Ústavní soud by vůbec neměl existovat, myslí si exprezident Klaus
Klaus hodnotí 30 let
Bývalý prezident Václav Klaus označil v rozhovoru pro Lidové noviny Ústavní soud (ÚS) za instituci, která by vůbec neměla existovat. Podle něj si tam už kdysi Václav Havel dosazoval své lidi a tehdejší politická reprezentace podle Klause neuměla docenit váhu, kterou Ústavní soud má.
„Ústavní soud je instituce, jejíž obrovskou váhu jsme tehdy nebyli schopni docenit a která by vůbec neměla existovat. Když vidím rozhodnutí (ze 16. října – pozn. red.) ÚS o zdanění církevních restitucí, rozhodování nevolené skupiny lidí proti tomu, jak rozhodl volený parlament, jsem z principu proti Ústavnímu soudu, i kdyby jeho soudci měli geniální názory,“ uvedl Klaus. „Přiznám se, že nás nikoho nenapadlo, že ústavní soudnictví získá takový status. A nejen u nás,“ dodal.
Čtěte také: Zdanění restitucí byla chyba, uznal Onderka. Komunistům rozšlápli bábovičku
„Obrovský krok zpět – a pak se to zvrátilo úplně opačně“
Exprezidenta čeká k výročí sametového revoluce během listopadu mnoho akcí. „Člověk musí 80 procent pozvánek odmítnout,“ posteskl si v rozhovoru. Zároveň také uvedl, že se přes léto věnoval psaní knihy s názvem Třicet let cesty ke svobodě. Úvodní dekáda byla obrovským úspěchem, obrovským krokem vpřed a zásadní změnou našich životů. Pak se ten přínos začal utlumovat a zvrátilo se to úplně opačně,“ uvedl Klaus s tím, že u příležitosti výročí promluvil i v Německu. „O tom, že to do jisté doby byl jasný pohyb dopředu a pak od určité doby zpátky, není pochyb. Přít se můžeme o to, jak daleko už jsme v té sestupné fázi. Takhle to bohužel vidím,“ vysvětlil.
V Hamburku zároveň mluvil i o tom, že úspěch revoluce nepovažuje za vítězství nad komunismem, nýbrž za rozpad či rozložení režimu. Komunismus opravdu padl, zhroutil se. Domnívám se, že tato moje teze je potvrzena historií. Už byl tak slabý, že nebyl schopen se bránit. Nepoužil žádnou ze svých mocenských institucí. Žádná policie, žádná armáda, žádné Lidové milice. Byl to důkaz té slabosti,“ argumentoval svůj názor Klaus.
„Společnost se vrací k nesvobodné ekonomice“
Podle něj už komunismus dnešní svět neovlivňuje, za problém označil jiné „-ismy“. „Těmi jsou zločinný genderismus, všechny ty gay parades, multikulturalismus, který chce odstranit evropskou civilizaci a kulturu lákáním maxima migrantů. Environmentalismus, klimatický alarmismus, transnacionalismus, který žádá opuštění národních států,“ tvrdí Klaus. Podle něj sice tato hesla nevznikly v komunismu, ale cílem revoluce také nebyly. „Chtěli jsme svobodu, demokracii, tržní ekonomiku, suverénní stát. Ty -ismy k nám byly importovány,“ myslí si exprezident.
Společnost se prý vrací k nesvobodné ekonomice, které je nařizováno, co má dělat, jaká má využívat paliva v letadlech a tak dále. „Znárodňování vzniká mnoha způsoby, nejen posunem vlastnických vztahů. Vzniká, když regulace všeho možného i nemožného začne být dominantou. Vlastnictví je pro vás naprosto bezcenné, když se svým majetkem nemůžete dělat, co byste chtěli. Takže to vlastně soukromé vlastnictví není. A to je náš dnešní svět,“ dodal Klaus. „A pokud mám říci, že jsme něco neočekávali, tak například toto. Neočekával jsem tento totální zvrat vztahu ekonomika a politika,“ řekl Klaus pro LN.