Čína chystá odvetu za Huawei, Zeman odpálil 3 šrapnely. Půjde též o investice Škody Auto i síť 5G

Zeman o kauze Huawei

Čína chystá odvetu za Huawei, Zeman odpálil 3 šrapnely. Půjde též o investice Škody Auto i síť 5GAKTUALIZOVÁNO
Domov

vt Echo24

Šéf BIS Michal Koudelka a ředitel Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil podle prezidenta Miloše Zemana ohrozili svým varováním před čínskou telekomunikační společností Huawei a ZTE ekonomické zájmy České republiky. Čína jako odvetné opatření může zarazit plánované investice Škody Auto či budování mobilní sítě 5G. Do ní chtěla investovat právě Huawei, řekl v pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov.

Koudelka ani Navrátil podle prezidenta neměli žádné pádné důkazy, jen svou zprávou zásadně ohrozili ekonomické zájmy ČR i obchodní vztahy s Čínou. Český prezident více věří vyjádření ředitele německého úřadu pro kybernetickou bezpečnost (BSI) Arne Schönbohma, podle něhož varování před Huawei nejsou podložena žádnými důkazy.

„Aniž by měli důkazy, ohrozili naši pozici a naše ekonomické zájmy v Číně,“ uvedl Zeman na adresu Koudelky a Navrátila. „Buď to dělají z blbosti, nebo pro peníze," dodal. Stejně tak kritizoval i Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. „Ti snad ani nestojí za řeč,“ dodal.

Zeman dále řekl, že Čína v reakci na varování před Huawei chystá odvetná opatření. Takové informace podle něj mají někteří členové vlády. V ohrožení jsou třeba investice společnosti Škoda Auto v Číně, stejně jako zájmy investiční skupiny PPF, pod kterou spadá HomeCredit. To vše by mohlo mít podle Zemana zásadní dopad na českou ekonomiku.

Čtěte také: Čínský velvyslanec byl u Kubery a Petříčka. Chybu prý udělaly obě strany

Prezident také zmínil, že Číňané mohou vycouvat i z budování mobilní sítě 5G na českém území, do níž chtěla investovat právě Huawei svých 8,5 miliard korun. Čínská firma také údajně nabídla čtyřikrát lepší cenu než v případě jiných telekomunikačních společností, a kvůli varování ze strany bezpečnostních složek se výsledná cenovka i postoj mohou lišit. V důsledku toho pak hrozí, že ČR na vybudování sítě za výrazně vyšší částku jednoduše mít nebude, konstatoval Zeman.

NÚKIB před Vánocemi veřejně varoval, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Vláda tento týden uložila správcům kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru obou čínských společností, a to podle metodiky, kterou vydal NÚKIB. Zeman řekl, že dává přednost hodnocení německých odborníků na kybernetickou bezpečnost před stanoviskem českého úřadu, a to s ohledem na vyšší profesionalitu, vybavenost a informovanost Němců.

BIS ve výroční zprávě za rok 2017 Huawei nezmiňuje, ale tajná služba o ní píše v dokumentu týkající se už roku 2013. "Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách," uvedla tehdy BIS. Upozornila na to, že v některých zemích byla Huawei v minulosti vyloučena z účasti na vládních zakázkách či budování sítí pro přenos citlivých informací, neboť bezpečnostní rizika převažují ekonomické úspory, které tyto společnosti nabízí.

Zeman k manželství homosexuálů

Prezident uvažuje o tom, že bude vetovat případné uzákonění možnosti manželství pro homosexuály. Manželství je podle něj určeno k tomu, aby rodina vychovávala děti. V televizi Barrandov dále uvedl, že uvažuje o tom, že by dal Řád Tomáše Garrigua Masaryka katolickému knězi Petru Piťhovi, který v zářijovém kázání odmítl Istanbulskou úmluvu proti násilí na ženách a domácímu násilí.

Návrhy na uzákonění možnosti manželství pro stejnopohlavní páry i na uzákonění manželství jako svazku muže a ženy projednává Sněmovna. Zeman řekl, že respektuje sexuální orientaci homosexuálů a nic proti nim nemá. Homosexuální vztah ale podle něj nemůže dosáhnout toho, že by vychovával děti. Stát musí pečovat především o manželství, která děti vychovávají, dodal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Babiš se dočkal opravdové kampaně. „Stydím se za svého premiéra,“ hlásí billboardy

Aktivisté neuvolnili Kliniku ani po druhém termínu exekutora