Cestování do Maďarska by pro očkované od soboty mělo být snazší. Dohody budou i s Německem či Polskem
CESTOVÁNÍ ZA COVIDU
Maďarsko by mohlo být jednou ze šesti zemí, se kterými by se mohlo od soboty 15. května zjednodušit cestování pro lidi s potvrzením o provedeném očkování proti covidu-19, pokud uplynulo minimálně 14 dní od aplikace druhé dávky. O podmínkách cestování mezi Českem a Maďarskem jednal v Budapešti se svým protějškem Péterem Szijjártóem ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). O zjednodušení cestování hovořil minulý týden i premiér Andrej Babiš (ANO). Další dohody by se měly týkat Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Slovinska.
Szijjártó uvedl, že se stranám podařilo vyřešit hlavní problémy ohledně cestování občanů očkovaných proti covidu-19 mezi oběma zeměmi a detaily by měly brzy následovat. Kulhánek přislíbil, že podrobnosti o cestování by měly být vyjasněny o víkendu. Uvedl také, že národní osvědčení o očkování by mělo představovat „předběžný krok“ před zavedením unijního pasu. Szijjártó také přislíbil, že Maďarsko do konce května poskytne Česku 40 000 dávek vakcín proti covidu-19.
Prioritou je ovšem celoevropské řešení cestování s takzvaným covidovým pasem. „Nic nám však nebrání, abychom v průběhu května a června dělali maximum pro co nejsvobodnější a hlavně bezpečné cestování Čechů. Domlouváme s jednotlivými státy dohody, na základě kterých mohou bez problémů přecházet hranice občané již proočkovaní,“ uvedl šéf české diplomacie. Cílem je podle něj mít také co nejdříve dohody s Řeckem či Chorvatskem.
Cestování se aktuálně řídí takzvanou mapou cestovatele, rozdělující země do čtyř kategorií od nízké, přes střední a vysokou míru rizika až po velmi vysokou míru rizika. Před návratem z tmavě červených zemí, tedy nejrizikovějších, do kterých spadá část států Evropské unie a třetí země, které nejsou uvedené v ostatních kategoriích, je nutné podstoupit první test ještě před vstupem na území Česka.
Kvůli možnému šíření nových variant viru zakázalo ministerstvo zdravotnictví dříve cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření těchto mutací. Jde o Botswanu, Brazílii, Indii, Jihoafrickou republiku, Keňu, Kolumbii, Lesotho, Malawi, Mosambik, Peru, Svazijsko/Eswatini, Tanzanii včetně ostrovů Zanzibar a Pemba, Zambii a Zimbabwe.