl požádat o její přednostní zkoumání, nevidí k tomu ale důvod. Na informaci upozornil server Seznam zprávy. Babiš prostřednictvím žaloby bojuje proti rozhodnutí slovenské justice o tom, že měl za minulého režimu spolupracovat se Státní bezpečností. Opírá se v ní především o rozhodnutí slovenského Ústavního soudu, který podle něj přesáhl své pravomoci.

Babišova žaloba je nyní v režimu všeobecné stížnosti, to znamená, že štrasburský soud může řešení případu opakovaně odkládat. Kauza se tedy může táhnout i několik let. „Netuším, proč jsem nepožádal soud o přednostní projednání. Mám na to právní tým a jsem podepsán k plné moci. Nevidím důvod, proč bych to měl žádat. Myslím, že před soudem jsme si všichni rovni, nevěděl jsem ani, že taková možnost tady je,“ zdůvodňuje premiér své rozhodnutí.

K rozhodnutí se na svém twitterovém účtu vyjádřil i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který aktuálně po Andreji Babišovi žádá písemnou omluvu za výroky o jeho osobě, které premiér přednesl v Poslanecké sněmovně. „Kdyby o to požádal, riskoval by, že mu to zamítnou brzy a pak už by nemohl vykřikovat, že “ty súdy vyhrál a vyhraje i ve Štrasburku”. Takhle mu to ještě pár let vydrží. Ono je to jedno. Stejně všichni ví, že to byl StBák. Problém je že spoustě lidí to nevadí,“ napsal.

Spory o údajnou Babišovu spolupráci s StB začaly v lednu 2012. Babiš tehdy podal u bratislavského soudu žalobu na slovenský Ústav paměti národa kvůli archivním svazkům, podle kterých spolupracoval s StB. Slovenské soudy nejprve rozhodly, že je Babiš uveden jako agent StB neoprávněně. Zvrat v případu ale nastal po loňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu. Ten zrušil původní rozhodnutí bratislavského krajského i nejvyššího soudu.

Šéf hnutí ANO v žalobě tvrdí, že nejvyšší slovenská instance přesáhla své pole působnosti. „Ústavní soud překročil svou pravomoc, když si samostatně vyložil úmluvu,“ píše se v textu. „Ústavní soud nálezem podstatně zhoršil právní situaci stěžovatele a porušil jeho práva,“ zní další argumentace.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,