‚Pražský dav zase huláká (...)‘, ale Zeman by opět pověřil sestavením kabinetu Babiše

Prezident ke kauze

‚Pražský dav zase huláká (...)‘, ale Zeman by opět pověřil sestavením kabinetu BabišeAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Sdílet:

Podle prezidenta je reportáž Televize Seznam zachycující duševně nemocného syna premiéra Andreje Babiše (ANO) „docela obyčejný hyenismus odpovídající úrovni české žurnalistiky“. Novináři jsou hyeny a také žumpa, konstatoval Miloš Zemna v pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov. Kdyby poslanci nynější vládě vyslovili nedůvěru, Zeman opět pověří sestavením kabinetu Babiše.  Prezident také dodal, že tisíce protestujících lidí, které označil za „pražský dav“, podle něj protestují proti výsledku svobodných voleb.

„Pár revolverových novinářů přepadlo v jeho švýcarském bytě duševně nemocného muže. Zveřejnili záznam tohoto rozhovoru. V podstatě by se nestalo nic, protože ten záznam není moc zajímavý, kdyby ten muž nebyl synem ministerského předsedy,“ shrnul kauzu, která už několik dní otřásá tuzemskou politikou a společností prezident Miloš Zeman, jenž se ve svém hodinovém pořadu této aféře věnoval jen několik minut.

Hlava státu se domnívá, že Andrej Babiš junior nebyl unesen, což podle něj vyplývá i ze zveřejněných fotografií z Ukrajiny a Ruska. „Dnes jsem viděl fotografii, jak tomu mladému Babišovi sedí na rameni činčila. A že si tam narazil nějakou dívku a tam se s ní objímá. Takže to byl skutečně únos jako vyšitý,“ řekl ironicky prezident Zeman. „Ten jeho chovatel nebo pěstoun, který má zajímavý rozhovor v deníku Právo, říká, že záchvaty schizofrenie byly občasné. Někdy vyhrožoval smrtí sobě i ostatním, někdy byl docela pohodový, jako třeba s tou slečnou,“ dodal někdejší premiér z dob, kdy premiéři museli odstupovat kvůli mnohem menším podezřením a kauzám.

Zemanovi se nelíbí zejména to, že reportéři Seznamu natáčeli psychicky nemocného člověka bez toho, aniž by mu to předem oznámili. „Je hyenismus využít duševně nemocného člověka k politickým účelům,“ dodal Zeman. Nezmínil ale fakt, že to byl právě Andrej Babiš, kdo využil své děti jako vlastníky Čapího hnízdo, a tím je do údajného dotačního podvodu zavlekl. Na adresu práce reportérů Zvláštního vyšetřování, Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka, kteří 35letého Andreje Babiše ml. ve Švýcarsku našli, že jde o „špinavou, kanálovou žurnalistiku“, kterou jsou dle Zemana tito novináři celou svou kariéru proslulí.   

„Je to docela obyčejný hyenismus odpovídající úrovni české žurnalistiky. Někteří politici byli politi živou vodou a ožili. Začali běhat jako slepice a vymýšlet, co jim to přinese. Pražský dav si dnes jako obvykle zahuláká a vůbec mu nedojde, že protestuje proti výsledků svobodných voleb,“ komentoval prezident tisíce protestujících na pražském Václavském náměstí.

Kdyby vládla padla, prezident by jmenoval opět Babiše

Kdyby poslanci nynější vládě Andreje Babiše (ANO) vyslovili nedůvěru, prezident Miloš Zeman opět pověří sestavením kabinetu Babiše. Babiš může podle Zemana po vyslovení nedůvěry vládnout měsíce v demisi, a za tu dobu se situace uklidní. Že by poslanci vyslovili vládě ANO a ČSSD nedůvěru, ale prezident neočekává. Hlasování o nedůvěře vyvolala opozice kvůli kauze kolem výroků premiérova syna Andreje Babiše mladšího.

„Moje prognóza – že to skončí, že se to rozplyne,“ řekl Zeman. Reportáž s výroky Babišova syna označil prezident za hyenismus a lidi protestující proti Babišovi za hulákající dav.

Kauzu odstartovala pondělní reportáž serveru Seznam Zprávy, v níž Babišův syn Andrej novinářům řekl, že byl proti své vůli odvezen na Krym. Premiér podle svého syna chtěl, aby zmizel z Česka kvůli policejnímu vyšetřování dotací pro farmu Čapí hnízdo, v níž oba čelí trestnímu stíhání.

Babiš ve středu uvedl, že jeho syn sice byl v minulosti na Krymu, jeho pobyt byl ale legální, nešlo o únos. Ve čvrtek na facebooku poděkoval manželům Protopopovým za péči o svého syna údajně trpícího schizofrenií. Výzvy opozice k rezignaci odmítl. Babiš mladší dnes v e-mailu pro Seznam Zprávy obvinil svého otce ze lži v souvislosti s tvrzeními o jeho schizofrenii.

Čtěte také: Tisíce lidí protestují na Václavském náměstí v Praze. Žádají demisi premiéra Babiše

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články