1 Nováková urazila podnikatele

Ministryně průmyslu zlehčuje stíhání premiéra. „Choval se jako většina podnikatelů“

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Na novou ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou (za ANO) se snáší kritika za slova v rozhovoru pro DVTV. Zastala se premiéra Andreje Babiše, který je trestně stíhán v kauze dotačního podvodu Farmy Čapí hnízdo slovy, že stejně jako on se při žádostech o dotace chovala „velká většina podnikatelů“. Do ministryně se pustili zástupci živnostníků, které deník Echo24 oslovil. O urážce podnikatelů hovoří i někteří politici. Nováková se dnes odpoledne za své vyjádření omluvila.

Podle vyjádření Novákové není stíhání předsedy hnutí ANO „zcela relevantní“. „Takhle se chovala velká většina podnikatelů v té době, kteří si žádali o dotace, a trestně stíhaní nejsou,“ řekla DVTV. Zopakovala také slova svého šéfa o kampani vedené proti jeho osobě s dodatkem, že hlasy voličů ukázaly, že jim problém trestního stíhání příliš nevadí. „Tato země potřebuje vládu a je zapotřebí k tomu přistupovat pragmaticky,“ dodala ministryně s odkazem na kabinet, jehož existenci umožnily hlasy komunistů.

Její slova nicméně popudila podnikatelkou sféru. Předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek hovoří v souvislosti s prohlášením Novákové o nehoráznosti. „Jak si to vůbec paní Nováková může dovolit. Já chápu proč to říká a jak k tomu došla. Ona prostě velmi touží zůstat ve spojení s panem Babišem, dělá pro to už roky velmi mnoho, a proto je ochotna cokoliv, jakkoliv, překroutit situaci,“ sdělil deníku Echo24. Podle něj se chce premiérovi zavděčit a zůstat v jeho blízkosti.

„A prohlášení, že to takhle dělali všichni podnikatelé, to by všichni podnikatelé bohatli v desítkách miliard za jedno funkční období. Tady jsou statisíce podnikatelů, kteří nikdy žádné dotace neměli, nikdy žádnou slevu nebo úlevu na daních od státu nedostali, jenom klackem po hlavě, a ona si dovolí říct takovou nehoráznost,“ kritizoval Novákovou Bábek. „Řekl bych, že s možná ozvala potrefená husa,“ dodal s tím, že podobnou zkušenost jako premiér má právě současná ministryně průmyslu a obchodu. „Ale já a statisíce dalších podnikatelů žádnou.“

Předseda Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků Karel Havlíček řekl, že naplnit kritéria žádostí o evropské dotace není jednoduché a stoprocentní projekt prakticky neexistuje. „Bude-li chtít někdo něco najít, obvykle se mu to podaří. To ale neznamená, že žadatel je podvodník. To, jestli je projekt v pořádku, musí posoudit kontrolní instituce příslušného poskytovatele podpory, která může vyzvat k vrácení prostředků a udělí případně penále. I když tak nastane opět ale neznamená, že dotyčný byl podvodník. A to jestli je to nezákonné může posoudit jedině nezávislý soud. Do té doby je každý podnikatel nevinný, nehledě na to, jestli je velký či malý a jestli je politicky aktivní či nikoliv,“ uvedl.

Podobnou kritiku vyvolaly výroky mezi opozičními politiky. „Důrazně žádám ministryni Novákovou, ať neuráží podnikatele. Drtivá většina z nich je na rozdíl od Andreje Babiše poctivá,“ vyzval na Twitteru šéfku resortu průmyslu a obchodu Miroslav Kalousek, předseda poslaneckého klubu TOP 09. Za šílenou argumentaci ministryně označil 1. místopředseda lidovců Marian Jurečka. „Podle něj každý podnikatel neoptimalizoval daňové přiznání přes korunové dluhopisy. „A nepřipravil tak stát o 55 milionů Kč. A každý podnikatel fakt nezkoušel dotační podvod z evropských fondů,“ napsal v twitterovém příspěvku.

Podnikatelů se zastal také poslanec ODS Jan Skopeček. „Není možné šmahem odsoudit všechny podnikatele a říci, že všichni podnikatelé, kteří čerpají dotace, jsou zloději nebo podvodníky. Většina podnikatelů jsou slušní lidé,“ řekl České televizi. „Měli bychom konečně přestat střílet do této velmi důležité skupiny lidí, bez kterých by naše ekonomika nemohla existovat,“ dodal s tím, že dotace pro podnikatele vytvářejí neférové prostředí.

Nováková se dnes odpoledne za své vyjádření omluvila. „Pokud se moje formulace v DVTV dotkla podnikatelů, omlouvám se. Situace s dotacemi totiž není vůbec jednoduchá a jak jsem dříve několikrát řekla, jsem jejich odpůrce,“ dodala ministryně.

Obvinění z dotačního podvodu

Andrej Babiš čelí obvinění z dotačního podvodu kvůli padesátimilionové dotaci na rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo na Benešovsku. Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba, která před několika týdny spornou dotaci státu vrátila.

Čtěte také: Kauza Babišova Čapího hnízda – utajovaná zpráva OLAF je kompletně venku

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Konec thatcherismu. Jak volby změnily Velkou Británii

Echo týdne: Vkus Moniky Babišové ● Komentář: Zvrácení svobodných voleb ● Svět: Andrej Babiš na nás uvalil světovou zelenou revoluci ● Kauza: Skrytá, ale stejně reforma ● Civilizace: Hladem ku zdraví?

Anglické odcházení Co bude s Evropou, když Britové řekli exit
Klenot v čase snesitelném Rychlý běh s krumlovskou kartou
,