Proč se Andrej Babiš bojí testu na covid

KOMENTÁŘ

Proč se Andrej Babiš bojí testu na covid 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

Karanténa je pro plebs. Pro elity neplatí. Plebs, to jsou i ministři, včetně superministra Karla Havlíčka. Elita, nadčlověk, to jsem jen já, Andrej Babiš. Mě si do karantény nikdo poslat netroufne. To by hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová viděla, jaké peklo a černou magii bych jí předvedl, jak bych na ni zaklekl.

Právě sledujeme velkou lekci, jak vypadá vláda práva a rovnost před zákonem v zemi vedené Andrejem Babišem. Ve středu ohlásila hlavní hygienička Jarmila Rážová, že se nakazila čínským virem. Její pražští kolegové začali trasovat její kontakty v posledních osmačtyřiceti hodinách před pozitivním testem. Z veřejných zdrojů bylo zřejmé, že jedním z těch blízkých kontaktů byl inženýr Andrej Babiš, předseda vlády České republiky. Paní hygienička Rážová, seděli jsme tady dnes asi dvě hodiny, celý tým, i ministr zdravotnictví tady byl, řekl Babiš v úterním rozhovoru pro Radiožurnál.

 

Systém testování, trasování a karantén je v Česku od začátku velmi chaotický. Slovo chytrá karanténa zní jako jeho karikatura. I v tom chaosu jsou ale už po půl roce alespoň nějaká pravidla. Do karantény se posílají ti, kdo byli s infikovaným člověkem 15 a více minut v jednom místě nebo se k němu na kratší dobu dostali blíž než na dva metry.

Přesně podle tohoto pravidla poslala pražská hygiena v červnu do karantény celou radu hlavního města, která strávila několik hodin s infikovaným náměstkem primátora Petrem Hlubučkem. Všichni zamířili opakovaně na testy, nikdo nebyl pozitivní. Všichni si ale v horkém létě museli prožít dva týdny v karanténě.

Podobně strávil Andrej Babiš dvě hodiny s Jarmilou Rážovou. Dřív než mu ale kdokoliv z hygieny stihl zavolat, Babiš vyrazil s prohlášením, že on rozhodně žádný epidemiologicky významný kontakt neměl, protože seděl od Rážové dost daleko, místnost měla vysoké stropy, větralo se a Babiš prý měl respirátor třídy FFP2. Prý ho nosí skoro pořád.

Z velmi srovnatelné situace odeslali středočeští hygienici do karantény celý učitelský sbor gymnázia v Kladně, a školu tím pádem na týden zavřeli. Učitelé se při přípravě nového školního roku setkali s externím trenérem, který měl později pozitivní test. Venku bylo ten den vedro. Stropy vysoké, okna dokořán. Všichni skončili v karanténě.

Andrej Babiš jasně řekl, že on do karantény nepůjde. Taky se o to ani nikdo nesnažil. Andrej Babiš je přesvědčen, že pro něj žádná pravidla neplatí. Ať je to podvodné čerpání dotací, nebo vyhýbání se karanténě. Máloco je, zvlášť v době, kdy Babišova vláda kvůli šíření čínského viru omezuje řadu svobod a uvaluje nucené izolace na dlouhé dny, tak demoralizující jako to, že to omezení svobod platí jen pro někoho. Nikoliv pro Babiše. O něčem takovém, že by elity měly jít příkladem, aby je lidé respektovali, se tady vůbec nedá mluvit.

Babišovo znechucení z odchodu do karantény je lidsky pochopitelné. Volební kampaň na říjnové volby je naplno rozjetá. Vypadnout teď na čtrnáct dní je velká ztráta, která se těžko dohání. Včera bylo potřeba v Olomouci grandiózně kampaň odstartovat. Jenže úplně stejně zasahuje karanténa do životů tisíců lidí. Ohrožuje jejich byznys, kariéru, připravuje je o peníze a nutí je trčet zavřené doma.

Bylo by fér, kdyby teď prostě Andrej Babiš navrhl zrušení karantény. Ti, kdo se dostali do blízkosti nakažených, by se jen testovali. Opakovaně. A do izolace by mířili jen ti s pozitivními testy. Omezilo by to obrovské ekonomické škody i psychické strádání izolovaných. Naučili bychom se s čínským virem žít, jako žijeme se spoustou dalších infekcí. Jenže Andrej Babiš má podle všeho také průzkumy, které ukazují, že část jeho voličů je stále z viru vystrašených a že takové uvolnění by se jim nelíbilo. Takže se lid dál bude zavírat do karantény. A Babiš bude běhat venku.

Ještě pozoruhodnější je, že Andrej Babiš odmítl říct, jestli se nechal otestovat. Všichni jeho ministři od Karla Havlíčka po Adama Vojtěcha to udělali. A veřejnosti oznámili, že jsou jejich výsledky negativní. Přesto zůstávají v nařízené karanténě. A nebrání se jí. Sociálnědemokratičtí ministři Jana Maláčová a Tomáš Petříček se po kontaktech s nakaženými dokonce odebrali do izolace dobrovolně. Bez příkazu hygieny.

Babišův urputný odpor říct, jestli se nechal testovat, je velmi podivný. Nejde jen o to, že zdraví politiků je v civilizované zemi věc veřejná. Tady jsou velmi podezřelé všechny scénáře, proč se Babiš odmítá testovat. První možnost je, že test nechce, protože kdyby náhodou vyšel pozitivní, už by do karantény musel. Zatajit pozitivní výsledek by asi ani Babiš nedokázal, riziko, že se to dostane ven, je příliš velké. Šíření koronaviru je trestný čin. Pokud by tím někomu způsobil vážné následky, může skončit až na deset let ve vězení.

Druhý scénář je snad ještě horší. Andrej Babiš o sobě sám říká, že je riziková skupina. Od mládí nemá slezinu, takže je jeho organismus zranitelnější. Navíc o něm i jeho blízký přítel, šéfredaktor Lidových novin Ištván Léko, v knize k jeho šedesátinám prozradil to, co mnozí vědí. Andrej Babiš je hypochondr. Bojí se nemocí. Když se čínský koronavirus v březnu v Česku rozjel, nechával Babiš opakovaně testovat všechny své nejbližší spolupracovníky. On sám ale na testy nešel. Nebo alespoň nikdy neřekl, že šel. Platí, že jsem nebyl na testu. Ani nepůjdu, prohlásil Andrej Babiš na tiskové konferenci sedmého května, poté, co přesídlil z Úřadu vlády do Hrzánského paláce. Andrej Babiš se testu vyhýbá skutečně urputně. Až to budí dojem, že nechce znát výsledek. Že se toho výsledku bojí.

Těžko říct, který z těch dvou scénářů je horší. V obou z nich Andrej Babiš ohrožuje své okolí.

A ještě drobná poznámka k Babišovu respirátoru FFP2. Jeho Twitter je plný fotek z posledních dní, na kterých je bez respirátoru i roušky na setkání s úplně cizími lidmi. Jen namátkou: 30. srpna bez respirátoru před davem lidí otevírá výstavu Sluneční králové v Národním muzeu. Dva dny předtím bez respirátoru se šéfem Škody Auto. Tentýž den s finalistkami soutěže Nej sestřička. Před Kramářovou vilou se fotí s respirátorem. V uzavřené místnosti u oběda už sedí se sestřičkami bez něj.

Můžeme, ale nemusíme věřit, že ho na úterním jednání s Jarmilou Rážovou měl. Žádný důkaz neukázal. Chtělo by to. Ta místnost na Úřadu vlády je zjevně pod kamerami.

Dvojím metrem Babiš tvrdě destruuje důvěru ve společnosti.

×

Podobné články