1 český lev 2018

Filmem roku je chlapecká roadmovie Všechno bude, bodoval i Hastrman

, aktualizováno

Témata: ,

Chlapecká roadmovie Všechno bude režiséra slovinského původu Olmo Omerzua opanovala dnes večer 26. ročník filmových a televizních cen Český lev 2018 v pražském Rudolfinu. Film získal šest českých lvů včetně ceny za nejlepší film, nejlepší režii, scénář i oba herecké výkony ve vedlejších rolích. Historický snímek Toman Ondřeje Trojana, který měl rekordních 13 nominací, nakonec nezískal ani jedinou skleněnou lví sošku.

Úspěch v podobě čtyř českých lvů slavil snímek Hastrman, filmový debut herce a hudebníka Ondřeje Havelky na motivy stejnojmenného románu úspěšného spisovatele Miloše Urbana. Českého lva pro tento snímek získal herec Karel Dobrý za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli, Diviš Marek za nejlepší kameru, Petr Wajsar za nejlepší hudbu a Eva Kotková za nejlepší kostýmy.

Nejlepší herečkou byla vyhlášena Jenovéfa Boková díky hlavní roli ve filmu režisérky a scénáristky Beaty Parkanové Chvilky. Ten nabízí v sedmi obrazech situace plné potlačovaných emocí hlavní hrdinky Anežky.

Mezi oceněné snímky se s jedním lvem zařadily i filmy Hmyz, pro něj získali Českého lva za filmovou scénografii Jan a Václav Švankmajerové a pohádka Čertí brko oceněná za nejlepší masky, jejichž autorem byl Zdeněk Klika. Za zvuk dostali lva Jan Šulcek, Jakub Jurásek a David Titěra pro film Domestik, cenu za nejlepší dramatický televizní seriál má komediální seriál Petra Zelenky Dabing Street.

Jako nejlepší dokument akademici vybrali King Skate Šimona Šafránka o zrodu skateboardingu v Československu. Pro jeho natočení nasbíral Šafránek od protagonistů 30 hodin autentických videozáznamů skateboardingu z 80. let. Sám natočil 20 hodin rozhovorů a dalších materiálů, získal i další hodiny televizních záznamů, s jejichž pomocí budoval v dokumentu dobovou atmosféru.

Na pódium v Rudolfinu si přišla převzít skleněnou sošku i legendární režisérka dětských filmů, čtyřiaosmdesátiletá Věra Plívová-Šimková. Režisérka snímků jako Lišáci Myšáci a Šibeničák, Páni kluci, Nefňukej, veverko!, Jak se točí Rozmarýny nebo Krakonoš a lyžníci, na kterých vyrostlo několik generací československých dětí, dostala Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii.

Přehled vítězů 26. ročníku filmových cen Český lev:

Nejlepší film: Všechno bude – producent Jiří Konečný, režie Olmo Omerzu

Nejlepší dokumentární film: King Skate – režie Šimon Šafránek, producentka Kateřina Černá

Nejlepší režie: Olmo Omerzu (Všechno bude)

Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli: Jenovéfa Boková (Chvilky)

Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli: Karel Dobrý (Hastrman)

Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli: Eliška Křenková (Všechno bude)

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Jan František Uher (Všechno bude)

Nejlepší scénář: Petr Pýcha (Všechno bude)

Nejlepší kamera: Diviš Marek (Hastrman)

Nejlepší střih: Jana Vlčková (Všechno bude)

Nejlepší zvuk: Jan Šulcek, Jakub Jurásek a David Titěra (Domestik)

Nejlepší hudba: Petr Wajsar (Hastrman)

Nejlepší filmová scénografie: Jan Švankmajer a Václav Švankmajer (Hmyz)

Nejlepší kostýmy: Eva Kotková (Hastrman)

Nejlepší masky: Zdeněk Klika (Čertí brko)

Nejlepší televizní film nebo minisérie: Dukla 61

Nejlepší televizní seriál: Dabing Street

Mimořádný přínos české kinematografii: Věra Plívová-Šimková

Mimořádný počin v oblasti audiovize: Martha Issová (Dukla 61)

Cena Magnesia za nejlepší studentský film (nestatutární cena): Sto dvacet osm tisíc (režie Ondřej Erban)

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.