S Metnarem se shodujeme, tlak od Babišovy vlády necítím, říká šéf policie Tuhý

TLAK NA ŠÉFA GIBS

S Metnarem se shodujeme, tlak od Babišovy vlády necítím, říká šéf policie TuhýNOVÉ
Policejní prezident Tomáš Tuhý Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Policejní prezident Tomáš Tuhý necítí, že by na něj byl po nástupu nové vlády vyvíjen politický tlak. Slyší spoustu názorů na personální změny v policii, které se týkají jeho odchodu. Podle něj je ale potřeba se věnovat práci, a ne povídačkám z kuloárů. Policie má podle Tuhého spoustu úkolů souvisejících s bezpečností země, a to poslední, co potřebuje, je destabilizace.

Tuhý byl do funkce policejního prezidenta ustanoven v dubnu 2014. Čeká ho tak poslední rok z pětiletého funkčního období. Zda bude chtít ve funkci pokračovat, zatím nechce prozrazovat.

Tuhý zdůraznil, že současná vláda Andreje Babiše (ANO) má mezi svými prioritami zajištění bezpečnosti a stabilizaci bezpečnostních sborů, což patřilo také mezi hlavní úkoly předchozí koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL. „Pevně věřím, že žádné zásahy do policie, a zejména do jejího rozvoje a ekonomiky nebudou,“ uvedl Tuhý.

V současnosti se rozebírá zejména snaha premiéra Babiše o sesazení ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína. Šéf policie vůči sobě podobné snahy zatím nezaznamenal. „Samozřejmě vnímám mediální příběhy, kde se spekuluje o různých tlacích na ředitele bezpečnostních sborů. Já jsem žádný takovýto tlak nezaznamenal,“ řekl Tuhý.

Připomněl také, že jeho funkce nespadá do kompetence premiéra, ale ministra vnitra Lubomíra Metnara, s kterým se shodl na prioritách bezpečnostního sboru. Podle Tuhého je důležité pokračovat v programech prvosledových hlídek, posilování útvarů zajišťujících problematiku cizinců, terorismu a extremismu, kybernetického zločinu nebo finanční a hospodářské kriminality. Důležitá je celoplošná dostupnost policie pro občany, dodal Tuhý.

Policejní prezident zatím nechce odhadovat, co bude za rok, až bude jeho mandát končit. Je přesvědčen, že v čele policie vytvořil jednotný a stabilní tým, který drží při sobě. „Je tady řada schopných lidí a schopných manažerů, kteří kdyby došlo ke změně policejního prezidenta, by mohli být schopnými nástupci. Ale to jsou věci, které v tuto chvíli nepatří na pořad dne,“ řekl Tuhý.

S novou vládou chce v současnosti jednat zejména o pokračování rozvojové koncepce policie, na základě které by se měl počet policistů v zemi zvýšit o 4000 na 44 000. V roce 2016 bylo podle plánu přijato 850 nových policistů nad rámec běžné roční obměny, uvedl Tuhý. Loni byla koncepce pozastavena a materiál byl dopracován o srovnávací studii ve vztahu k jiným zemím a následně jej vláda opět schválila. „Zjistilo se, že v porovnání s jinými evropskými státy nemáme přehršel policistů,“ poznamenal Tuhý.

V současné době se projednávají dopady koncepce na státní rozpočet. Podle Tuhého jsou nyní stavy policie naplněny z 96 procent. Ve službě je téměř 41 500 policistů.

S novou vládou by chtěl šéf policie řešit třeba investice, které by byly potřeba do služeben a také do motorových vozidel. „V rozpočtu dlouhodobě absentuje položka na nové investice, tam nás tlačí bota. Pokračovat bude také diskuse ohledně navyšování platů policistů a občanských zaměstnanců,“ uzavřel Tuhý.


Čtěte dále: Komise ke GIBS je stále nefunkční. Poslanci hledají Ondráčkova nástupce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články