2 Zeman o kauze Huawei

Čína chystá odvetu za Huawei, Zeman odpálil 3 šrapnely. Půjde též o investice Škody Auto i síť 5G

, , AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Šéf BIS Michal Koudelka a ředitel Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil podle prezidenta Miloše Zemana ohrozili svým varováním před čínskou telekomunikační společností Huawei a ZTE ekonomické zájmy České republiky. Čína jako odvetné opatření může zarazit plánované investice Škody Auto či budování mobilní sítě 5G. Do ní chtěla investovat právě Huawei, řekl v pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov.

Koudelka ani Navrátil podle prezidenta neměli žádné pádné důkazy, jen svou zprávou zásadně ohrozili ekonomické zájmy ČR i obchodní vztahy s Čínou. Český prezident více věří vyjádření ředitele německého úřadu pro kybernetickou bezpečnost (BSI) Arne Schönbohma, podle něhož varování před Huawei nejsou podložena žádnými důkazy.

„Aniž by měli důkazy, ohrozili naši pozici a naše ekonomické zájmy v Číně,“ uvedl Zeman na adresu Koudelky a Navrátila. „Buď to dělají z blbosti, nebo pro peníze," dodal. Stejně tak kritizoval i Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. „Ti snad ani nestojí za řeč,“ dodal.

Zeman dále řekl, že Čína v reakci na varování před Huawei chystá odvetná opatření. Takové informace podle něj mají někteří členové vlády. V ohrožení jsou třeba investice společnosti Škoda Auto v Číně, stejně jako zájmy investiční skupiny PPF, pod kterou spadá HomeCredit. To vše by mohlo mít podle Zemana zásadní dopad na českou ekonomiku.

Čtěte také: Čínský velvyslanec byl u Kubery a Petříčka. Chybu prý udělaly obě strany

Prezident také zmínil, že Číňané mohou vycouvat i z budování mobilní sítě 5G na českém území, do níž chtěla investovat právě Huawei svých 8,5 miliard korun. Čínská firma také údajně nabídla čtyřikrát lepší cenu než v případě jiných telekomunikačních společností, a kvůli varování ze strany bezpečnostních složek se výsledná cenovka i postoj mohou lišit. V důsledku toho pak hrozí, že ČR na vybudování sítě za výrazně vyšší částku jednoduše mít nebude, konstatoval Zeman.

NÚKIB před Vánocemi veřejně varoval, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Vláda tento týden uložila správcům kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru obou čínských společností, a to podle metodiky, kterou vydal NÚKIB. Zeman řekl, že dává přednost hodnocení německých odborníků na kybernetickou bezpečnost před stanoviskem českého úřadu, a to s ohledem na vyšší profesionalitu, vybavenost a informovanost Němců.

BIS ve výroční zprávě za rok 2017 Huawei nezmiňuje, ale tajná služba o ní píše v dokumentu týkající se už roku 2013. "Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách," uvedla tehdy BIS. Upozornila na to, že v některých zemích byla Huawei v minulosti vyloučena z účasti na vládních zakázkách či budování sítí pro přenos citlivých informací, neboť bezpečnostní rizika převažují ekonomické úspory, které tyto společnosti nabízí.

Zeman k manželství homosexuálů

Prezident uvažuje o tom, že bude vetovat případné uzákonění možnosti manželství pro homosexuály. Manželství je podle něj určeno k tomu, aby rodina vychovávala děti. V televizi Barrandov dále uvedl, že uvažuje o tom, že by dal Řád Tomáše Garrigua Masaryka katolickému knězi Petru Piťhovi, který v zářijovém kázání odmítl Istanbulskou úmluvu proti násilí na ženách a domácímu násilí.

Návrhy na uzákonění možnosti manželství pro stejnopohlavní páry i na uzákonění manželství jako svazku muže a ženy projednává Sněmovna. Zeman řekl, že respektuje sexuální orientaci homosexuálů a nic proti nim nemá. Homosexuální vztah ale podle něj nemůže dosáhnout toho, že by vychovával děti. Stát musí pečovat především o manželství, která děti vychovávají, dodal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Babiš se dočkal opravdové kampaně. „Stydím se za svého premiéra,“ hlásí billboardy

Aktivisté neuvolnili Kliniku ani po druhém termínu exekutora

, ,

Online zprávy Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.