„Odchází kus dějin německého hospodářství.“ Média oceňují zesnulého Piëcha
Nekrology o Piëchovi
Jako na legendu svého oboru, patriarchu starého střihu i upřímného milovníka automobilů vzpomínají v úterý v nekrolozích německá média na bývalého předsedu představenstva a později dozorčí rady koncernu Volkswagen Ferdinanda Piëcha, který v neděli ve věku 82 let náhle zemřel. Bulvární list Bild napsal, že s Piëchem, který byl vnukem severočeského rodáka Ferdinanda Porscheho, odchází kus dějin německého hospodářství.
„Existují lidé, kteří se již za svého života stanou mýtem, a nelze pochybovat o tom, že Ferdinand Piëch byl takovým mužem. Patriarcha starého střihu. Byl si vědom své moci a často byl vzteklý, dokázal být ješitný a mstivý – byl mužem, kterému se vcelku líbilo, že se jej lidé více bojí, než aby jej milovali,“ napsal v komentáři list Süddeutsche Zeitung.
Podle Bildu s Piëchem odchází kus „německých hospodářských dějin“. „Byl posledním manažerem autoprůmyslu, který automobily sám konstruoval,“ napsal deník. Také podle zpravodajského serveru Spiegel Online patřil Piëch desítky let k „nejdůležitějším osobám ve Volkswagenu“. „Po určitou dobu se jeho moc zdála být neomezenou,“ zhodnotila působení Piëcha v koncernu VW agentura DPA. „Piëch byl považován za mocnou šedou eminenci, která v zákulisí tahá za nitky,“ doplnila k jeho pozdějšímu působení ve firmě.
List Handelsblatt označil vídeňského rodáka za „velkého vizionáře“. „Když Ferdinand Piëch v roce 1992 nastoupil jako předseda představenstva (v sídle VW) ve Wolfsburgu, byl Volkswagen v krizi. Kontroverzní patriarcha má velký podíl na tom, že se později z VW stal globální koncern,“ napsal ekonomický list. Piëch se ovšem předsedou představenstva stal v lednu 1993.
Piëchova manželka Ursula v pondělí potvrdila, že její muž zemřel „náhle a nečekaně“ v neděli. „Život Ferdinanda Piëcha se nesl ve znamení jeho vášně pro automobily a zaměstnance,“ uvedla vdova v prohlášení. Piëch po sobě zanechal třináct dětí a více než dvojnásobný počet vnoučat. Byl několikrát ženatý, ne všechny děti měl ale se svými manželkami.
Podle německých médií Piëch v neděli zkolaboval v restauraci v bavorském Rosenheimu, kde byl se svou ženou. Po převozu do místní nemocnice zemřel.
Automobilový průmyslník, inženýr a manažer Piëch se narodil v roce 1937 ve Vídni. Jeho dědečkem byl konstruktér Ferdinand Porsche, rodák ze severočeských Vratislavic nad Nisou. Vystudoval strojní inženýrství na prestižní curyšské polytechnice a kariéru zahájil v automobilce Porsche jako konstruktér, později pracoval v automobilce Audi.
Piëch stál řadu let v čele představenstva koncernu Volkswagen. Šéfem koncernu se stal v roce 1993, kdy se Volkswagen zmítal v krizi a výrazně prodělával. Piëchovi se podařilo VW nejen stabilizovat, ale obrátit jej i na cestu na vrchol automobilového průmyslu.
Za Piëchova vedení se koncern, do kterého na počátku 90. let patřily značky VW, Audi, Seat a Škoda, rozrostl o luxusní Bentley a výrobce supersportů Lamborghini a Bugatti. Volkswagen také vstoupil na pole výroby nákladních vozů, když v roce 2000 koupil první akcie švédské automobilky Scania. Piëch usedl do jejího vedení. Po sporu s tehdejším předsedou dozorčí rady Martinem Winterkornem v dubnu 2015 odstoupil z funkce předsedy dozorčí rady.