1 ÚHEL POHLEDU

Lajna, Most a rozhovory s tupany

O Mostu ví a píše dnes každý, seriál Lajna, s 300 tisíci stáhnutí posledního dílu určitě ne propadák, stojí docela v jeho stínu. Přeci jen, hokej nezajímá každého a Stream není Česká televize. Ale přesto mají dost společného. To, jak osvěžující jsou jejich podobné momenty, nám pak může říct o dnešku hodně.

Asi nejsilnějším momentem trochu pomalejšího posledního dílu Mostu (herce a postavy snad už představovat netřeba) je konec pokusu mladé, aktivistické gymnazistky Blanky o vedení rozhovoru do nějaké místní webové televize s lůzrem Luďanem. Samozřejmě ho začíná s intelektuální převahou. Luďan v odpovědích, které si předem s touhou nezklamat do Blanky zamilovaného syna připravil, perlí další hlášky. Ty o černé sympatii taky sympatii a Romovi nejlepším kamarádovi člověka jsou další s šancí na zlidovění. Jenže za touhle kaskádou je skutečný vrchol. Luďan přejde do protiútoku a Blanku donutí přiznat, že s Romem by ona - zástupkyně dobra, rovnosti, atd., atd. v Mostě – prostě nechodila. Ten Luďan, který, jak všichni víme od Romky Žanety, „není rasista, je jenom debil“.

Rozhovoru trouby-sportovce vítěze z Nagana a dnes trenéra druholigového Havířova Hrouzka (celou sérii geniální J. Langmajer) se sebevědomou moderátorkou pořadu Subjektiv Ninou Solenou (K. Janečková) je věnovaná celá poslední epizoda Lajny. A nezklame. I trenér Hrouzek, poté, co ze sebe na startu dle očekávání všech v TV udělá blba, přejde do protiútoku. A i trenér Hrouzek na konci vítězí a, řečí jiného sportu, uděluje moderátorce Nině po řadě devastujících direktů dokonalé K.O. hláškou „takže v Koreji si za úplnou dylinu“.

Epizoda ukazuje, proč média ztratila důvěru. Příšerná novinařina: Hrouzek je obviněn z toho, že za úplatek zařadil do prvního útoku syna hospodského. Moderátorka a její tým si ani neověří, zda dotyčný synáček vůbec v prvním útoku hrál – samozřejmě nehrál. Pohrdání druhou stranou: „Bude ten debil vědět, co je to populace?“ Faleš masky nedioptrických brýlí moderátorky. A flákání jako pracovní standard: Dopoledne před rozhovorem si moderátorka zkouší – evidentně poprvé a plna hrdosti na to, jak dře - přečíst a pochopit pravidla hokeje. K tomu výčtu lze z Mostu určitě přidat i Blančino úsilí o povznesení Romů připomínající návštěvu hraběnky v c.k. polní nemocnici z Haškovy klasiky.

Ve skutečnosti ale všichni tušíme, že proti nicotným úspěchům moderátorky, TV show, stojí v případě „hrdiny z Nagana“ a hvězdy mnoha sezon NHL něco skutečného, vydřeného. Úspěch, pro který se musí hodně obětovat. A Hrouzek dře stále, výše zmíněný knockout s pomocí korejského tisku, je založen na tom, že se pro případ, že by šel dělat trenéra na OH v Koreji, začal učit korejsky. A zjevně to udělal bez brzdy obav z nezdaru, je zvyklý dřít a uspět. A, i pokud korejštinu jen předstíral v TV, zase to jen ukazuje schopnost plánovat kvůli ambici a také schopnost za ní jít. Proti blahosklonnému úsilí Blanky ve Snědé tísni spočívajícímu v nabídce pastelek a čtvrtek romským dětem ke kreslení „dobrých skutků“, je nakonec i Luďan minimálně schopný se jít s Žanetou ukázat na závodech na autodromu.

My se určitě nechceme ztotožňovat s Luďany, a jistě ani neumíme něco takového s postavou trenéra Hrouzka. Snad jsme ale aspoň už něco odžili. Víme, či aspoň tušíme, že velký úspěch se zakládá na něčem jiném než intelektuální převaze ze vzdělávacích institucí. A pokud ne, tak nám to třeba mohly bolestně připomenout různé politické souboje. (Nejen autor těchto řádek má určitě bolestnější vzpomínku na dialogy Drahoše a Zemana, kdy mu došlo, že mimořádně specifické estetické nivó Hradu bude zachováno na dalších pět let.)

Vítězství Luďana a Hrouzka v médiích jsou ale radostná a očistná. O to více v dobách, kdy určitě řada z nás dost s nechutí sleduje nedozrálou švédskou středoškolačku, jak před kamerami a mikrofony řeční na fórech týkajících se i naší budoucnosti. Greta Thunbergová tak činí před mnoha „vůdci našeho světa“ a připomíná nám, že Pavka Morozov se může vrátit. Bohužel, neboť opět pro mnoho z těch s ambicí vést svět: „Zkušenost není ničím, vykonané dílo není ničím, získané vědomosti nejsou ničím, vše přebíjí ta nádherná čistota, nezkaženost a oddanost vyšším idejím.“ (cituji kamaráda, tak hezky bych to nedal)


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.