Okamura ohrožuje Babišovy dotace
Babišovy projekty stojí na dotacích
Vládní sestava, kterou Andrej Babiš postupně servíruje lidem, vypadá jako prozatímní projekt. Nejsou tam žádná velká esa, schopná dobře prodávat babišovskou politiku. Žádní přitažliví odborníci. Žádní prvoligoví manažeři, za jaké kdysi Andrej Babiš prodával lidem Dana Ťoka nebo Richarda Brabce. Jsou to spíš druholigoví úředníci, bez politických zkušeností i showbyznysového charismatu, které Babiš vyhledával. Snad až na mladého právníka a někdejšího účastníka pěvecké soutěže SuperStar Adama Vojtěcha v křesle ministra zdravotnictví.
Osazenstvo naznačuje, že Andrej Babiš nepočítá s tím, že ve sněmovně podporu získá. A kdyby se mu to podařilo, dá se čekat, že se na ministerstvech bude přepřahat na nějaké atraktivnější modely, které už se do kabinetu s důvěrou pohrnou s větší chutí než do nejistého pokusu.
Zásadní otázkou je, s kým chce Babiš v současném rozložení sil skutečně vládnout. Ne s kým říká, že chce vládnout. Dává přednost dominanci v kabinetu podporovaném Okamurou a komunisty? Nebo by raději vládl s některými tradičními stranami? Ať už ODS, nebo sociálními demokraty a lidovci?
Babišovo chování naznačuje, že se snaží vyhrotit atmosféru, a přitlačit tím některé tradiční strany, aby s ním šly do vlády jako státotvorná záchrana před kabinetem s Okamurou a komunisty.
Vládnutí s jejich podporou vypadá pro Babiše na první pohled snadněji. Bude si všechno dělat po svém a jim nabídne pár trafik ve státních firmách a fondech plus splnění některých hodně mediálně výrazných slibů. Jako zdanění církevních restitucí komunistům nebo nějakého referenda Okamurovi.
Jenže Andrej Babiš si dobře uvědomuje, že takový kabinet vyvolá za hranicemi dost nepříjemnou odezvu. Je jen otázkou času, kdy z Bruselu začnou chodit při očekávaném rétorickém řádění Okamury nebo komunistů podobné výhrůžky, jako chodí do Varšavy a svého času chodily i do Orbánovy Budapešti. A to Maďaři a Poláci měli ve vládě jen konzervativce, nikoliv komunisty a populisty, jimž se v médiích s oblibou říká extremisté. Andrej Babiš nechce poslouchat výhrůžky o pozastavení hlasovacích práv v Evropské unii nebo eurodotací, jaké se vystřelují směrem k Varšavě a Budapešti.
Babišův osobní byznys stojí a padá s evropskými dotacemi. Potřebuje, aby pokud možno co nejhladším stylem chodily na konta jeho firem zaparkovaných ve svěřenském fondu. I jeho politický projekt stojí na dotacích. Potřebuje voličům předvést, jaký je úspěšný premiér, který tady konečně staví mosty a dálnice. I na to je potřeba, aby dotace hladce plynuly na účty.
Proto intenzivně pracuje na vytvoření atmosféry, která mu někoho z tradičních stran přihraje do vlády. Součástí strategie je umístění okamurovců a komunistů na citlivá místa, jako je bezpečnostní výbor sněmovny nebo komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů, vyšetřující policisty. Podívejte, co se tady bude dít. Tak tomu rychle koukejte udělat přítrž a pojďte se mnou.
Vytříbenou figurou na postrčení tradičních stran do Babišovy vlády je ministr vnitra Lubomír Metnar. Mf DNES z Babišova svěřenského fondu jeho nominaci hned odpálila zprávou, že byl členem spolku BOS, zpochybňujícího členství v NATO a Evropské unii. Sám Metnar o něm dnes mluví jako o extremistickém. Došlo mu to ale prý až letos v létě, kdy BOS opustil.
Metnar může pro Babiše sehrát hned dvojroli. Jednak svou minulostí rozvíří obavy ze ztráty západní orientace. A v mezičase, než bude vystřídán, může popracovat na zastavení trestního stíhání svého Šéfa.
Babišovi lidé mají vzácný dar podříct se o svých skutečných motivacích, které se snaží zastírat. V neděli se to v přímém televizním přenosu podařilo novému předsedovi sněmovny Radku Vondráčkovi, když prohlásil, že s Babišem by se při jednání o vydání k trestnímu stíhání mělo zacházet jinak, protože je to „příští premiér, který bude sestavovat vládu“. S pětidenním odstupem už se s kritikou ozvala Soudcovská unie a Unie státních zástupců. Vondráček prý zpochybňuje základy právního státu.
Podobné podřeknutí se podařilo hned v prvních výrocích i novému ministrovi vnitra. Pro Aktuálně.cz prohlásil, že má „smíšené pocity“ z vyšetřování Čapího hnízda. „Mám pochybnosti jenom na základě mediálních vystoupení. Musím to vyhodnotit. Nevím, jak to je. Když se zaměřím pouze na mediální informace, pak to ve mně nějaké pochybnosti vzbuzuje. Budu ale chtít vidět, jaký je objektivní stav. Budu chtít mluvit s jednotlivými lidmi a budu chtít, aby se mi k tomu vyjádřili a řekli, jak to vypadá,“ řekl. „Z toho, jak rychle přišla žádost o vydání pouze některých (Babiše a prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka – pozn. red.), mám trošku smíšené pocity.“
Jak se seznámí s objektivním stavem jinak než z veřejně dostupných informací? Těžko říct, s jakými jednotlivými lidmi bude chtít Metnar mluvit a bude chtít, aby se k tomu vyjádřili. Ministr vnitra nemá pravomoc hovořit s policisty, kteří vyšetřují konkrétní případy v živých kauzách. Lubomír Metnar pak rychle, podobně jako Vondráček, nabral zpátečku a ujišťoval, že ho ani ve snu nenapadne nahlížet do Babišova živého spisu.
Policisté už ale slyšeli, jaká je objednávka. Kdyby policie pod Metnarem případ zastavila a minulost v BOS ještě vyhrotila atmosféru, je to pro Babiše ideální výsledek jeho mise.
Koaliční partneři už ho nebudou moci odmítat jako osobu obviněnou z trestného činu a dostanou příležitost vytáhnout jej ze spolčení s lidmi s protizápadními a extrémními názory, jako má pan Metnar. Je to nakonec profík z bezpečnostní divize Vítkovic. Pro lidi jeho typu, policisty, kteří se dali do služeb ochrany byznysu, má Andrej Babiš slabost. V Agrofertu jich má obrovskou divizi.