Plány Benešové jsou podezřelé, mají dostat justici pod tlak, obává se opozice
Reforma Marie Benešové
Reorganizace justice pod vedením Marie Benešové by vyvolala řadu otázek ohledně skutečného záměru a hlavně načasování. Nová ministryně spravedlnosti totiž prohlásila, že uvažuje nad zrušením vrchních státních zastupitelství a vrchních soudů. „Nechápu, proč přichází se zásadní systémovou reformou, na kterou bude potřebovat změnu ústavy. Jestli je zde stíhaný premiér, tak se může jednat o účelový krok, jak se zbavit Lenky Bradáčové a Vrchního státního zastupitelství v Praze. Je to nebezpečné,“ řekl pro Echo24 bývalý ministr spravedlnosti a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová se druhý den po uvedení do úřadu nechala slyšet, že by zeštíhlila justici na třístupňový systém. Z něj by tak vypadly vrchní státní zastupitelství a vrchní soudy. Tento krok však u opozice vyvolal vlnu kritiky, zejména kvůli podezřelému načasování.
„Návrhy nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové na zrušení vrchních státních zastupitelství a vrchních soudů jen několik dní po jejím nástupu do funkce působí minimálně podezřele. Zvláště proto, že když s obdobným návrhem přišla ODS před cca 10 lety, tak to byla právě Marie Benešová, která se stavěla razantně proti i přesto, že návrh měl podporu řady významných členů ČSSD. Současný názorový obrat Marie Benešové tak v době, kdy státní zastupitelství začalo řešit kauzu Andreje Babiše, vzbuzuje otázky o skutečném cíli této reorganizace,“ uvedl předseda ústavně právního výboru ve sněmovně Marek Benda (ODS).
To potvrdil i bývalý ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil. „Za jiných okolností bych vám řekl, že úvaha o třístupňové soustavě je logická. Sám jsem nad tím jako ministr uvažoval. V té době však nebyl žádný trestně stíhaný premiér,“ řekl pro Echo24 Pospíšil. „Pokud by paní ministryně reformu myslela vážně, jsem přesvědčen, že ji nelze stihnout ve dvou letech, které fakticky paní ministryně k práci má. To by bylo pouhé plácnutí do vody. Nebo to naznačuje to, že máme trestně stíhaného premiéra a jakékoliv zásahy do justiční soustavy ministryní vyvolávají řadu otazníků,“ dodal.
O nevhodnosti reformního kroku je přesvědčen i místopředseda ústavně právního výboru Jakub Michálek (Piráti). „Není to správná cesta. Když se podíváte na vyspělé státy jako je Nizozemsko, tak mají také několik vrchní soudů. Pokud zeštíhlovat, tak udělat z okresních soudů pobočky krajských soudů. Ale to je velká věc o které se musí vést odborná diskuze,“ řekl pro Echo24 Jakub Michálek.
Vysvětlení bude po ministryni Benešové žádat i koaliční partner ve vládě Andreje Babiše. „Paní ministryně má obrovskou praktickou a odbornou zkušenost s českou justicí. Proto její vyjádření nelze brát na lehkou váhu, byť jasně řekla, že se jedná o předběžné úvahy a bude třeba provést další analýzy. Rád si nechám podrobněji vysvětlit konkrétní důvody, které ji k těmto úvahám vedou,“ řekl pro Echo24 předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.
Opozice si také všímá, že Benešová nastupuje v polovině mandátu. Jakékoliv úvahy o reorganizaci justice se tak nedají do dalších řádných sněmovních voleb stihnout. „Ďábel je skryt v detailu. Muselo by se vyřešit, na jaké soudy a státní zastupitelství by se agenda přenesla. Jestli by se na vrchních soudech ještě něco dosoudilo nebo by se uprostřed líčení přenášely kauzy jinam. To je všechno nejasné a vyvolává to spoustu otazníků. Reforma by byla o prosazení ústavní změny, na kterou Andrej Babiš nemá v parlamentu většinu. Byla by zapotřebí i změna zákonů a praktické vyřešení a realizace komu připadnou kauzy, které nyní řeší vrchní soudy a vrchní státní zastupitelství. Není to vůbec jednoduché,“ řekl Jiří Pospíšil.