Po Alabamě i Missouri. Guvernér podepsal přísný protipotratový zákon

Po Alabamě i Missouri. Guvernér podepsal přísný protipotratový zákonNOVÉ
Svět

POTRATY

Echo24

Guvernér amerického státu Missouri Mike Parson podepsal zákon zakazující potraty po osmém týdnu těhotenství. Jeden z nejpřísnějších protipotratových zákonů v USA, který neumožňuje těhotenství ukončit ani v případě znásilnění či incestu, začne platit na konci srpna, pokud ho nezablokuje soud. Očekává se ale, že Americká unie občanských práv (ACLU) zákon zažaluje, jako to učinila v případě ještě přísnějšího alabamského zákona, napsala agentura Reuters.

Alabamská guvernérka Kay Iveyová podepsala 15. května zákon, který zakazuje pod hrozbou trestu až 99 let vězení ukončit prakticky jakékoli těhotenství. Výjimkou je jen stav, kdy je ohrožen život matky. Za případnou interrupci nebude odpovědná matka, ale ten, kdo zákrok provede. Zákon začne platit v listopadu.

Republikánští zákonodárci v Alabamě po schválení zákona uvedli, že jeho smyslem je nejen ochrana ještě nenarozeného dítěte, ale i to, aby se potratům věnoval přímo Nejvyšší soud USA, který by mohl zvrátit precedenční rozhodnutí z kauzy Roeová versus Wade z roku 1973. To interrupce v USA de facto legalizovalo.

ACLU na twitteru oznámila, že stížnost na alabamský zákon podala k soudu. Obdobný osud zcela jistě čeká i zákon v Missouri, který jeho republikánští tvůrci podle televize CNN označují za předstupeň naprostého zákazu interrupcí v tomto státě, pokud Nejvyšší soud rozhodnutí Roeová versus Wade zvrátí. Pokud lékaři v Missouri provedou potrat po osmém týdnu těhotenství, bude jim hrozit až 15 let vězení. Matka stíhána nebude.

Několik amerických států včetně Kentucky, Mississippi nebo Ohia zakázalo potraty v případě, že lékař už dokáže zaznamenat tlukot srdce plodu. Ten je přitom zjistitelný už v šestém týdnu těhotenství, když žena ještě nemusí o své graviditě vůbec vědět.


Čtěte dále: Alabamští zákonodárci zakázali prakticky všechny potraty

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články