Ženy, nebo „lidé, kteří menstruují“? Do sporu se vložila i Rowlingová a schytala to

Ženy, nebo „lidé, kteří menstruují“? Do sporu se vložila i Rowlingová a schytala to
Svět

GENDEROVÝ BOJ POKRAČUJE

Britská spisovatelka a autorka „potterovské“ série J. K. Rowlingová byla označena za transfobní poté, co zkritizovala genderově korektní pojem „lidé, kteří menstruují“. Autorka známá velmi liberálními názory v příspěvku na Twitteru uvedla, že se považuje za ženu a odmítla, že je pohlaví pouze vymyšlený konstrukt. Do podobného sporu se Rowlingová dostala již loni, kdy se zastala vědkyně tvrdící, že transsexuální ženy nemohou zcela změnit své biologické pohlaví a stálo ji to kariéru.

Spisovatelka se na počátku vyjádřila k názorovému textu s názvem Jak stvořit spravedlivější post-covidový svět pro lidi, kteří menstruují, v němž zaznívá věta o tom, že „přes 1,8 miliardy žen, transsexuálních mužů a nonbinárních jedinců po celém světě zažívá menstruace. Pandemie na tom nic nezměnila“. K tomu Rowlingová na svém twitterovém účtu poznamenala: „Lidé, kteří menstruují. Jsem si jistá, že pro tyto lidi bývalo slovo. Pomozte mi. Wumben? Wimpund? Woomud?“

To se ovšem nelíbilo například americké neziskové organizaci GLAAD zabývající se ochranou sexuálních menšin, která spisovatelku obvinila z vyznávání „ideologie, jež záměrně zkresluje fakta o genderové identitě a transsexuálních jedincích, po což v roce 2020 neexistuje žádná výmluva“. Rowlingovou odsoudili ale i jiní uživatelé. Nazývali ji například „bohatou bílou ženou, která je pro transsexuály zklamáním“. Měla by si prý uvědomit, že menstruují rovněž předělané ženy, které ještě neprošly kompletní transformací, ale už se považují za muže.

Autorka se ovšem obhajovala tvrzením, že uznává právo každé trans-osoby žít tak, jak je to pro ni pohodlné. Zároveň ale podle ní není nenávistné říkat, že její život byl určen tím, že je žena. „Pokud pohlaví není skutečné, neexistuje ani přitažlivost stejného pohlaví. Pokud pohlaví není není skutečné, bude žitá realita žen po celém světě vymazána. Není nenávist mluvit pravdu,“ tvrdí Rowlingová.

Loni v prosinci se spisovatelka zastala britské vědkyně Mayi Forstaterové, která tvrdila, že transsexuální ženy nemohou zcela změnit své biologické pohlaví a stálo ji to kariéru. „Oblékejte se, jakkoliv si přejete. Nazývejte se, jakkoliv si přejete. Spěte s každým dospělým, který s tím souhlasí. Žijte co možná nejlepší život v klidu a bezpečí. Ale vylučovat ženy z práce za to, že konstatují, že pohlaví existuje?“ napsala spisovatelka.