V Číně se upálil tibetský mnich. „Chceme svobodný Tibet,“ křičel

V Číně se upálil tibetský mnich. „Chceme svobodný Tibet,“ křičel
Buddhistický mnich Tenga, který se upálil Foto:

FOTO: International Campaign for Tibet

Svět

V jihozápadní Číně se upálil buddhistický mnich na protest proti politice, kterou Peking uplatňuje v Tibetu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na tibetské organizace pro lidská práva.

Třiašedesátiletý muž jménem Tenga se zapálil v neděli v západočínské provincii S‘-čchuan v oblasti, která je obývána početnou tibetskou menšinou a kde se již o sebeupálení letos pokusili jiní dva lidé, sdělila organizace Free Tibet sídlící v Británii.

Další organizace International Campaign for Tibet (ITC) zveřejnila minutový videozáznam, na němž je vidět muže ležícího v plamenech na zemi, kterého míjejí kolemjdoucí. Nakonec k němu přijdou uniformovaní příslušníci bezpečnostních složek a udusí oheň dekami a hasicím přístrojem.

Organizace ITC uvedla, že hořící mnich křičel: „Chceme svobodný Tibet!“. Podle zmíněných dvou organizací se jedná letos o pátého Tibeťana, který tímto způsobem vyjádřil protest proti potlačování náboženství a kultury Tibeťanů či žádal návrat tibetského duchovního vůdce dalajlamy z indického exilu, kam uprchl v roce 1959.

Od roku 2009 bylo takovýchto pokusů zaznamenáno nejméně 150. Většina z nich skončila smrtí.

Čtěte také: V Zábřehu na Zemana čekaly červené karty a tibetské vlajky

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.