Panika na burze: amatérští investoři vyrazili do boje s manažery z Wall Street
REDDIT V AKCI
Akciovým trhem zahýbala „covidová nuda“ i obavy z protahování pandemie. „Jízda“ obchodní sítě GameStop, kterou vyhnali amatérští investoři do závratných výšek, vyvolala dokonce restriktivní zásahy ze strany makléřských firem. Koordinovaný odkup akcií v GameStopu, ale i dalších firmách totiž působil obrovské ztráty velkým investorským hráčům. Do popředí se také dostávají technologické firmy, které podle některých investorů patří mezi největší „bubliny“ na finančních trzích.
Skupina amatérských obchodníků ze sociální sítě Reddit způsobila obrovské ztráty investičním hedgeovým fondům. Skupina se rozhodla podpořit řadu akcií, u kterých tyto fondy sázejí na jejich pokles, a v případě firmy GameStop byla úspěšná, když se jí podařilo poslat akcie tohoto amerického prodejce videoher, spotřební elektroniky a herního zboží prudce vzhůru. Tvrdí o sobě, že vyrazila do boje s bohatými manažery z Wall Street.
GameStop se stal v poslední době jednou z největších sázek obchodníků z Wall Street. Téměř všichni čekali pokles akcií. „Ta společnost je ve velmi špatné kondici, musí uzavírat své pobočky, je zřejmé, že její byznys pomalu přejímají spíše internetové prodejny jako je Amazon, takže ten byznys bude dál skomírat,“ řekl deníku Echo24 hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Vzhledem k tomu, že většina obchodníků na Wall Street sázela proti úspěchu GameStop, amatérští obchodníci věřili, že mohou způsobit růst akcií, když vytvoří poptávku, která předtím byla malá. Ještě v létě minulého roku se pohybovaly akcie společnosti kolem 5 dolarů. V polovině ledna to už bylo kolem 40 dolarů. V pondělí stouply akcie v porovnání s počátkem roku o více než 822 procent.
Vývoj v posledních dnech pak Křeček označil za „šílený“, už když v pondělí cena akcie překonala 150 dolarů. A pak podpořil WallStreetBets i šéf Tesly Elon Musk na twitteru a akcie po uzavření oficiálního obchodování stouply o 40 procent. „Těžko se proto hledají slova při popisu následujícího vývoje. Cena akcie totiž vystoupala až na úroveň 482,85 dolaru,“ dodal Křeček s tím, že reálná hodnota by se měla pohybovat maximálně kolem 10 dolarů. Cena akcií GameStopu však začala následně prudce klesat a její vývoj lze podle Křečka těžko předvídat, mohly by i znovu nastat podobné výkyvy jako v posledních dnech.
Gamestonk!! https://t.co/RZtkDzAewJ
— Elon Musk (@elonmusk) January 26, 2021
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy vznik takovýchto „bublin“ umožňuje měnová politika centrálních bank, které trhy „zaplavují“ penězi a pobízejí tak investory k rizikovému chování. „Roli rovněž sehrává covidová nuda a ,dlouhá chvíle‘ drobných mileniálních investorů, kteří na sítích hledají zábavu, v jednoduchém a levném investování skrze aplikace pak adrenalin. Formují se specifické sociální bubliny v míře, jaká tu nikdy v minulosti nebyla, respektive neměla takový vliv na profesionální investiční svět,“ uvedl Kovanda.
Americké makléřské firmy Robinhood a Interactive Brokers začaly kvůli spekulacím se společností GameStop, ale i BlackBerry, AMC Entertainment, Koss či Nokia omezovat obchod s akciemi těchto firem. Například Robinhood začal umožňovat pouze prodej akcií, nikoliv další nákup. „Ta situace je už tak velmi riziková, že rozumím tomu, že někteří obchodníci s cennými papíry od toho dávají ruce pryč. Je zřejmé, že ta záležitost může velmi špatně skončit, může se ozvat celá řada investorů, kteří vyjdou ze situace s velkou ztrátou,“ řekl Štěpán Křeček s tím, že nastává situace, kdy je obchodováno více akcií než kolik je ve skutečnosti obchodník schopen zajistit.
Do popředí růstu na akciovém trhu se také dostávají technologické společnosti. Podle Křečka se očekávalo, že začnou i díky vyhlídce vakcinace opět růst jiné segmenty jako cestovní kanceláře, hotely či aerolinky. „Vidíme zatím, že se to příliš neděje a investoři dál setrvávají hlavně v technologických společnostech a možná jsme i teď svědky určité technologické bubliny,“ řekl deníku Echo24 Křeček.
Podle analytika Michaela Arona ze společnosti State Street Global Advisors těží technologické firmy ze skutečnosti, že lidé v důsledku pandemie covidu-19 tráví více času ve svých domovech. „Ukazuje to na existenci obav, že boj s pandemií by mohl být obtížnější a mohl by trvat delší dobu,“ řekl Aron. Růst tak zaznamenávaly například společnosti Apple, Amazon či Facebook.
„Jsme teď v poměrně výjimečné situaci, kdy na trh přichází obrovské množství peněz,“ dodal Křeček s tím, že se však zároveň ukazuje, že peníze neproudí do potravin či spotřební elektroniky, ale dominantně na trh, tedy do akcií či jiných aktiv. „Tento obrovský příliv peněz vede k tomu, že akcie rostou, byť už jsou předražené, dál velmi stoupají,“ dodal s tím, že to tak může být i nadále kvůli uvolněné politice centrálních bank či očekávanému stimulačnímu balíčku na podporu ekonomiky v USA.
Právě akcie amerických technologických podniků označily v lednovém průzkumu Deutsche Bank investoři za druhou největší bublinu na finančních trzích hned po Bitcoinu. Mezi 13. až 15. lednem se ho účastnilo 627 investorů, uvedl server CNBC.