Na Ukrajině operuje tajná síť západních agentů a speciálních jednotek. Zajišťuje dovážky zbraní
ZÁPADNÍ POMOC PODLE NYT
Západní pomoc Ukrajině ve válce s Ruskem přichází i v podobě podpory západních speciálních jednotek a tajných služeb. Zahraniční jednotky cvičí ukrajinské vojáky, agenti zase poskytují informace o pohybech armád a ruské komunikaci. Podle deníku The New York Times tyto složky také organizují dodávky potřebných západních zbraní a tvoří jakousi síť, která zajišťuje jejich bezpečný přesun.
Spojené státy americké oficiálně nepřipustily, že na Ukrajině operuje jejich ústřední zpravodajská služba CIA, pro Rusko a jiné světové zpravodajské služby je to ale veřejné tajemství. Většina agentů se nachází v Kyjevě, odkud řídí předávání informací od Američanů k ukrajinských silám.
Má se dále za to, že na Ukrajině operují desítky členů zvláštních jednotek z členských zemí NATO, hlavně z Británie, Francie, Kanady a Litvy. USA svých 150 vojenských instruktorů ze země stáhlo v únoru před začátkem ruské invaze.
Za organizací dovozu zbraní má ale stát 10. skupina zvláštních sil americké armády, tedy slavní „zelení bareti“. Tato skupina před válkou trénovala ukrajinské zvláštní jednotky na západě země, poté ale založila koaliční plánovací buňku v Německu, která koordinuje vojenskou pomoc. Její součástí jsou nyní zvláštní jednotky dvaceti různých národů.
„Jak se Ukrajinci snaží přesouvat (zbraně) a vyhnout se možným ruským útokům na konvoje, tak se jim snažíme pomáhat koordinovat přesun všech těch různých typů dovážek,“ uvedla tajemnice armády USA Christine Wormuthová. „Další věc, se kterou myslím, že můžeme pomoct, jsou informace o tom, kde se můžou hrozby pro ty konvoje vyskytovat,“ dodala.
Německá buňka západních operativců byla vytvořena podle struktury nasazené v Afghánistánu. Je ale jen součástí širší sítě takových buněk. Například na letecké základně Ramstein v Německu funguje tým amerického letectva a Národní gardy letectva zvaný „Grey Wolf“, který poskytuje ukrajinským pilotům podporu v oblasti taktiky.
Zvláštní jednotky se sice neúčastní přímo bojů, ale můžou díky šifrované komunikaci poskytovat vojákům na bojištích rady ze vzdálených velínů. Velitelé na frontě si můžou snadno vyvolat satelitní snímky na tabletech se zvláštní mapovací aplikací, které dostaly od západních spojenců, uvedli někteří ukrajinští důstojníci.
„Je nezbytně důležité vědět, s kým se během chaotických situací na bojišti potýkáme, a ke komu máme dodat zbraně,“ uvedl člen Sněmovny reprezentantů Jason Crow a sám bývalý příslušník elitních jednotek Army Rangers. Podle něj se vazby, které si americké a západní zvláštní jednotky vytvořily s Ukrajinci, ukázaly být nedocenitelné.