Nečekaná schůzka. Babiš pojede v neděli opět do Lán

Setkání v Lánech

Nečekaná schůzka. Babiš pojede v neděli opět do LánSLEDUJEME ON LINE 1
Domov

Prezident Miloš Zeman přijme v neděli odpoledne v Lánech premiéra v demisi a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Na Twitteru to v pátek uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Babiš by měl Zemana informovat o aktuálním vývoji ve vyjednávání o vládě. O den později se představitelé ANO setkají s vedením ČSSD, kdy budou debatovat o svých představách příští vlády. Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček uvedl, že strana je připravena s ANO opět jednat poté, co hnutí ve čtvrtek rozhodlo o znovuotevření rozhovorů o kabinetu s ČSSD.

Babiš byl naposledy u Zemana v úterý večer. Prezident mu na schůzce doporučil, aby po neúspěchu vládního vyjednávání s ČSSD pokračoval v rozhovorech s KSČM a hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD). Zeman se také následně v Lánech setkal s představiteli komunistů a SPD. Ve čtvrtek se ale vedení ANO rozhodlo vrátit k vyjednávání se sociální demokracií.

„Pan premiér bude pana prezidenta informovat o podrobnostech aktuálního rozhodnutí hnutí ANO,“ sdělil Ovčáček. O schůzku Zemana požádal i Hamáček. Zeman jej v Lánech přijme ve čtvrtek 19. dubna odpoledne, napsal hradní mluvčí na Twitteru.

Zeman by měl příští týden o politické situaci jednat i s představiteli dalších politických stran. O schůzku s ním požádali zástupci ODS, KDU-ČSL a Pirátů. Předsedové občanské demokracie Petr Fiala a Pirátů Ivan Bartoš půjdou na Pražský hrad v úterý odpoledne, šéf lidovců Pavel Bělobrádek ve středu.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

14:00 Zeman přijme Hamáčka až ve čtvrtek

Za prezidentem Milošem Zemanem přijede na schůzku také předseda ČSSD Jan Hamáček. Pozvánku do Lán ale dostal až na čtvrteční odpoledne. O termínu setkání informoval na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

13:35 ANO jen dělá, že jedná a Babiš selhává, míní Bartoš

Hnutí ANO jen předstírá, že jedná o vládě, zatímco Andrej Babiš v rozhovorech selhává a štěpí nejen klub ANO. Myslí si to šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Jsem přesvědčen, že je to mediální habaďůra, neboť již 21. února pro své noviny premiér v demisi Babiš řekl: ‚Premiérem budu a ČSSD nic nenabídnu‘,“ uvedl Bartoš pro MFDnes. „Každopádně Andrej Babiš dále selhává v jednání a to štěpí nejen klub ANO, kde se řada poslanců štítí byť jen zvažované spolupráce s agresivní SPD,“ nechal se slyšet.

13:20 Fiala: Je to chaos, ANO se snaží uchlácholit veřejnost

Podle předsedy ODS Petra Fialy se v aktuálním postupu hnutí ANO ve vyjednávání o vládě už nikdo nevyzná. „Ani bych nevylučoval, že to je zase nějaký trik, jak na chvíli uchlácholit veřejnost. Že to vlastně celé směřuje k jednobarevné vládě ANO s podporou SPD a KSČM,“ prohlásil Fiala.

13:10 Provařené ČSSD jde o teplá politická korýtka, říká Okamura

Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury politikům z ANO došlo, že je pro ně výhodnější spolupracovat s „provařenou“ ČSSD. „Jak jsme viděli, tak její prioritou jsou teplá politická korýtka, nikoli program,“ prohlásil Okamura o sociální demokracii. Hnutí SPD doporučil společně s komunisty prezident Miloš Zeman jako partnery ve vyjednávání o vládě premiérovi Andreji Babišovi, když neuspěl v diskuzích s ČSSD.

13:00 ANO už zkontaktovalo ČSSD, setkají se v pondělí

Zástupci hnutí ANO se v pondělí večer setkají s vedením sociální demokracie. Premiér v demisi Andrej Babiš na setkání přednese ČSSD svou představu o vytvoření příštího vládního kabinetu. Na Twitteru to napsal mluvčí sociální demokracie Mikuláš Klang.

12:45 Hamáček se setká se Zemanem, neví se však kdy

Vedle premiéra v demisi a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše se s prezidentem Milošem Zemanem setká i předseda ČSSD Jan Hamáček. ČTK to potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že termín bude ještě upřesněn.

12:30 Babiš v neděli přijede za Zemanem do Lán

Prezident Miloš Zeman přijme v neděli odpoledne v Lánech premiéra v demisi a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Na Twitteru to dnes uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Babiš by měl Zemana informovat o aktuálním vývoji ve vyjednávání o vládě, nicméně zatím není jasné, kdo nebo proč o schůzku požádal.

9:30 Počkáme, s čím přijde ANO, prohlásil Hamáček

Sociální demokraté jsou připraveni obnovit s hnutím ANO vyjednávání o příští vládě. Nyní je to jejich hlavní partner. Po jednání grémia strany to novinářům řekl předseda Jan Hamáček. ČSSD zatím čeká, s jakými konkrétními návrhy za ní hnutí přijde. Do dalších komentářů se zatím pouštět nechtěl. Podle něj musí o znovuotevření diskuzí nejprve rozhodnout zasedání předsednictva strany.

PÁTEK 13. DUBNA

21:00 ANO chce o vládě znovu jednat s ČSSD

Hnutí ANO se chce vrátit k vyjednávání o příštím vládním kabinetu se sociálními demokraty. Obnovit rozhovory v pátek vyjednávacímu týmu ANO uložilo širší vedení strany. Předseda ČSSD Jan Hamáček k tomu uvedl, že si sociální demokracie nabídku ANO ráda vyslechne. První kolo diskuzí skončilo krachem po neshodách ohledně personálních otázek.

ČTVRTEK 12. DUBNA

Babiše po nedělní schůzce se Zemanem čeká hned v pondělí další vyjednávání. Mluvčí ČSSD Mikuláš Klang na Twitteru potvrdil, že hnutí ANO oficiálně zkontaktovalo sociální demokraty a že jeho zástupci se v pondělí večer setkají s vedením ČSSD. Babiš na setkání přednese sociální demokracii svou představu o vytvoření příštího vládního kabinetu.

Rozhodnutí vrátit se k vyjednávání s ČSSD uložilo vyjednávacímu týmu ANO širší vedení strany v pátek večer. Sociální demokracie první kolo ukončila poté, co mu hnutí odmítlo přepustit ministerstvo vnitra či financí. „Už na klubu, než jsem šel za panem prezidentem, část poslanců měla zájem, abychom pokračovali s ČSSD,“ řekl Babiš novinářům. I on sám nakonec podlehl vůli většiny výboru a hlasoval pro znovuotevření diskuzí s ČSSD. „Hlasoval jsem pro, zdržel se jeden,“ nechal se slyšet premiér.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.