Číňané testují námořního robotického zabijáka. Bude útočit proti loďstvu, ponorkám i letectvu
Čínský válečný robot
Zabiják JARI. Čínská armáda testuje zcela nový multifunkční přírůstek. Její vědci a technici totiž vyvinuli unikátního robotické plavidlo, které má být využitelné v mnoha různých formách boje. Mělo by účinně bojovat proti lodím i ponorkám, ale zároveň má i možnost bránit se proti letectvu. Informuje o tom mimo jiné server Navy Recognition.
Dosud oficiálně nepojmenovaný námořní robot, kterému se však zatím říká JARI, má mít mnoho různých rolí. Má sloužit k boji proti ponorkám, coby vzdušná obrana a měl by být schopen použit i pro pozemní boje.
Číňané prototyp uvedli do funkce v srpnu a nedávno se objevily první fotografie ze zkoušky na vodě. Není však uvedeno kde a kdy k vypuštění došlo. Dle údajů by robotická loď měla mít délku 15 metrů a výtlak o 20 tunách. Dosah robota je dosah 500 námořních mil a maximální rychlost 42 uzlů. Může být samozřejmě přepravován letadlovou nebo obojživelnou lodí do míst bojů. Dle serveru Navy recognition má v sobě mít zabudovaný protiletecký radar i podvodní sonar, samozřejmostí jsou také protiletecké rakety a torpéda proti lodím a ponorkám. Kromě toho je součástí výbavy také 30 mm kanón a laserem naváděné rakety.
Někteří vojenští pozorovatelé lodi začali přezdívat „mini Aegis torpédoborec“. Naráží tak na to, že loď má radar i rakety podobně jako americké torpédoborce třídy Arleigh-Burke, které jsou vybaveny právě zbraňovým systémem Aegis. Mělo by jí být možné ovládat na dálku, ale zároveň by v případě nutnosti mohla být řízena vlastní umělou inteligencí.