Výměna Kněžínka za Benešovou žene lidi do ulic. Chystá se demonstrace

Výměna Kněžínka za Benešovou žene lidi do ulic. Chystá se demonstraceNOVÉ
Demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii Foto:

Jan Zatorsky

Domov

Pražská demonstrace

Echo24

Organizátoři ze skupiny Milion chvilek pro demokracii připravují velkou demonstraci před jmenováním nové ministryně Marie Benešové. Ta má nahradit dosavadního šéfa resortu spravedlnosti Jana Kněžínka, který podal demisi. Akce nazvaná Pochod za nezávislou justici se uskuteční 29. dubna a hlásí se na ni tisíce zájemců.

Demonstrace má podle organizátorů začít na Hradčanském náměstí před Pražským hradem. Odtud protestující půjdou centrem města na Staroměstské náměstí. Důvodem demonstrace je demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka, kterého má vystřídat poradkyně prezidenta Marie Benešová.

„Policie navrhla obžalovat premiéra. Ten prohlásil, že je to účelový komplot a nechal vyměnit ministra spravedlnosti, pod nějž spadají státní zástupci a soudci, kteří rozhodnou o premiérově vině či nevině. Tohle smrdí největším zásahem do justiční moci od listopadu 1989. Tady už nejde jen o Čapí hnízdo. Tady jde o přežití právního státu,“ uvádějí organizátoři na Facebookové stránce Milion chvilek pro demokracii.

Podle aktivistů se nemá premiér Andrej Babiš vyhnout spravedlivému soudu, který by však příchodem Marie Benešové mohl být narušen. Protestujícím také vadí, že je Marie Benešová nominantkou prezidenta Miloše Zemana. „Pokud by měl prezident ve vládě vlastní ministryni, došlo by k jasnému porušení principu dělby a rovnováhy státních mocí,“ uvádějí.

Jako další důvod svolání demonstrace je, že Benešová má podle organizátorů blízko k Hradu. Podle nich navíc Benešová tvrdí, že v České republice lze objednat trestní stíhání a také měla zpochybňovat zákon ohledně střetu zájmů, který na premiéra dopadá.

Aktivisté ze skupiny Milion chvilek pro demokracii už v minulosti několik demonstrací zorganizovali. Jeden z největších protestů se uskutečnil loni 17. listopadu. Tehdy Prahou prošly tisíce demonstrantů přes Hradčany, Karlův most až na Staroměstské náměstí.

Protestní průvod byl tehdy svolán kvůli kauzám premiéra Andreje Babiše ohledně jeho syna, který měl být údajně proti své vůli zavlečen na Krym. Tehdy Andrej Babiš mladší uvedl, že si jeho odjezd ze země přál jeho otec, kvůli kauze Čapí hnízdo.

Na demonstraci přišli tisíce lidí, kdy demonstranti skandovali například výroky typu „Máme toho dost!“, „Demisi!“, „Chceme slušné Česko!“ nebo „Babiše do koše“. Demonstrace se pak uskutečnili i při hlasování o důvěře vládě nebo během vzpomínky na Jana Palacha, který se zapálil 16. ledna 1969 na Václavském náměstí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Čistky nechystám, tvrdí Benešová, chce však omezit funkční období nejvyššího žalobce

Zeman bilancoval rok. Odsoudil protivládní demonstrace, lepšolidi a vyzval k přímé volbě starostů

Související články