NATO posílí jednotky na východě a vystupňuje praktickou podporu Ukrajině
SUMMIT NATO
Severoatlantická aliance posílí své východní křídlo a zároveň vystupňuje „praktickou podporu“ Ukrajině. Informovaly o tom členské státy ve středu ve společném prohlášení ze summitu NATO v Madridu. Země se navíc dohodly, že formálně spustí proces přijímání Švédska a Finska do aliance.
Prohlášení přichází poté, co generální tajemník NATO Jens Stoltenberg avizoval několikanásobné posílení jednotek rychlé reakce na 300 000 vojáků.
„Ukrajina může počítat s naší podporou tak dlouho, jak to bude třeba,“ prohlásil Stoltenberg na tiskové konferenci v Madridu. Prohlášení NATO označuje Ruskou federaci za nejvýraznější a přímou hrozbu alianční bezpečnosti.
„Společně s Ukrajinou jsme rozhodli o posílení balíčku podpory. Ten urychlí dodávky nesmrtícího obranného vybavení, zlepší kybernetickou obranu a odolnost Ukrajiny a podpoří modernizaci jejího obranného sektoru při přechodu k posílení dlouhodobé interoperability. V dlouhodobějším horizontu budeme Ukrajině pomáhat a podporovat úsilí na cestě její poválečné obnovy a reforem,“ uvedlo NATO.
„Dohodneme se na zásadní změně naší strategie odstrašování a obrany. S větším počtem předsunutých bojových formací, s více silami rychlé reakce. A také s větším počtem předsunutého vybavení,“ řekl Stoltenberg. „Jedná se o největší revizi naší kolektivní obrany od konce studené války, která bude na tomto summitu dohodnuta,“ dodal.
Český premiér Petr Fiala na tiskové konferenci na summitu uvedl, že členské státy jsou schopny Ukrajině nadále dodávat zbraně, s nimiž Ukrajinci umí nakládat, například sovětské nebo postsovětské výroby. „Musíme si ale také udržet akceschopnost našich armád. Řada zemí také vyjádřila ochotu cvičit ukrajinské vojáky v používání moderní západní techniky, aby byli schopni ji pak aktivně využívat. Důležité je, že zazněla nutnost jednoznačně nadále intenzivně Ukrajinu podporovat,“ řekl Fiala.
NATO ve svém prohlášení uvedlo, že silná a nezávislá Ukrajina je pro stabilitu euroatlantického prostoru zásadní. „Moskva odráží vzorec ruského agresivního chování vůči svým sousedům. širšímu transatlantickému společenství. Čelíme rovněž přetrvávající hrozbě terorismu, ve všech jeho formách a projevech. Všudypřítomná nestabilita, rostoucí strategická konkurence a… nastupující autoritářství zpochybňují zájmy a hodnoty aliance,“ uvedlo NATO.