Historická výplata: zaměstnanci Škody Auto brali až 100 tisíc

výplata za duben

Historická výplata: zaměstnanci Škody Auto brali až 100 tisícNOVÉ 1
Ekonomika
Sdílet:

Zaměstnanci automobilky Škoda Auto dostali za duben historicky nejvyšší výplatu. Kvůli zvýšeným tarifům a příznivým ekonomickým výsledkům se částka vyšplhala dokonce až na sto tisíc korun hrubého, informuje Mladá fronta Dnes.

„Pro zaměstnance to byla nejvyšší mzda v historii společnosti Škoda,“ řekl deníku předseda odborů Kovo Jaroslav Povšík. Někteří zaměstnanci si podle jeho slov přišli až na 100 tisíc korun hrubého, tedy asi 75 tisíc korun čistého. Jedná se především o zaměstnance v Mladé Boleslavi a Vrchlabí.

Ještě více peněz přišlo zaměstnancům v závodě Kvasiny. Do těchto regionů automobilka Škoda poslala asi 2,4 miliardy. Díky tomu budou zaměstnanci více investovat do zkulturnění svého bydlení a nemovitostí, míní analytička společnosti Finlord Eva Mahdalová. Zároveň by měli více utrácet za služby a zboží. V regionech, kde automobilka sídlí, se nákupní centra chystají na sezónu podobnou předvánočnímu období.

Odvrácení stávky

Tři výbory odborových organizací schválily v dubnu nabídku Škody Auto na růst tarifních mezd. Platy při započítání všech zvýšených složek včetně příplatků za práci přesčas stouply průměrně o 20 procent. Ještě loni byla průměrná hrubá dělnická mzda v automobilce 40 557 korun.

Mzdová dohoda byla uzavřena na období od 1. dubna 2018 do 31. března 2019. Zpětně od 1. dubna mají být navýšeny tarifní mzdy o 12 procent a osobní ohodnocení též o 12 procent. Stejně byl zvýšen také zaručený bonus, který zaměstnanci dostávají v létě a před Vánoci. Odboráři se snažili růst mezd vyjednat od začátku roku, původně požadovali zvýšení tarifních mezd o 18 procent.

Odboráři zároveň vyjednali zvýšení variabilního bonusu na základě výsledků firmy za loňský rok. Jeho výši automobilka oznámila odborům koncem března, činit měl 57 000 korun. Odborářům se ho při jednání podařilo zvýšit na 60 000 Kč. Variabilní bonus se oproti minulému roku zvedl o více než 40 procent. Ke mzdě za duben, kterou zaměstnanci obdrželi v květnu, vyplatila firma také jednorázový bonus 7000 korun. Některým zaměstnancům proto dorazila historicky nejvyšší mzda až 100 tisíc korun hrubého.

Svou poslední nabídkou, kterou firma předložila, tak zřejmě automobilka odvrátila hrozbu stávky. Odboráři totiž již vypověděli dohody o flexikontech, tedy o směně navíc z pátku na sobotu v závodě v Mladé Boleslavi, a pohrozili vstupem do stávkové pohotovosti a vypovězením dohody o vícesměnných systémech pracovní doby s tím, že při krachu jednání budou chtít zvýšení tarifů o 14 procent. Škoda původně chtěla spojovat jednání o mzdách se zavedením vícesměnných systémů práce v Mladé Boleslavi, odboráři to však tvrdě odmítali, firma tak od této podmínky ustoupila.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Škoda Auto bude část produkce vyrábět v Německu

Sdílet:

Hlavní zprávy

ekonomika
×

Podobné články