„Jsem spolupachatelem odlidšťování.“ Videoherní studio zažilo „špionážní“ kauzu

„Jsem spolupachatelem odlidšťování.“ Videoherní studio zažilo „špionážní“ kauzuNOVÉ
Marek Španěl Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

ECHOPRIME

Echo24

Je to jeden z největších českých úspěchů. Videohernímu studiu Bohemia Interactive se za dvacet let podařilo vypracovat z party kamarádů na celosvětově úspěšnou firmu se 400 zaměstnanci a víc než půlmiliardovými tržbami. Jejich titulů, jako jsou Operace Flashpoint, série Arma nebo Dayz, se prodaly miliony kusů po celém světě. Zakladatel a šéf firmy Marek Španěl hovoří o tom, jak se úspěšná firma zakládá, o hráčském byznysu, o „špionážní“ kauze z roku 2012 i o vlastním strachu z moderních technologií.

Jak se vám podařilo vybudovat v Česku celosvětově známou počítačovou firmu?

Pro mě je ten začátek někde řekněme v roce 1985, kdy nejstarší brácha vycestoval na fyzikální olympiádu a tím, že byl hrozně šikovný, tak tam byl schopen získat ceny, tím jsme ekonomicky dosáhli na počítače, což v té době nebylo úplně triviální. Takže přivezl počítač Texas Instruments v tom roce 84, nebo 85. To mi bylo dvanáct a nějaké hry jsem už viděl, když na Jižní Město přijela maringotka s automaty. Jenže tady jsme byli v elektronice strašně pozadu. Ale o to to bylo zajímavější, v informačních technologiích pak člověk viděl i Západ, Ameriku. Byly to dveře do svobodného světa. Tam vidím ty úplné počátky. Tehdy jsem se rozhodl, že se chci věnovat hrám co nejvíc, a toho jsem se do značné míry držel.

O vybudování úspěšného videoherního studia si s Markem Španělem povídal Ondřej Šmigol. V novém čísle Týdeníku Echo vychází jeho rozhovor, v němž s vývojářem hovoří i o klíčovém zájmu armády, nedobrovolném zájmu médií či o pronikání politiky do her.

Za komunismu tady existovala hráčská kultura?

Existovala. Byl to svým způsobem ostrov svobody, protože režim nebyl ani schopen pochopit, že si člověk koupí krabičku a v ní se může svobodně realizovat. Režim měl pořád představu sálových počítačů. Ta scéna byla docela živá, byť to bylo v té době okrajové, ale o to to bylo zajímavější. Člověk byl v nějakém užším okruhu lidí. Těžko si to z dnešního pohledu vůbec představit, ale bylo to úžasné.

Celý článek z nového Týdeníku Echo naleznete na webu EchoPrime nebo v prodeji na stáncích.

Foto:

e

 

Související články