Ukaž svoje snímky Velkému bratrovi. Apple chtěl kontrolovat telefony všem
ECHOPRIME
Firma Apple, největší výrobce smartphonů světa, si už víc než deset let buduje pověst společnosti, které záleží na soukromí jejích zákazníků. Na rozdíl od Googlu či Facebooku neprodává Apple reklamu, a nemá tak důvod šmírovat všechny pohyby a myšlenky lidí, kteří využívají jeho službu. Apple se několikrát veřejně postavil americkým úřadům požadujícím odemknutí zabavených telefonů (i když nevíme, co se pak dělo v zákulisí) a patřil mezi první technologické giganty, kteří u svých produktů zavedli silné šifrování. Nechává si za to také adekvátně zaplatit. Cena nového iPhonu s dobrou výbavou už se blíží ceně ojetého auta v bazaru a lepší notebooky značky Apple běžně překonávají stotisícovou hranici.
Srpnová zpráva, že budoucí operační systém iOS 15 bude automaticky skenovat fotografie v mobilu a odhalovat přítomnost dětské pornografie, vyvolala mezi uživateli Applu skandál. Nešlo přitom o povstání skrytých pedofilů; problémem bylo samotné narušení soukromí. Z hlediska PR to byla katastrofa, ze které Apple po několika dnech raději vycouval. „Prozatím“ se tedy obrázky na mobilech skenovat nebudou.
Něco jiného jsou ovšem fotografie uložené v cloudu.
Oblak plný očí
Cloudové služby se s rozvojem vysokorychlostního připojení staly extrémně populárními. Řeší totiž logistický problém, který znali už uživatelé starého MS-DOSu. Digitální data jsou křehká, jejich zálohování vyžaduje pozornost a péči, zálohy se snadno ztrácejí nebo stávají nečitelnými (tomu, kdo pamatuje snahu přečíst poškrábané CD s jedinou kopií diplomky, právě přeběhl mráz po zádech). Pevné disky a flash paměti odcházejí do věčných lovišť, často bez předešlého varování, a berou s sebou obsah, který na nich byl nahrán. A konečně lidé používají čím dál víc zařízení a svá data mají „rozkouskována“ mezi nimi. Chytrý telefon, notebook, velký počítač, tablet, chytrá televize – seznam přístrojů, na kterých se může nebo také nemusí vyskytovat právě ta fotografie, kterou hledáte, je rok od roku delší.
Cloud tento synchronizační a zálohovací problém řeší, přičemž navíc neklade na uživatele téměř žádné nároky. Vyfotografujete, co chcete, a systém už se postará o to, aby přenesl kopii na vzdálený server a „rozstrkal“ ji po všech přístrojích, kde ji chcete mít. Přitom ještě může analyzovat, kde jste snímek pořídil, zařadit ho do správné složky, identifikovat tváře lidí, kteří se na něm objevili, atd. A zejména vám zajistí, že o něj nikdy nepřijdete. Zálohovací funkcionalita na cloudech funguje vesměs bezchybně.