Fixovat, nebo nefixovat ceny energií? U plynu raději ne
ENERGETICKÁ KRIZE
Velkoobchodní ceny energií trhají rekordy, někteří menší dodavatelé situaci nezvládli, další možná konec ještě čeká. Mnoho domácností je proto nyní vystaveno rozhodování, kam se přesunout a jaké podmínky si vyjednat. Dodavatelé se lidem snaží nabízet fixované ceny, to se jim však ne vždy musí vyplatit. Platí to hlavně o plynu, který nyní drasticky zdražuje. Na rozdíl od elektřiny se však u něj vysoké ceny nemusí držet tak dlouho. Odborníci proto aktuálně doporučují uzavírat s dodavateli plynu smlouvy raději na dobu neurčitou a nabídky na trhu pozorně sledovat.
Jeden z hlavních dodavatelů, skupina ČEZ, hodlá zdražit od příštího roku elektřinu i plyn. Generální ředitel Daniel Beneš odhaduje nárůst cen u elektřiny asi o třetinu a u plynu o polovinu až dvě třetiny, s tím, že ceník bude oznámen prvního listopadu. Zdražení se bude týkat jen zákazníků, kteří nemají cenu na příští rok zafixovanou. Zároveň ČEZ už před nedávnem zdražil fixovanou elektřinu pro nové zákazníky.
Právě ke společnosti ČEZ se nově snaží hlásit obrovské množství lidí, původních zákazníků alternativních dodavatelů energií, kteří již vysoké ceny neustáli. Kromě Bohemia Energy, která byla se svými 900 tisíci odběrnými místy srovnatelně velká jako někteří tradiční dodavatelé, oznámily konec také firmy A-PLUS Energie obchodní a Kolibřík energie.
„Zákazníci, kteří se ocitli v režimu u dodavatele poslední instance, jsou opravdu v nouzi a potřebují situaci řešit v panice. Rozhodně by ale neměli vyčkávat plných šest měsíců (doba, po kterou ze zákona musí dodavatel poslední instance plnit dodávky, pozn. red.). Ceny zde jsou totiž na dvojnásobku až trojnásobku. Lidé by si proto měli urychleně jít zvolit nějaký standardní produkt,“ uvedl pro deník Echo24 výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.
Dodavatelé budou novým zákazníkům nabízet fixovanou cenu, protože je pro ně z hlediska plánování dodávek a vytváření nákupního portfolia výhodnější. Nicméně v dnešní době vysokých cen energií se může závazek na dva až tři roky poměrně prodražit.
„Zejména u plynu bych proto v této situaci doporučil spíše uzavřít smlouvu na dobu neurčitou. I přesto, že nabídka ceny bude v tomto případě nepochybně vyšší. Situace na trhu s plynem je nyní mimořádně kritická, hrají v ní však roli především krátkodobé faktory. Proto se můžeme dočkat toho, že do půl roku budou ceny mnohem nižší,“ domnívá se Gavor.
Cenový nárůst u plynu bude tedy dle očekávání drastičtější než u elektřiny, jeho ceny by ale naopak mohly zase rychleji klesat. Nové ceny plynu i elektřiny, které ČEZ od ledna chystá, budou ale nepochybně vysoké, a týkat se budou všech zákazníků bez fixace. Těch, kteří ke společnosti nyní přecházejí, i těch, kteří od ní energie odebírají dlouhodobě, ale fixované ceny si nezařídili.
„Doporučil bych lidem, aby se porozhlédli i u jiných zavedených dodavatelů, kteří nabízejí smlouvu na dobu neurčitou s výhodnější cenou. Myslím, že takové lze najít. Další strategií je zatím vyčkat, až se po uplynutí několika měsíců situace na trhu opět uklidní,“ uvedl Gavor.
Co se týče elektřiny, tam podle Gavora zatím nelze doufat v brzké příznivější ceny. „Současné burzovní ceny jsou částečně i pod vlivem nynější nákupní paniky. Maximální ceny elektřiny i plynu byly zhruba před deseti dny, poté došlo k poklesu a nyní je určitá stagnace. Domnívám se, že vysoké ceny elektřiny budou po celý rok 2022 i 2023. Čekají nás opravdu ještě zlé časy,“ tvrdí Gavor.
U dlouhodobé fixace cen elektřiny však také hrozí riziko. „Cenové rozdíly mezi fixacemi na jeden, dva a tři roky jsou v nabídce ČEZu poměrně výrazně diferencované. U fixace na tři roky je cena nejvýhodnější, u roční je to číslo naopak poměrně vysoké. Fixace na jeden rok tedy prakticky ztrácí smysl, protože odráží současné velkoobchodní ceny, které už ani snad nemají, kam růst,“ říká Gavor,
„Volil bych zlatou střední cestu s fixací na dva roky. U plynu smlouvu na dobu neurčitou a po půl roce se pak znovu porozhlédnout po jiných nabídkách na trhu. Závazek na tři roky by se opravdu nemusel vyplatit,“ dodal Gavor.
Zdražení oznámila už i Pražská plynárenská, která od listopadu zdraží zákazníkům s nezafixovanými cenami plyn v průměru o 24,6 procenta. Se zvýšením cen tak musejí počítat domácnosti a maloodběratelé, kteří nyní využívají základní ceník Standard. Ten mají z velké části zákazníci, kteří na plynu třeba jen vaří, a mají tedy malou spotřebu.