Turecko se nezřekne ruského protiraketového systému, USA hrozí nedodat letouny F-35

Erdogan v Moskvě

Turecko se nezřekne ruského protiraketového systému, USA hrozí nedodat letouny F-35NOVÉ
Svět

Echo24

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dal po pondělních jednáních se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Moskvě najevo, že se Turecko nezřekne ruského systému protivzdušné obrany S-400, přestože dohoda o dodání těchto zbraní budí nevoli Spojených států. Washington pohrozil Ankaře zastavením dodávek amerických stíhacích letounů F-35, pokud Ankara nákup ruských protiraket uskuteční.

„Jsme svrchovaný stát, a proto neposkytneme příležitost to zpochybnit. Kroky, které děláme a přijímáme, nezávisí na třetí straně, ať v energetice, nebo i v obranném průmyslu. Vycházíme z vlastních potřeb,“ řekl Erdogan na společné tiskové konferenci s ruským hostitelem.

Pokud jde o protirakety S-400, turecký prezident prohlásil, že vše už bylo domluveno a dokončeno a až pak zazněla „doporučení“ se tohoto kontraktu zřeknout, bez ohledu na turecký názor. „Budeme pokračovat dále (v naplnění kontraktu s Ruskem). Je to naše svchované rozhodnutí. Nikdo nás nemůže přimět, abychom se ho zřekli,“ zdůraznil.

Putin na tiskové konferenci poznamenal, že jednal s Erdoganem o realizaci kontraktu na dodávku S-400 Turecku, ale o dalších podrobnostech se nezmínil.

Prodej ruského protiraketového systému S-400 Turecku vyvolal silně negativní reakce členských zemí Severoatlantické aliance, zejména Spojených států. Pentagon od varování přerušením spolupráce v minulých dnech přešel k otevřeným výhrůžkám, když pohrozil zastavením dodávek amerických stíhacích letounů F-35, pokud Ankara nákup ruských protiraket uskuteční. Podle amerických expertů mohou ruské S-400 znamenat pro letouny F-35 ohrožení. Ruský systém má Ankara dostat v červenci, americké letouny v listopadu.

Viceprezident USA Mike Pence dokonce minulý týden turecké vedení varoval, že nákupem riskuje své členství v Severoatlantické alianci. Turecko ale na kontraktu s Moskvou trvá a navrhuje vyřešit problém vytvořením turecko-americké pracovní skupiny, která by se sporem zabývala.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Turecko: kde udělal vůdce chybu