1 Boží zjevení

Prezidentem Tchaj-wanu z pověření bohyně. Kandidaturu boháč oznámil po zjevení ve snu

, NOVÉ

Témata: ,

Že i dnes lze věřit na vyvolenost od vyšší moci, ukazuje případ Terryho Goua, nejbohatšího muže Tchaj-wanu a šéfa nadnárodní korporace Foxconn. Ten se rozhodl kandidovat na státního prezidenta poté, co se mu údajně ve snu zjevila mocná bohyně vod a moří Mazu. Ta ho vyzvala, aby „udělal krok vpřed, pomohl všem trpícím lidem a přispěl ke světovému míru“, informoval německý server Deutsche Welle. 

Bohyně moří Mazu je uctívána v čínských pobřežních oblastech, zvláště populární je ale zejména na Tchaj-wanu. Tamní obyvatelé věří, že právě ona řídí veškeré lidské štěstí i bezpečí.

Gou, jehož jmění se podle časopisu Forbes odhaduje na 7,6 miliardy dolarů (přes 172 miliard Kč), chce kandidovat za opoziční Národní stranu (Kuomintang) a zúčastní se jejích primárek. Národní strana dlouhodobě prosazuje sbližování ostrova s pevninskou Čínou, což je v souladu s Gouovými obchodními zájmy v Číně. 

Foxconn je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě. Mezi jeho hlavní zákazníky patří americká společnost Apple, pro kterou kompletuje přístroje iPhone. Společnost má velké továrny i v České republice, a to v Kutné Hoře a v Pardubicích. U Kutné Hory vlastní Terry Gou zámek Roztěž, který koupil v roce 2002 za 30 milionů dolarů. Poblíž si postavil také golfové hřiště.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,