Přes 100 mrtvých a 6000 raněných. Masové protesty v Iráku proti korupci a nezaměstnanosti trvají
krvavé Meziříčí
Nejméně 112 mrtvých si během necelého týdne vyžádaly nepokoje v Iráku. Vyplývá to z nedělních údajů iráckého ministerstva vnitra a agentury Reuters. Mezi zabitými je podle mluvčího i osm příslušníků pořádkových sil. Zranění utrpělo více 6130 demonstrantů a více než 1200 členů pořádkových sil. Demonstranti podle mluvčího vypálili 51 veřejných budov a osm ústředí politických stran. Při dnešních dalších střetech mezi protestujícími a policií ve východní části Bagdádu zemřelo nejméně osm lidí a dalších 15 bylo zraněno, informovaly podle Reuters policie a lékařské zdroje.
Mluvčí podle Reuters ujišťoval, že vládní síly nestřílejí přímo do demonstrantů během protestů a že úřady odsuzují veškeré útoky proti médiím. Několik redakcí totiž čelilo nájezdům neidentifikovaných ozbrojenců.
Mluvčí ministerstva vnitra před zveřejněním informací o dnešních obětech uvedl, že během necelého týdne si nepokoje v Iráku vyžádaly nejméně 104 mrtvých a zraněno bylo 6107 demonstrantů.
• #IraqProtests death toll rises to 105
— Al Jazeera English (@AJEnglish) October 6, 2019
• Nearly 4,000 injured
• Hundreds of protesters arrested
• Near-total internet shutdown
Anti-government protests continue in Iraq for the sixth day against corruption, unemployment and poor public services. pic.twitter.com/mbiuuVyEGU
Nedělní potyčky v Bagdádu se odehrály v převážně šíitské čtvrti Sadr City. Agentura Reuters uvedla, že při nich bylo zabito nejméně osm lidí a dalších 25 bylo zraněno. Policie podporovaná armádou údajně k rozehnání davů na dvou různých místech čtvrti použila ostré náboje a slzný plyn.
Drtivá většina obětí pochází z řad demonstrantů. Protesty proti korupci a přetrvávajícím ekonomickým a sociálním problémům se odehrávají od úterka v Bagdádu a v několika regionech na jihu země, obývaných převážně šíity.
Premiér Ádil Abdal Mahdí v pátek označil požadavky demonstrantů za oprávněné. Demonstrace ale neustaly. Současné protesty jsou nejsilnější od začátku vlády Mahdího, který do premiérské funkce nastoupil před necelým rokem. Infrastruktura v zemi je po desetiletích ozbrojených konfliktů v troskách. V současnosti zažívá Irák vzácné období míru, podle mnoha občanů jej však vláda dostatečně nevyužívá k obnově země.
Mahdího vláda se v sobotu večer sešla k mimořádnému zasedání, na kterém přijala plán čítající 17 bodů, včetně dotovaného bydlení pro chudé, podpory v nezaměstnanosti, stipendií, vzdělávacích programů a mikropůjček pro nezaměstnanou mládež. Odškodněny by také měly být pozůstalí po obětech nepokojů, a to obdobně jako pozůstalí po zabitých příslušnících bezpečnostních sil. Podle vlády by také mělo být postaveno 100.000 bytů.